Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-11-26, 18:51 Autor: Dorota Kłonowska

Edward Szupryczyński o przygranicznych inwestycjach w Głuchołazach

Wizyty u czeskich sąsiadów [Fot.UM Głuchołazy]
Wizyty u czeskich sąsiadów [Fot.UM Głuchołazy]
Kolejna kadencja nowego – starego burmistrza Głuchołaz upłynie pod znakiem zacieśniania transgranicznej współpracy, bowiem jest ona znaczącym czynnikiem rozwoju gminy.
Wybory samorządowe odbywały się też w Czechach (6-7.X), a spośród partnerów Głuchołaz zmiany we władzach nastąpiły w Jeseniku, gdzie była wiceburmistrz została burmistrzem tego miasta. Natomiast w Zlatych Horach i Mikulovicach będą gospodarzyć dotychczasowi samorządowcy.
- Z wszystkimi się już spotkałem, aby porozmawiać o dalszej współpracy, bowiem wspólnie sięgamy po ogromne pieniądze unijne w ramach różnych projektów. Udaje się w taki sposób odbudowywać Głuchołazy Zdrój, są też wspólne programy dotyczące infrastruktury drogowej. Najważniejsze zadania, to przywrócenie dawnych połączeń kolejowych i budowa Centrum Przesiadkowego. Denerwuje, że mamy tory kolejowe, a nie można swobodnie podróżować pociągiem do Czech, ale nie chodzi tu o brak operatywności, lecz przepisy, które sięgają jeszcze czasów Bolesława Bieruta – mówi Edward Szupryczyński.
Z burmistrzem Głuchołaz rozmawiamy też o transgranicznej współpracy szkół, przedszkoli, grup artystycznych i sportowców, oraz o licznych, polsko – czeskich imprezach organizowanych zarówno przez klub kolarski KTUKOL, jak i wydział promocji UM w Głuchołazach.
Edward Szupryczyński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak miłośnik… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »