Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-05-08, 11:09 Autor: Maciej Stępień

Zwolennicy "Puszczy Śląskiej": park narodowy nie ograniczy rozwoju okolicznym samorządom

[fot. Barbara Tyslik]
[fot. Barbara Tyslik]
W audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim rozmawiano o możliwości utworzeniu parku narodowego na terenach dzisiejszych lasów stobrawskich. Mniejsze wpływy z podatków, likwidacja okolicznych firm żyjących z obecności lasu, a także problemy hodowców karpia – to główne postulaty władz Pokoju, Lubszy i Murowa przeciwko utworzeniu puszczy. Goście audycji przekonywali, że park narodowy przyciągnie turystów i rozwinie gospodarkę w regionie.
Radny Hubert Kołodziej, szef Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Opolskiego widzi same pozytywy utworzenia w lasach stobrawskich parki narodowego.

- Jeżeli spojrzymy na mapę Polski, to między Parkiem Narodowym Gór Stołowych, a Ojcowskim Parkiem Narodowym nie mamy takiego miejsca ochrony roślin. A przecież mamy konkretne walory przyrodnicze, nasz park krajobrazowy ma 52 tysiące hektarów. To naprawdę nie jest zły pomysł – przekonuje Kołodziej.

Zdaniem rozmówców audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim wystarczy z tego areału wydzielić 1000 hektarów, by móc Puszczę Śląską utworzyć. Ireneusz Hebda ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego tłumaczy, że cały las nie zostanie zamknięty dla zwiedzających turystów, czy okolicznych mieszkańców.

- Może 3 tysiące, może 5 tysięcy hektarów. To wszystko jest do dyskusji. Nie chcemy na pewno wchodzić w tereny samorządowe tam, gdzie w studiach i miejscowych planach zagospodarowania są grunty pod mieszkalnictwo czy działalność gospodarczą. Takie obawy czytaliśmy na forach internetowych. Podobnie jest ze zbieraniem grzybów, czy jagód w lesie. To też są internetowe informacje, które nie są prawdziwe – dodaje Hebda.

Hubert Kołodziej dodał na koniec, że najlepszym okresem do prac nad utworzeniem Puszczy Śląskiej byłby przyszły rok.
Z Ireneuszem Hebdą i Hubertem Kołodziejem rozmawia Maciej Stępień

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach przez… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie rezydencje… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie rok… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca z niepełnosprawnymi… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »