Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-14, 23:48 Autor: Dorota Kłonowska

Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów

[Fot. "Świat Gór"]
[Fot. "Świat Gór"]
Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców.
- Można śmiało powiedzieć, że zostało to „wywalczone”, bowiem wiele miast stara się rokrocznie o organizację takiego spotkania. To wielki prestiż i doskonała okazja do promocji. Nam się udało, a chociaż kilkudniowe seminarium odbędzie się w maju, przygotowania już idą pełną parą, bo to ogromne zadanie logistyczne. Noclegi, wyżywienie, opracowanie programu pobytu, wycieczki po pograniczu – wszystko to musimy dopracować w najdrobniejszych szczegółach – mówi Adrian Kołodziej, sekretarz nyskiego oddziału PTTK.
Z gościem programu POGRANICZE rozmawiamy także o inauguracji sezonu turystycznego – marcowej wycieczce do Pragi, rajdach rowerowych po czeskich górkach, czy niespodziance przygotowywanej dla miłośników kolei. To wycieczka kolejowa do Czech i przez Czechy, połączona ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc i zabytków. Natomiast za kilka dni 12 członków nyskiego PTTK wybiera się na Ukrainę zdobywać najwyższy szczyt – liczącą 2061m Hoverlę. Zostanie tam podstawiony specjalny pociąg dla uczestników tej wyprawy, której trzon stanowią ukraińscy studenci. Przyłączenie się polskiej grupy było możliwe dzięki nysaninowi Michałowi Raczyńskiemu, który jest pełnomocnikiem Zarządu Głównego PTTK w Warszawie ds. kontaktów turystycznych z krajami Europy wschodniej i południowej.
Adrian Kołodziej w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-05-28, godz. 13:12, Audycje z powiatów Pogranicze pełne legend, minerałów i nietoperzy Z Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o ostatnich badaniach kolonii nietoperzy, jakie mieszkają w sztolniach w Głuchołazach, a także w kopalni marmuru w Sławniowicach. Posłuchamy także opowieści o Husytach i urodzonym w Nysie Bernhardzie… » więcej 2018-05-26, godz. 06:56, Audycje z powiatów Głuchołaski KTUKOL aktywny po obu stronach granicy - Realizujemy nowatorski projekt, który na stałe wejdzie do harmonogramu naszych imprez. To Ogólnopolski, Kolarsko - Pieszy Rajd Gwiaździsty, który przebiega zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. W ten weekend planujemy… » więcej 2018-05-21, godz. 10:20, Audycje z powiatów Marcin Husak i jego polsko – czeski „Niecodziennik” Wydał książkę, która jest bestsellerem na polsko-czeskim pograniczu, kieruje Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej, ma też uprawnienia przewodnika turystycznego. Jego życiową pasją jest zgłębianie historii zarówno… » więcej 2018-05-21, godz. 10:19, Audycje z powiatów Powstał Nyski Klub Turysty. Wycieczki Szlakiem Złota i Niezwykłych Miejsc Taką „złotą” trasę zwiedzania pogranicza proponuje przewodnik sudecki Krystyna Dubiel. Opowiada też związaną z tym legendę. » więcej 2018-05-14, godz. 07:18, Audycje z powiatów Transgraniczna mediateka i rzeźby postaci pogranicza na Placu Paderewskiego - To gorący dla nas okres. Kilka imprez w ten weekend (12-13.05) po obu stronach granicy, a największą jest otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Jeseniku w uzdrowisku Priessnitza. Potem Nysa zaprasza Czechów, nie mówiąc o trwającym, transgranicznym… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »