Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-11-28, godz. 09:38, Audycje z powiatów Frydland nad Ostravicą i Frydland koło Liberca. Czeskie przyjaźnie Korfantowa Chociaż korfantowska gmina nie graniczy z Czechami, ma tam od dawna przyjaciół, z którymi współpracuje - głównie w dziedzinie kultury i sportu. To tzw. miasta frydlandzkie, z których dwa leżą w Czechach. » więcej 2017-11-24, godz. 15:12, Audycje z powiatów Tylko 8 km dzieli Paczków i Javornik. Burmistrz Artur Rolka: jak zatem nie współpracować? Paczkowska gmina może stanowić wzór współpracy z przygranicznym sąsiadem. Wspólnie pozyskują unijne miliony, wspólnie prowadzą inwestycje i wzajemnie promują swoje okolice. » więcej 2017-11-20, godz. 16:28, Audycje z powiatów Wspólne plenery, wystawy i wernisaże. Ryszard Ziółkowski o współpracy artystów pogranicza O szerokiej współpracy artystów i różnych środowisk kulturalnych na polsko - czeskim pograniczu opowiada naszym słuchaczom Ryszard Ziółkowski. » więcej 2017-11-17, godz. 17:31, Audycje z powiatów Woli „pstrocha” od knedlików i chce zbudować Centrum Produktu Lokalnego. Elżbieta Harchura o współpracy polsko – czeskiej Elzbieta Harchura to nowa prezes Lokalnej Grupy Działania „Nyskie Księstwo Jezior i Gór”. Nie zliczy jednak, od ilu już lat współpracuje z Czechami. » więcej 2017-11-11, godz. 06:36, Audycje z powiatów Czesi wystąpili do nyskiego PTTK o przeszkolenie przewodników turystycznych. Chętnych więcej niż miejsc 19 listopada około 50 certyfikowanych przewodników turystycznych z Opolszczyzny pojedzie do Czech na kilkudniowe szkolenie uprawniające do oprowadzania wycieczek po konkretnych obiektach, jak np. zamek w Bruntalu, elektrownia czy historyczny… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »