Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Bernhard Serwuschok przywiózł na Opolszczyznę…
2017-09-19, 13:17 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. BW)

Bernhard Serwuschok przywiózł na Opolszczyznę dary o łącznej wartości 2 mln euro

Bernhard Serwuschok [fot. Dorota Kłonowska]
Bernhard Serwuschok [fot. Dorota Kłonowska]
Bohaterem cyklu "Cudze chwalicie swego nie znacie" jest Bernhard Serwuschok, który przez lata mieszkał z rodziną w Czarnowąsach, ale potem osiedlił się w niemieckiej Vechcie. Po powodzi stulecia, jako tamtejszy Maltańczyk, postanowił pomóc mieszkańcom Opolszczyzny i zaczął organizować transporty darów. Z czasem stało się to jego sposobem na życie. Do tej pory pan Bernhard przywiózł dary łącznej wartości 2 milionów euro, a jego ciężarówki niemal każdego miesiąca zajeżdżają przed siedzibę nyskich Maltańczyków. Tam są rozładowywane i ekspediowane dalej.
Bernhard Serwuschok w Niemczech cieszy się już taką renomą, że nie musi specjalnie zabiegać o dary. Bywa, że największe hurtownie same oferują mu niepotrzebne towary. Wspomaga też szpitale sprzętem medycznym, łóżkami i meblami oraz osoby niepełnosprawne. Niemal w każdym transporcie są wózki inwalidzkie, chodziki czy łóżka elektryczne dla obłożnie chorych. Tak wielka akcja humanitarna została doceniona przez władze, mieszkańców i samorządy Opolszczyzny. Bernhard Serwuschok jest laureatem najwyższych honorowych odznaczeń i wyróżnień, które - jak mówi - trzyma w walizkach, bo jest ich tak dużo, że nie mieszczą się na żadnej ścianie w jego domu. Jednak największą satysfakcję daje mu radość osób obdarowanych pomocą.

Jak przyznaje Bernhard Serwuschok, w jego domu z tradycjami, jest w każdą niedzielę śląski obiad - rolada z kluskami i modrą kapustą, a wracając do Niemiec za każdym razem wiezie ze sobą kiełbasę i polski chleb. Bo w Niemczech jest kilka tysięcy gatunków, ale takiego dobrego nie ma - mówi Radiu Opole.

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnościami… » więcej 2017-10-27, godz. 18:36 Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia… » więcej 2017-10-26, godz. 13:54 Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano… » więcej 2017-10-25, godz. 12:52 Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką… » więcej 2017-10-24, godz. 11:44 Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu" Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada… » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz… » więcej 2017-10-20, godz. 12:00 Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę… » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie… » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem… » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »