Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Bernhard Serwuschok przywiózł na Opolszczyznę da ...
2017-09-19, 13:17 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. BW)

Bernhard Serwuschok przywiózł na Opolszczyznę dary o łącznej wartości 2 mln euro

Bernhard Serwuschok [fot. Dorota Kłonowska]
Bernhard Serwuschok [fot. Dorota Kłonowska]
Bohaterem cyklu "Cudze chwalicie swego nie znacie" jest Bernhard Serwuschok, który przez lata mieszkał z rodziną w Czarnowąsach, ale potem osiedlił się w niemieckiej Vechcie. Po powodzi stulecia, jako tamtejszy Maltańczyk, postanowił pomóc mieszkańcom Opolszczyzny i zaczął organizować transporty darów. Z czasem stało się to jego sposobem na życie. Do tej pory pan Bernhard przywiózł dary łącznej wartości 2 milionów euro, a jego ciężarówki niemal każdego miesiąca zajeżdżają przed siedzibę nyskich Maltańczyków. Tam są rozładowywane i ekspediowane dalej.
Bernhard Serwuschok w Niemczech cieszy się już taką renomą, że nie musi specjalnie zabiegać o dary. Bywa, że największe hurtownie same oferują mu niepotrzebne towary. Wspomaga też szpitale sprzętem medycznym, łóżkami i meblami oraz osoby niepełnosprawne. Niemal w każdym transporcie są wózki inwalidzkie, chodziki czy łóżka elektryczne dla obłożnie chorych. Tak wielka akcja humanitarna została doceniona przez władze, mieszkańców i samorządy Opolszczyzny. Bernhard Serwuschok jest laureatem najwyższych honorowych odznaczeń i wyróżnień, które - jak mówi - trzyma w walizkach, bo jest ich tak dużo, że nie mieszczą się na żadnej ścianie w jego domu. Jednak największą satysfakcję daje mu radość osób obdarowanych pomocą.

Jak przyznaje Bernhard Serwuschok, w jego domu z tradycjami, jest w każdą niedzielę śląski obiad - rolada z kluskami i modrą kapustą, a wracając do Niemiec za każdym razem wiezie ze sobą kiełbasę i polski chleb. Bo w Niemczech jest kilka tysięcy gatunków, ale takiego dobrego nie ma - mówi Radiu Opole.

Zobacz także

2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem tur ... » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każd ... » więcej 2017-10-16, godz. 08:00 Word Press Foto i haft krzyżykowy - ART BIECHÓW w pełnej krasie ART BIECHÓW - taka wystawa została otwarta w sobotni (14.10) wieczór w świetlicy wiejskiej w Biechowie. To niewielka wioska, położona w pakosławickiej gminie ... » więcej 2017-10-13, godz. 08:00 Z książką za pan brat. Biblioteki w nowej odsłonie Świat pędzi do przodu, ale nawet najnowocześniejsze wynalazki techniki nie zastąpią książki i kontaktu z uśmiechniętą i pełną humoru panią z biblioteki. Bo ks ... » więcej 2017-10-12, godz. 11:39 Anna Ludwa - sołtys Wójcic, która kontynuuje dzieło odbudowy Kościoła w Łopatynie Ta historia wydarzyła się naprawdę i stanowi świetny scenariusz dla książki czy filmu. Mieszkańcy niewielkich Wójcic koło Otmuchowa pozyskali kilka mln zł na ... » więcej 2017-10-12, godz. 16:02 Michał Penar i jego jedyne takie w kraju prywatne muzeum starych rowerów Cykl "Cudze chwalicie swego nie znacie" pozwala odkrywać nietuzinkowe osoby o nietuzinkowych zainteresowaniach. Na pewno jedną z nich jest Michał Penar, który ... » więcej 2017-10-10, godz. 10:51 Pogranicze - Mekka motocyklistów Pogranicze, to od od wielu lat Mekka motocyklistów, zwłaszcza tzw. harleyowców, którzy przyjeżdżają w ten region całymi rodzinami, aby odpocząć w Nysie, Otmuc ... » więcej 2017-10-09, godz. 11:28 Angielskie marzenie Sebastiana Juszczyka W cyklu "Cudze chwalicie" zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Sebastianem Juszczykiem, który najpierw wyjechał do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia. Tam zr ... » więcej 2017-10-06, godz. 14:11 Irena Wolak – Maltanka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych Przez kilkanaście lat była szefową Maltańskiej Służby Medycznej w Nysie. Teraz oddała wprawdzie ster rządów w młodsze ręce, ale wciąż jest na posterunku i nie ... » więcej 2017-10-09, godz. 11:17 Krzysztof Herman - pan na Forcie II w Nysie Po wypadku na lotni postanowił mocniej trzymać się ziemi i w 2001 r. wydzierżawił fort. Nie byle jaki, bo FORT II w Nysie, niezwykle rozległą i klimatyczną bu ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »