Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków

Posłuchaj odcinków

2017-09-22, 14:32

Od niemal ćwierćwiecza jest związany z naszym radiem, opowiadając o swoich pasjach, podróżach i odkrywaniu historii Księstwa Nyskiego.

Kazimierz Staszków [fot. archiwum Kazimierza Staszkowa]
Kazimierz Staszków [fot. archiwum Kazimierza Staszkowa]
Kazimierz Staszków - mieszkaniec Nysy, to człowiek - orkiestra. Krajoznawca, podróżnik, autor ponad 20 przewodników i albumów poświęconych pograniczu, ale także fotografik, zbieracz minerałów, legend i pamiątek. I chociaż wrócił z długiego pobytu we Francji, skąd przywiózł tysiące zdjęć, właśnie otworzył wystawę poświęconą zabytkom ....Księstwa Nyskiego. I to takim mało znanym, schowanym w polach i lasach.więcej »
2017-09-20, 12:00

Iwona Łęc - Wylęgała przyjechała do Nysy z Zielonej Góry, ale tam właśnie znalazła swoje miejsce w życiu

Iwona Łęc - Wylęgała [fot. Dorota Kłonowska]
Iwona Łęc - Wylęgała [fot. Dorota Kłonowska]
Przez osiem godzin jest poważną szefową w jednym z renomowanych banków, ale potem realizuje swoje pasje - często szalone. Założyła grupę tańca z ogniem, organizuje akcje charytatywne, także dzięki niej w Nysie odbywają się coroczne zjazdy Puszystych Modelek i w plenerach Opolszczyzny są realizowane ogólnopolskie sesje fotograficzne.więcej »
2017-09-19, 13:17

Bernhard Serwuschok przywiózł na Opolszczyznę dary o łącznej wartości 2 mln euro

Bernhard Serwuschok [fot. Dorota Kłonowska]
Bernhard Serwuschok [fot. Dorota Kłonowska]
Bohaterem cyklu "Cudze chwalicie swego nie znacie" jest Bernhard Serwuschok, który przez lata mieszkał z rodziną w Czarnowąsach, ale potem osiedlił się w niemieckiej Vechcie. Po powodzi stulecia, jako tamtejszy Maltańczyk, postanowił pomóc mieszkańcom Opolszczyzny i zaczął organizować transporty darów. Z czasem stało się to jego sposobem na życie. Do tej pory pan Bernhard przywiózł dary łącznej wartości 2 milionów euro, a jego ciężarówki niemal każdego miesiąca zajeżdżają przed siedzibę nyskich Maltańczyków. Tam są rozładowywane i ekspediowane dalej.więcej »
2017-09-15, 13:22

Ziemia kręci się wokół słońca, a mieszkańcy podnyskich Kopernik wokół Mikołaja Kopernika

Lilla Cwajna [fot. UM Nysa]
Lilla Cwajna [fot. UM Nysa]
Tamtejsza sołtys Lilla Cwajna mogłaby już prowadzić wykłady dotyczące zarówno postaci wielkiego astronoma, jak i pieczenia pierników. Produkt ten otrzymał status produktu regionalnego, a wioska staje się sławna nie tylko w kraju, ale także za granicą właśnie dzięki temu, że w przeszłości szuka swoich perspektyw na przyszłość.więcej »
2017-09-14, 14:50

Elżbieta Jurczyk z Nysy jest jedynym w regionie certyfikowanym opiekunem... jeży

Elżbieta Jurczyk [fot. Dorota Kłonowska]
Elżbieta Jurczyk [fot. Dorota Kłonowska]
Mały jeż [fot. Dorota Kłonowska]
Mały jeż [fot. Dorota Kłonowska]
Nysanka Elżbieta Jurczyk należy do Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży, co oznacza nie tylko posiadanie legitymacji. Jeże to wielka miłość i pasja pani Eli, której podporządkowała całe swoje życie. Bywa, że ma ich w domu ponad 60, a opieka nie tylko ogranicza się do karmienia, bowiem jeże są także leczone, operowane przez zaprzyjaźnionego weterynarza i potem adaptowane do życia na wolności. Jeżowa mama nawet do pracy zabiera nieraz malutkie jeże, które wymagają częstego karmienia.więcej »
2017-09-13, 12:00

Opole jest stolicą piosenki, Nysa ogólnopolską stolicą tańca.

Aleksandra Król [fot. Dorota Kłonowska]
Aleksandra Król [fot. Dorota Kłonowska]
[fot. PWSZ Nysa]
[fot. PWSZ Nysa]
A sprawiła to Aleksandra Król - Kassan - instruktorka tańca i trenerka szkoły sportowej, która przed laty założyła własny zespół TANERO. Z czasem cały region zaraził się tą pasją i zaczęły się sypać nagrody. W końcu Nysa została dostrzeżona na tanecznej mapie Polski i od kilku lat pani Ola organizuje imprezy z udziałem 1300 tancerzy z najlepszych klubów w kraju. To Ogólnopolskie Turnieje Tańca Nowoczesnego Freestyle Dance, czy Krajowe Mistrzostwa Polski Belly Dance, będące jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Europy i Świata.więcej »
2017-09-12, 15:48

Nyskiemu muzeum mogą pozazdrościć podobne placówki w Europie

Edward Hałajko przy polifonie [fot. Dorota Kłonowska]
Edward Hałajko przy polifonie [fot. Dorota Kłonowska]
Cudze chwalicie, swego nie znacie - przypadające aktualnie Europejskie Dni Dziedzictwa są doskonałym przykładem, aby przekonać się, jak trafne jest to powiedzenie. Wystarczy odwiedzić nyskie muzeum, które posiada zbiory do pozazdroszczenia przez podobne instytucje w Europie. Przykładem może być np. szklanka świętej Jadwigi czy dzieła mistrzów malarstwa holenderskiego.więcej »
2017-09-11, 14:00

"Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie". Kurkowe Bractwo Strzeleckie na straży pogranicza

Bracia kurkowi [fot. Bractwo Kurkowe]
Bracia kurkowi [fot. Bractwo Kurkowe]
Bracia kurkowi [fot. Dorota Kłonowska]
Bracia kurkowi [fot. Dorota Kłonowska]
Cudze chwalicie, swego nie znacie, a czym między innymi chwali się pogranicze? Swoim Kurkowym Bractwem Rycerskim, które 11 listopada 2009 roku zawiązała grupa miłośników polskich tradycji. Wprawdzie na wzór swoich poprzedników sprzed kilku wieków nie fortyfikują miast, ale za to nadają im splendoru. Bez braci kurkowych w historycznych strojach nie może się odbyć żadna patriotyczna impreza w regionie. Ponadto reprezentują nasz kraj na europejskich zjazdach takich rekonstrukcyjnych stowarzyszeń.więcej »
2017-09-08, 14:35

Polak - Czech dwa bratanki. Knedliki i "czerstwy" chleb poleca Paweł Szymkowicz

Basen do masażu kończyn dolnych metodą Priessnitza - Balneopark w Jeseniku [fot. Paweł Szymkowicz]
Basen do masażu kończyn dolnych metodą Priessnitza - Balneopark w Jeseniku [fot. Paweł Szymkowicz]
Gościem tej edycji programu „Cudze chwalicie, swego nie znacie" jest dr Paweł Szymkowicz z Głuchołaz - historyk, regionalista, przewodnik sudecki, autor książek i opracowań poświęconych pograniczu polsko – czeskiemu, a na co dzień naczelnik wydziału turystyki, sportu i rekreacji w UM w Głuchołazach. W Czechach czuje się jak w domu, zna język czeski, przyjaźni się z mieszkańcami i nie ma chyba ścieżki, której by nie zdeptał. Najbardziej lubi czeskie knedliki i wędrówki po górach – o tej porze roku również w poszukiwaniu grzybów.więcej »
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »