Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-28, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Duże zainteresowanie rządowym programem in vitro. W regionie realizuje go jeden ośrodek

zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
Już ponad 50 par zarejestrowało się i przeszło kwalifikację, by skorzystać z rządowego programu leczenia niepłodności. Całym procesem zajmuje się PARENS Ośrodek Leczenia Niepłodności w Opolu, który jako jedyny w naszym regionie otrzymał certyfikat Ministerstwa Zdrowia na realizację tego programu, który - podkreślmy - dla uczestników jest całkowicie bezpłatny.
- Program wszedł w życie 1 czerwca, czyli mamy dopiero pojedyncze cykle. Ja miałem jeden transfer u pani, czyli podanie zarodka do jamy macicy po stymulacji i czekamy, czy zaszła w ciąże. Sądzę, że na jesieni będziemy już widzieć pierwsze efekty - mówi dr Marek Tomala, lekarz ginekolog, współzałożyciel ośrodka.

- Możemy skorzystać z in vitro, czyli z połączenia gamet mężczyzny i kobiety, i utworzenia zarodka oraz podania tego do jamy macicy u partnerki. Z tego programu mogą też skorzystać ludzie, którzy mają problemy onkologiczne, czyli przed danym leczeniem onkologicznym przyjść do pobrania i zamrożenia komórek jajowych. Tak samo jest też u mężczyzn, którzy mogą u nas zamrozić nasienie.

- W przypadki in vitro pary, starające się o dziecko mogą 4 razy podjąć próbę, 2 razy mogą korzystać z dawstwa komórek jajowych i 6 razy z zarodków - dodaje dr Tomala.

- Jeśli chodzi o kwalifikację, to po pierwsze, para musi być ubezpieczona w Polsce, po drugie jest kryterium wiekowe. Musi być też dokumentacja leczenia. Mówi się o 12 miesiącach leczenia niepłodności, ale to nie jest sprawdzenie, czy są jajowody drożne i jakie mamy nasienie, ale to jest albo stymulacja cyklu, albo wykorzystania szansy na inseminację. Z tymi wszystkimi badaniami przychodzi się i lekarz decyduje, czy ta para kwalifikuje się, czy też mówi jej na spokojnie, co innego można jeszcze zrobić.

Dodajmy, że wszelkie informacje na temat rządowego programu in vitro można znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Realizacja ma potrwać do 2028 roku.
dr Marek Tomala 1
dr Marek Tomala 2

Zobacz także

2024-06-29, godz. 16:17, Wiadomości z regionu Fundacja L'Arche działa już 6 lat. Urodziny zorganizowano w centrum Opola Warsztaty robienia breloków, zakładek do książek i chorągiewek urodzinowych - to tylko część atrakcji, jakie przygotowała fundacja L'Arche z okazji swoich 6. urodzin. Te odbywają się na ulicy Krakowskiej przed Centrum Aktywizacji… » więcej 2024-06-28, godz. 17:11, Wiadomości z regionu Łączy nas A4. Wspólna akcja drogowa pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia [ZDJĘCIA, FILM] Łączy nas A4 - to akcja pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Tradycyjnie pracowaliśmy z kolegami z Radia Wrocław, Radia Katowice, Radia Kraków i Radia Rzeszów. Nasi reporterzy patrolowali autostradę i informowali o ruchu… » więcej 2024-06-28, godz. 14:31, Wiadomości z regionu Podczas mijania zgubił kontener. Spadł na przejeżdżające auto [ZDJĘCIA] Do niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło około godziny 13.00 na ul. Szarych Szeregów w Opolu. Podczas mijania się auta ciężarowego z osobowym mercedesem z ciężarówki oderwał się kontener. » więcej 2024-06-28, godz. 12:27, Wiadomości z regionu Biegły orzeknie, czy koszty budowy szpitala tymczasowego w Opolu były za wysokie. Śledztwo trwa Biegły z zakresu budownictwa i kosztorysowania robót oceni, czy negocjacje w sprawie określenia cen prac budowlanych związanych z adaptacją CWK w Opolu na szpital covidowy były prawidłowe. Przypomnijmy, że Najwyższa Izba Kontroli… » więcej
148149150151152153154
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »