Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-01-09, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Coraz więcej ułatwień dla niewidomych w stolicy regionu. "Opole nie odbiega znacząco od dużych miast na zachodzie Europy"

Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Ułatwienia dla niewidomych [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec PKP Opole Główne [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec PKP Opole Główne [fot. Daniel Klimczak]
Poprawia się jakość życia niewidomych na Opolszczyźnie. Najwięcej udogodnień dla osób z tą niepełnosprawnością przybyło w ostatnich latach w stolicy regionu. Mniejsze miasta także starają się likwidować bariery, jednak mają pod tym względem więcej do nadrobienia.
Zdaniem dyrektora biura opolskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych Włodzimierza Ożgi, udogodnienia zastosowane w ostatnich latach w samym Opolu nie ustępują znacząco rozwiązaniom obecnym w bogatszych krajach.

- Mamy już kilka skrzyżowań i z sygnalizacją świetlną udźwiękowioną i z pasami uwagi przed momentem, kiedy osoba wkracza na jezdnię. Mamy też na przystankach autobusowych zamontowane tablice świetlne i one mają też taki przycisk. Jak go wciśniemy, to od góry do dołu wszystkie autobusy, które przyjadą w najbliższym czasie, są odczytywane głosem - wskazuje.

Na komunikaty głosowe, punkty uwagi, czy oznaczenia zapisane alfabetem Braille’a można też coraz częściej natknąć się w autobusach, pociągach czy na większości dworców w dużych miastach.

Zmiany, choć wolniejsze, widać też w mniejszych ośrodkach, na co zdaniem Włodzimierza Ożgi wpływ ma między innymi lobbing ze strony reprezentowanej przez niego organizacji.

- Tam też takie rozwiązania się pojawiają, my mamy swoje koła terenowe w każdym powiecie województwa opolskiego i nasze struktury terenowe starają się rozmawiać z urzędami miast, ze starostwami powiatowymi, żeby jak najwięcej tych rozwiązań było wprowadzanych - tłumaczy.

Dodajmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w całej Polsce żyje około miliona 800 tysięcy osób niewidomych i słabowidzących. W Polskim Związku Niewidomych zrzeszonych jest obecnie 65 tysięcy osób z tą niepełnosprawnością, z czego w opolskim okręgu około 1 500.
Włodzimierz Ożga
Włodzimierz Ożga

Zobacz także

2021-02-17, godz. 14:05, Wiadomości z regionu Opole ponownie "zagra" w produkcji filmowej? Trwają rozmowy z ogólnopolską stacją telewizyjną Opole ma szanse ponownie stać się tłem do kolejnej produkcji telewizyjnej. Miasto prowadzi w tej sprawie rozmowy z dużym nadawcą ogólnopolskim. » więcej 2021-02-17, godz. 13:15, Sport i turystyka Trwa wybór Najpiękniejszego Gola Opolszczyzny 2020. Plebiscyt organizuje TVP3 Opole Jeszcze do niedzieli (21.02) można oddawać swoje głosy w piątej edycji plebiscytu 'Najpiękniejszy Gol Opolszczyzny 2020'. W konkursie organizowanym przez TVP3 Opole o tytuł walczy dwadzieścia pięć wybranych wśród zgłoszonych t… » więcej 2021-02-17, godz. 11:16, Wiadomości z regionu O mały włos autobus z pasażerami wjechałby w wiadukt przy ulicy Krapkowickiej w Opolu Niewiele brakowało, aby autobus uderzył w wiadukt przy ulicy Krapkowickiej w Opolu. Kierowca pojazdu jadący od strony Krapkowic nie zauważył zakazu wjazdu, na szczęście zatrzymał się przed przeprawą. » więcej 2021-02-17, godz. 07:15, Gospodarka RIO: Jeśli system się nie zmieni, będziemy płacić coraz więcej za odbiór śmieci 'Rewolucja śmieciowa' się nie sprawdza? Za odpady płacimy coraz więcej i jeśli system się nie zmieni, czekają nas kolejne podwyżki. Takie wnioski płyną z raportu, jaki na ten temat przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu… » więcej 2021-02-16, godz. 19:09, Sport i turystyka Wiosną w Opolu mieszkańcy będą korzystać z elektrycznych hulajnóg Mieszkańcy stolicy regionu wiosną będą mogli skorzystać z elektrycznych hulajnóg firmy Bolt. Na pełnym naładowaniu litowo-jonowej baterii hulajnogą będzie można pokonać do 40 kilometrów. Z analiz firmy wynika, że 200 aktywnych… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »