Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli » Posłuchaj audycji » 'Białe kruki z czarnych winyli zespół 'Randez-Vo ...
2019-02-27, 01:00 Autor: Witold Sułek

"Białe kruki z czarnych winyli zespół "Randez-Vous z albumem "Randez-Vous"

Okładka płyty - Rendez-Vous "Randez-Vous" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Rendez-Vous "Randez-Vous" [fot. Paula Hołubowicz]
Debiutancki album jednej z najbardziej oryginalnych polskich grup rockowo-nowofalowych lat 80-tych (dokładny rok założenia to 1983). Założycielami byli Ziemowit "Ziemek" Kosmowski (basista i wokalista), oraz saksofonista Kamil Bilski do których dołączyli gitarzysta Andrzej Stańczak i perkusista Bogdan Banasia, wkrótce zastąpiony przez Wojciecha Młoteckiego.

Grupa dokonała kilku nagrań singlowych i wystąpiła w Jarocinie i Rock Opolu. Ogromną popularnością cieszył się wydany na składance "Jeszcze młodsza generacja" utwór "Na skrzyżowaniu ulic" i do dzisiaj pozostaje spornym, czy to on, czy też "Na plaży - Anna" jest największym przebojem grupy. Biorąc pod uwagę, że ta druga pochodzi z debiutanckiej jedynej pełnowymiarowej płyty, która nagrana w trio zdumiewa klimatem i siłą brzmienia. Oczywiście grup typu power trio było w historii sporo, ale niewiele w tym czasie potrafiło tak oszczędnymi środkami uzyskać tak wielką głębię, budować nastrój poruszając się pomiędzy typowym rockiem, a nowofalowymi patentami, dodając coś od siebie. Dużo w tym zasługi wokalisty, który dysponując oryginalną barwą nie próbuje naśladować (co było częste) zachodniej maniery grup tego typu.

Zobacz także

2019-03-20, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" Peter Gabriel i płyta "3" Po niezbyt udanym debiucie w 1977, gdzie artysta tkwił jeszcze nieco w rozkroku, będąc zarówno jedną nogą w okresie Genesis, a drugą w bliżej nieokreślonych n ... » więcej 2019-03-20, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" Maanam i płyta "Nocny patrol" Trzecia płyta zespołu (wydana w 1983 roku), nieco różniąca się od poprzedniczek. Mniej tutaj odniesień do punk czy post punku, dynamicznych, mocnych utworów w ... » więcej 2019-03-17, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" Robert Fripp i płyta "Exposure" Po rozpadzie pierwszego etapu twórczości King Crimson i dwóch mocno eksperymentalnych płytach nagranych z Brianem Eno dalsza twórczość Frippa, zwłaszcza w wym ... » więcej 2019-03-17, godz. 00:05 "Białe kruki z czarnych winyli" zespół TSA i płyta "LIVE" Debiutancki album opolskiej grupy, legendy hard rocka i metalu (bo gra ona na styku tych dwóch gatunków) w Polsce. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy zespó ... » więcej 2019-03-13, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" - Barclay James Harvest i płyta "Live" Pierwsza koncertowa płyta (od razu podwójna) brytyjskiej grupy, podsumowująca jej pierwsze lata działalności (mamy rok 1974). Bardzo rockowa, co nie jest oczy ... » więcej 2019-03-06, godz. 12:45 "Białe kruki z czarnych winyli" zespół Scorpions i płyta "Still loving you" Chociaż zespół Scorpions grał heavy metal, to bez wątpienia tym, co przyniosło mu największą popularność, nie tylko wśród fanów mocnego grania, były (i są nad ... » więcej 2019-03-06, godz. 12:37 "Białe kruki z czarnych winyli" Ireneusz Dudek i płyta "THE DUDIs" Ireneusz Dudek to postać doskonale znana zwłaszcza fanom bluesa, ale zawsze grał znacznie więcej niż to, co wyznaczają ramy gatunku. Zwłaszcza prowadząc zespó ... » więcej 2019-03-03, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" Bob Seger and The Silver Bullet Band "Live Bullet" Najlepsza płyta w dyskografii niezwykle cenionego w USA muzyka, który w rankingach sprzedaży należy do ścisłej czołówki. Jest kilka przyczyn takiej popularnoś ... » więcej 2019-03-03, godz. 00:10 "Białe kruki z czarnych winyli" Skaldowie i płyta "Droga Ludzi" Płyta nietypowa, bo przygotowana na Olimpiadę w Moskwie (identyczne nagrał Breakout i Budka Suflera i one zapewne też znajdą się za jakiś czas w audycji), a w ... » więcej 2019-03-01, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" String Driven Thing i płyta "Keep Yer 'and On It" Ostatnia studyjna płyta zespołu (wydana w 1975 roku), który udanie wychodząc od folku splótł go z rockiem. Bez wątpienia duża tu zasługa skrzypiec (podobnie i ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »