Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-11-26, 18:51 Autor: Dorota Kłonowska

Edward Szupryczyński o przygranicznych inwestycjach w Głuchołazach

Wizyty u czeskich sąsiadów [Fot.UM Głuchołazy]
Wizyty u czeskich sąsiadów [Fot.UM Głuchołazy]
Kolejna kadencja nowego – starego burmistrza Głuchołaz upłynie pod znakiem zacieśniania transgranicznej współpracy, bowiem jest ona znaczącym czynnikiem rozwoju gminy.
Wybory samorządowe odbywały się też w Czechach (6-7.X), a spośród partnerów Głuchołaz zmiany we władzach nastąpiły w Jeseniku, gdzie była wiceburmistrz została burmistrzem tego miasta. Natomiast w Zlatych Horach i Mikulovicach będą gospodarzyć dotychczasowi samorządowcy.
- Z wszystkimi się już spotkałem, aby porozmawiać o dalszej współpracy, bowiem wspólnie sięgamy po ogromne pieniądze unijne w ramach różnych projektów. Udaje się w taki sposób odbudowywać Głuchołazy Zdrój, są też wspólne programy dotyczące infrastruktury drogowej. Najważniejsze zadania, to przywrócenie dawnych połączeń kolejowych i budowa Centrum Przesiadkowego. Denerwuje, że mamy tory kolejowe, a nie można swobodnie podróżować pociągiem do Czech, ale nie chodzi tu o brak operatywności, lecz przepisy, które sięgają jeszcze czasów Bolesława Bieruta – mówi Edward Szupryczyński.
Z burmistrzem Głuchołaz rozmawiamy też o transgranicznej współpracy szkół, przedszkoli, grup artystycznych i sportowców, oraz o licznych, polsko – czeskich imprezach organizowanych zarówno przez klub kolarski KTUKOL, jak i wydział promocji UM w Głuchołazach.
Edward Szupryczyński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »