Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli » Posłuchaj audycji » 'Białe kruki z czarnych winyli zespół 'Randez-Vo ...
2019-02-27, 01:00 Autor: Witold Sułek

"Białe kruki z czarnych winyli zespół "Randez-Vous z albumem "Randez-Vous"

Okładka płyty - Rendez-Vous "Randez-Vous" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Rendez-Vous "Randez-Vous" [fot. Paula Hołubowicz]
Debiutancki album jednej z najbardziej oryginalnych polskich grup rockowo-nowofalowych lat 80-tych (dokładny rok założenia to 1983). Założycielami byli Ziemowit "Ziemek" Kosmowski (basista i wokalista), oraz saksofonista Kamil Bilski do których dołączyli gitarzysta Andrzej Stańczak i perkusista Bogdan Banasia, wkrótce zastąpiony przez Wojciecha Młoteckiego.

Grupa dokonała kilku nagrań singlowych i wystąpiła w Jarocinie i Rock Opolu. Ogromną popularnością cieszył się wydany na składance "Jeszcze młodsza generacja" utwór "Na skrzyżowaniu ulic" i do dzisiaj pozostaje spornym, czy to on, czy też "Na plaży - Anna" jest największym przebojem grupy. Biorąc pod uwagę, że ta druga pochodzi z debiutanckiej jedynej pełnowymiarowej płyty, która nagrana w trio zdumiewa klimatem i siłą brzmienia. Oczywiście grup typu power trio było w historii sporo, ale niewiele w tym czasie potrafiło tak oszczędnymi środkami uzyskać tak wielką głębię, budować nastrój poruszając się pomiędzy typowym rockiem, a nowofalowymi patentami, dodając coś od siebie. Dużo w tym zasługi wokalisty, który dysponując oryginalną barwą nie próbuje naśladować (co było częste) zachodniej maniery grup tego typu.

Zobacz także

2019-04-15, godz. 00:00 "Białe Kruki z czarnych winyli" zespół Breakout i album "Żagiel Ziemi" Nieco lekceważąco i mało wnikliwie traktuje się ten album Breakoutu, przygotowany na okoliczność Olimpiady w Moswkie w 1980 roku (nagrania pochodzą z przełomu ... » więcej 2019-04-15, godz. 00:00 "Białe Kruki z czarnych winyli" Ringo Starr z albumem "Ringo" Perkusista The Beatles budził bodaj największą sympatię spośród jej członków, ale komponował i śpiewał bardzo rzadko, przez co chyba najmniej wierzono w jego ... » więcej 2019-04-17, godz. 00:00 "Białe Kruki z czarnych winyli" i zespół REO Speed Wagon z albumem "You Get What You Play For" Bardzo popularna (na masową skalę) w latach 80-tych amerykańska grupa grająca tzw rock środka, czy też AOR, miała zgoła inne i nie pozbawione perypetii począt ... » więcej 2019-04-10, godz. 14:35 "Białe Kruki z czarnych winyli" Zespół The Holy Sisters of the Gaga Dada oraz płyta "Let's Get Acquainted" Wyjątkowa grupa na kalifornijskiej scenie post punkowej lat 80-tych, nie tylko dlatego, że poza perkusistą tworzyły ją kobiety (chociaż nie pozostaje to bez w ... » więcej 2019-04-10, godz. 14:28 "Białe Kruki z czarnych winyli" zespół Filipinki i album "To My" Bardzo specyficznym zespołem była żeńska grupa wokalna Filipinki. Uwielbiana przez festiwalową publiczność (także w Opolu, gdzie wystąpiły z sukcesami kilka r ... » więcej 2019-04-07, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" i album Boba Marleya and the Wailers - "Legend" Najlepiej sprzedający się album reggae wszech czasów to zdecydowanie za mało aby opisać fenomen Marleya i jego zespołu, zwłaszcza, że w pierwszych latach pozo ... » więcej 2019-04-07, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" - Lombard i płyta "Śmierć dyskotece!" Kiedy z dzisiejszej perspektywy patrzymy na ten debiutancki, studyjny album zespołu, od razu słyszymy, że jest on nieco inny od późniejszych, głównie z powodu ... » więcej 2019-04-05, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" - Jethro Tull i płyta "Live Bursting Out" W przeciwieństwie do wielu tuzów progresywnego rocka, ale i wielu innych zespołów rockowych, dosyć późno wydał Jethro Tull swój album koncertowy. Zrobił to je ... » więcej 2019-04-03, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" - Cliff Richard i płyta "Good News" Prezentowana płyta artysty z 1967 roku, jest zarazem dosyć typowa dla niego stylistycznie, ale ma też coś, co ją wyróżnia, a mianowicie zdecydowanie chrześcij ... » więcej 2019-04-03, godz. 00:05 "Białe kruki z czarnych winyli" Urszula "3" Na wielki sukces Urszuli na początku lat 80-tych złożyło się kilka elementów. Za najważniejszy i najsilniej oddziałujący zwykło się uważać fakt, iż trafiła po ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »