Radio Opole » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Kto by kogo pouczał, gdyby Ziuk uderzył?
2017-12-09, 11:00 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Kto by kogo pouczał, gdyby Ziuk uderzył?

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (09.12.2017)
Wciąż jestem pod wrażeniem spektaklu Teatru Telewizji pod tytułem „Marszałek” o tym, jak Józef Piłsudski planował uderzyć prewencyjnie w 1933 roku na Niemcy, aby rozprawić się z pewnym kapralem, który doszedł tam właśnie do władzy i roił groźnie o podboju wschodu. Okazuje się, że można zrobić solidny teatr bez bluźnierstw, bełkotu, masakrowania tekstu i przeganiania po scenie nagich aktorów z przypiętymi do bioder gumowymi penisami.
Swoistą rekomendacją przedstawienia była antyreklama, jaką w dniu emisji zrobiła „Marszałkowi” niezawodna „Gazeta Wyborcza”, pisząc, że jest to sztuka drętwa i radząc zapamiętać nazwisko dramaturga Wojciecha Tomczyka, który, jak napisano, jako jeden z nielicznych ludzi teatru poszedł na współpracę z ekipą „dobrej zmiany”. Jak się jednak okazało, na tę współpracę poszło jeszcze kilku znakomitych aktorów – z korzyścią dla sztuki rozumianej jako przedstawienie, ale i dla sztuki pisanej przez duże „S”. Niestety, recenzent „Gazety” nie napisał, w jakim celu mamy sobie zapamiętać nazwisko Tomczyka. Czy po to, aby - gdy znów „będzie tak, jak było” - wpisać go na czarną listę autorów zakazanych?

Poza wirtuozerską grą oraz dobrymi dialogami, walorem spektaklu było pobudzenie wyobraźni widza w kierunku „political fiction”, na zasadzie: co by było, gdyby… Prawda, że lubimy się zabawiać w ten sposób z własnymi fantazjami? No więc, co by było, gdyby w 1933 roku Ziuk zmiażdżył Hitlera? Mój Boże, jakimi dziś jeździlibyśmy samochodami! (Choć i tak mamy coraz lepsze). Hollywood mieściłoby się w Otwocku, a uczeni ze Lwowa, Wilna, Krakowa i Warszawy mieliby już cały worek Nobli, i to nie tylko za poezję czy walkę o pokój, ale w tak wymiernych i pożytecznych dziedzinach jak medycyna, fizyka czy chemia. Ponadto w każdym z szesnastu niemieckich landów polscy medialni magnaci posiadaliby dziś gazetę, a także wpływowy ogólnokrajowy portal Bundes-net, nie licząc kilkudziesięciu gazet powiatowych oraz całej masy kolorówek dla ludożerki.

I we wszystkich tych gazetach pouczalibyśmy Niemców, jak mają żyć, co mają sądzić na różne tematy, a nawet jak mają walczyć z kornikiem i jak bardzo powinni być nam wdzięczni za to pouczanie. Oczywiście, karcilibyśmy ich za typową niemiecką lekkomyślność, na przykład za zaproszenie do Europy setek tysięcy nachodźców, z którymi teraz sami zapraszający nie wiedzą, co robić. Niestety… Niestety marszałek się polenił i teraz to nas pouczają media zza Odry. Nie pozostaje nic innego jak z nimi polemizować. Co niniejszym zaraz uczynię.

Wyobraź sobie, szanowny słuchaczu, że oto jakiś kierowca autobusu gdzieś w Białymstoku lub Rzeszowie odmawia zabrania z przystanku Araba, bo uznaje go za potencjalnie groźnego. Czy słyszysz ten zgiełk postępowych mediów o polskim rasizmie i ksenofobii? Aż uszy bolą… Zapewne przy okazji poużywałyby sobie na nas także media niemieckie. Przypomnijmy tylko, jak stronniczo komentowały one nasze ostatnie narodowe święto.

Tymczasem - cytuję Westdeutche Allgemeine Zeitung - od początku tego roku niemieccy piloci aż 222 razy odmówili przetransportowania deportowanych z Niemiec migrantów do kraju pochodzenia. Postanowienie o odmowie podejmuje pilot i jest to za każdym razem jego osobista decyzja - powiedział rzecznik Lufthansy. Wystarczy, że odniósł wrażenie, iż może dojść do zagrożenia lotu. Koniec, kropka.

Czuję się zagubiony, bo jak mam traktować tego newsa? Jako przejaw zasadnej i godnej naśladowania roztropności niemieckich pilotów czy może jako symbol ich niechęci do kolorowych, na dodatek niechęci mającej swój paskudny historyczny korzeń? Czy jakaś niemiecka gazeta zechce mi odpowiedzieć na to proste pytanie?

Zobacz także

2018-07-28, godz. 10:50 Polska foka w objęciach polskiego Eskimosa Polskę zamieszkują głównie uciskane mniejszości narodowe o afrykańskich korzeniach skonfliktowane z kibolami, którzy są obowiązkowo umięśnieni, wytatuowani i ... » więcej 2018-07-21, godz. 10:50 Po co żenić wodę z ogniem? Ogniem z palonych opon… Czy nie uważacie, że czas ostatnio jakoś znów przyśpieszył? Oto od zakończenia Mundialu minął zaledwie tydzień, a je się czuję tak, jakby minął co najmniej ro ... » więcej 2018-07-14, godz. 10:50 Nienawiść feministek do Natalii Siwiec Pamiętacie Natalię Siwiec, która podczas piłkarskiego Euro 2012 prężyła się na trybunach niczym syrena, jaką natura obdarowała dużo hojniej od innych, składaj ... » więcej 2018-07-07, godz. 11:00 Imigranci gorszego sortu „Ludzie kreatywni odkryli Warszawę jako wielki plac zabaw. I nie pozwolą sobie popsuć dobrego nastroju przez eurosceptyczny rząd”. Tak kilka dni temu napisała ... » więcej 2018-06-30, godz. 10:50 Nie ma bramek? Za to są kawały! Polski zawodnik zwija się z bólu na murawie. Wbiegają sanitariusze, lecz zamiast noszy, dźwigają toaletkę z lustrem, szczotką do włosów i zestawem kosmetyków… ... » więcej 2018-06-23, godz. 11:00 A gdybym chciał pisać doktorat z Hitlera? Wielka kukła Orbana dzierży w dłoni młot, a nie mniejsza kukła Kaczyńskiego trzyma sierp. Oba narzędzia krzyżują się w powietrzu, tworząc w ten sposób komunis ... » więcej 2018-06-16, godz. 10:50 Przestańcie mnie straszyć! To jest już trudne do wytrzymania. Oto ciągle ktoś mnie straszy, że za chwilę zostaniemy wyrzuceni z Unii. Albo że zostaniemy do tej rezygnacji przymuszeni pr ... » więcej 2018-06-02, godz. 10:50 Nie dąsaj się na Europę, lecz ją sobie urządź Przy okazji kolejnego krojenia unijnego tortu rozległy się lamenty, nazwijmy je totalnymi, że oto tym razem dostaliśmy mniejszy kawałek niż poprzednio. Dla la ... » więcej 2018-05-26, godz. 10:50 Bardzo dobrze wydany miliard W chwili, gdy odczytuję ten felieton, na błoniach Politechniki Opolskiej trwają przygotowania do wielkiego pikniku, który nosi w tytule słowo MILIARD. Jak jak ... » więcej 2018-05-19, godz. 10:50 Podróż w kosmos z kijem pod ręką Zawodzi ulica, nie dopisała zagranica, a kornik białowieski znudził się opinii publicznej, tracąc tym samym propagandową moc zwierzęcia prześladowanego przez ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »