Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-05-08, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

"To pokazanie ich osiągnięć i problemów". Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Przekazaniem symbolicznego klucza do miasta i przemarszem przez rynek rozpoczął się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku. Wzięły w nim udział placówki z Opolszczyzny, które mają podopiecznych z różnymi niepełnosprawnościami.
- Naszym celem jest pokazanie ich osiągnięć oraz problemów – mówi Marek Muszyński, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku, który zorganizował to wydarzenie. – Chcemy wszystkim wokół nas pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami są bardzo ważną częścią tego świata. Dużo mamy osiągnięć w konkursach recytatorskich, matematycznych. Mamy tutaj reprezentantów kraju, którzy biorą udział w światowych igrzyskach. Organizujemy dużo imprez integracyjnych, aby osoby z niepełnosprawnościami spotykały się z osobami w normie intelektualnej.

- W ostatnich latach nasza sytuacja trochę się poprawiła – uważa mama niepełnosprawnej dziewczynki z gminy Głogówek. - Te wszystkie świadczenia poszły troszkę do góry. Na potrzeby dzieci niepełnosprawnych to jednak jest kropla w morzu. Są różne dotacje, dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy dydaktycznych czy turnusów rehabilitacyjnych. Jednak codzienna rehabilitacja i bieżące wydatki niejednokrotnie przekraczają te wszystkie świadczenia, które rodzice czy osoby niepełnosprawne otrzymują.

- Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej umożliwi też wsparcie osób niepełnosprawnym – twierdzi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo pamiętali, że osoby z niepełnosprawnościami potrzebują naszego wsparcia. Na tym polega wspólnota regionalna, że jesteśmy odpowiedzialni i pomagamy tym, którzy sobie sami nie potrafią pomóc, ale także rodzinom, które opiekują się osobami z niepełnosprawnościami.

Z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku odbył się festyn. Na placu zamkowym przygotowano dla uczestników wiele atrakcji. Wydarzenie to patronatem medialnym objęło Radio Opole.
Marek Muszyński
Mama niepełnosprawnego dziecka
Zuzanna Donath-Kasiura

Zobacz także

2024-05-27, godz. 22:08, Wiadomości z regionu Opolski amfiteatr rozświetla tysiące lamp. Trwa programowanie oświetlenia pod festiwal [ZDJĘCIA] Wielkimi krokami zbliża się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. We wtorek (28.05) rozpoczynają się pierwsze muzyczne próby. Natomiast do finalizacji prac przystąpią technicy, w tym ci od świateł. Dziś (27.05) wieczorem… » więcej 2024-05-27, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Festiwal od kuchni, wywiady, transmisje koncertów. Rusza studio festiwalowe Radia Opole Radio Opole będzie nadawać prosto z opolskiego amfiteatru. Nasz wóz transmisyjny już został ustawiony przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, a we wtorek (28.05) rozstawione będzie studio festiwalowe i stamtąd prowadzone będą wybrane… » więcej 2024-05-27, godz. 17:58, Wiadomości z regionu To już ostatnie szlify. Scenografia na 61. KFPP na ukończeniu Budowa dekoracji do 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jest już na ostatniej prostej. W tym roku również nie zabraknie złotych elementów scenografii, które ustawione będą po prawej i lewej stronie sceny amfiteatru. Na… » więcej 2024-05-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Polska 2050 chce walczyć z uliczną mową nienawiści. Działacze ruszyli w teren, by zmywać obraźliwe napisy 'Na ulicach Opola nie ma miejsca na mowę nienawiści skierowaną w stronę imigrantów z Ukrainy' - tak przekonują działacze Polski 2050, którzy postanowili usunąć część wulgarnych napisów na rogatkach miasta. » więcej 2024-05-27, godz. 10:39, Patronaty - polecamy Przed nami XXI Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera Już w najbliższy czwartek (30.05) rusza XXI Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów imienia Carla Marii von Webera w Pokoju. Wydarzenie o godzinie 16:00 w Kościele Ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zainauguruje koncert muzyki… » więcej
164165166167168169170
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »