Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2024-03-22, godz. 11:15, Wiadomości z regionu "To miejsce upamiętnia naszą rewolucje". W Opolu rozpoczął się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Przedstawiciele władz Opola i partnerskiego miasta Szekesfehervar od złożenia kwiatów pod Obeliskiem Bohaterów Rewolucji Węgierskiej 1956 rozpoczęli obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podkreślano rolę węgierskiego zrywu… » więcej 2024-03-22, godz. 10:22, Wiadomości z regionu Kandydaci KO do rady miasta Opola mają plan na zmiany w szkołach. Pomóc ma pakiet oświatowy Budowa nowoczesnej i przyjaznej szkoły dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych, wdrożenie miejskiej komunikacji szkolnej, a także stworzenie programu 'lekki tornister' - to proponują kandydaci Koalicji Obywatelskiej do rady miasta Opola… » więcej 2024-03-21, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Kibice Kolejarza Opole czekają na to od lat. Stadion żużlowy ma przejść modernizację Dodatkowy tor do szkolenia młodych żużlowców i gruntowna przebudowa stadionu przy ul. Wschodniej. » więcej 2024-03-21, godz. 16:26, Wiadomości z regionu EDU Opole 2024. Uczniowie zapoznawali się z ofertą edukacyjną opolskich szkół [ZDJĘCIA] Ponad czterdziestu wystawców z dziedziny szkolnictwa, spotkania ze służbami mundurowymi, doradcami zawodowymi, a nawet robotem humanoidalnym - taka oferta została przygotowana w ramach Targów Edukacyjnych „EDU Opole 2024” w Centrum… » więcej 2024-03-21, godz. 14:53, Wiadomości z regionu Pani Teresa z Opola - najstarszą Polką z trisomią 21. chromosomu? Wiele wskazuje na to, że niespełna 73-letnia Teresa Ataman jest nie tylko najstarszą, ale i najlepszą ambasadorką budowy domu Fundacji L'Arche w Opolu. » więcej
266267268269270271272
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »