Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-02-05, 19:06 Autor: Dorota Kłonowska

Mieszka w Javorniku, pracuje w Paczkowie. Diana Vitasek o mężu – Czechu i nowych sąsiadach

Biana Vitasek [Fot.Dorota Kłonowska]
Biana Vitasek [Fot.Dorota Kłonowska]
Diana Vitasek pracuje w wydziale promocji Urzędu Miejskiego w Paczkowie, a codziennie po pracy jedzie do domu do czeskiego Javornika. - Mam męża Czecha i na razie mieszkamy w Javorniku. On chce w Czechach, ja w Polsce, szukamy consensusu – śmieje się młoda mężatka.
Diana Vitasek przyjęła nazwisko męża, ale w wersji nieco spolszczonej, bowiem brzmi ono: Vitasek, a nie Vitaskova.

- Takie mieszane małżeństwo wciąż wymaga pewnych ustępstw, poszanowania zwyczajów i kultury obu nacji, codziennie się tego razem z mężem uczymy. Na wigilię moja czeska rodzina była pod wrażeniem liczby polskich potraw, które przygotowałam, z kolei moi rodzice poznawali czeskie dania – mówi Diana Vitasek.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że w Javorniku mieszka się jej bardzo dobrze, a odkąd coraz lepiej mówi po czesku, sąsiedzi traktują ją jak „swoją”.

- Szukamy niedrogiego domu lub mieszkania i to po obu stronach granicy. Od tego zakupu będzie w dużej mierze zależało, gdzie ostatecznie zamieszkamy - mówi. - Mąż w zasadzie pracuje w Czechach, ale bywa, że nieraz i po polskiej stronie. Jest drwalem, zatem wycinał np. drzewa w Głuchołazach.

Ciekawostką jest, że córeczka państwa Vitasków chodzi do polskiego żłobka, bo w Javorniku, liczącym ponad 2 tysiące mieszkańców, nie ma takiej instytucji.

- Tam nie ma nawet takiej potrzeby, bo Czeszki po urodzeniu dziecka mogą korzystać z 4 – letniego urlopu i otrzymują w tym czasie od państwa łącznie 220 tysięcy koron. System opieki w Czechach jest dla młodych mam bardzo korzystny – podkreśla Diana Vitasek.

Praca i życie prywatne wzajemnie się przeplatają w życiu naszej rozmówczyni, która aktualnie w UM w Paczkowie uczestniczy w realizacji projektu „Paczków i Javornik. Dwa miasta, jedna historia”.
Diana Vitasek w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »