Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-01-11, godz. 11:50, Gospodarka MZK Opole podsumowało 2023 rok. Mówią o rekordach Rekordową frekwencją chwali się opolski zakład komunikacji miejskiej. W zeszłym roku z przejazdów autobusami MZK Opole skorzystało ponad 20 milionów 773 tysiące pasażerów. To liczba porównywalna do roku 2019, gdy z MZK Opole… » więcej 2024-01-10, godz. 18:17, Sport i turystyka Odra Opole nadal gra z ECO - Energetyka Cieplna Opolszczyzny i Odra Opole grają do jednej bramki - mówili dziś sygnatariusze kolejnej umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorstwem, a pierwszoligowym klubem. » więcej 2024-01-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Jakość powietrza fatalna. Opole wymienia czujniki [INTERWENCJA] 43 nowe czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza montowane są w Opolu. Zastąpią stare urządzenia, które jak słyszymy w ratuszu - zużyły się. Będą pracować przez kolejne dwa lata. Mierzą zanieczyszczenie 24 godziny… » więcej 2024-01-09, godz. 17:40, Wiadomości z regionu Prudnik: rada powiatu zawiadamia ministra, bo nie chce degradacji oddziału zakładu karnego Obawy o przyszłość więzienia, a więc i zatrudnionych tam funkcjonariuszy mają radni powiatu prudnickiego. Podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec stopniowej likwidacji prudnickiej placówki. Stanowisko to przesłano ministrowi… » więcej 2024-01-09, godz. 11:35, Wiadomości z regionu Zimno i brak wiatru. Smog daje o sobie znać Pogarsza się jakość powietrza w regionie. Najgorzej, jak przekazuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, sytuacja wygląda w rejonie Nysy oraz Opola, gdzie daje o sobie znać pył PM 10. » więcej
328329330331332333334
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »