Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków

Posłuchaj odcinków

2017-10-27, 18:38

Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci

Dawid Krzyżowski na warsztatach dla dzieci [fot. Dorota Kłonowska]
Dawid Krzyżowski na warsztatach dla dzieci [fot. Dorota Kłonowska]
Patryk Bugaj [fot. Dorota Kłonowska]
Patryk Bugaj [fot. Dorota Kłonowska]
Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnościami z jeszcze młodszym pokoleniem. Bo sport to nie tylko zdrowie, może też stać się sposobem na życie.
2017-10-27, 18:36

Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina

Andrzej Zawadzki [fot. Dorota Kłonowska]
Andrzej Zawadzki [fot. Dorota Kłonowska]
Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia i uparcie domaga się od władz Nysy jej respektowania. A chodzi o ulicę "Szopena" pisaną fonetycznie.
2017-10-26, 13:54

Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami

Joanna Piwowarczyk [fot. Dorota Kłonowska]
Joanna Piwowarczyk [fot. Dorota Kłonowska]
Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano ją sołtysem. Odpowiedzialność tym większa, że Niwnica, to najstarsza, licząca 790 lat wioska w powiecie nyskim. Zamieszkują ją głównie Kresowianie, choć od jakiegoś czasu miejscowość bardzo się rozbudowała i staje się powoli sypialnią Nysy.
2017-10-25, 12:52

Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia

[fot.UM Nysa]
[fot.UM Nysa]
Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką muzealną nie tylko w regionie, ale na całym Górnym Śląsku. Patronaty honorowe sprawują ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz ordynariusz opolski biskup Andrzej Czaja, a przyjadą znamienici goście - byli pracownicy i przyjaciele muzeum.
2017-10-24, 11:44

Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu"

Ryszard Fundament [fot. Dorota Kłonowska]
Ryszard Fundament [fot. Dorota Kłonowska]
Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada, które witają gości już przy furtce. Ryszard Fundament nie ma aspiracji na wielkiego artystę i jest surowym krytykiem własnej twórczości. Mówi, że w skali od 1 do 10 daje sobie dwójkę z minusem. Ale sztuka jest jego pasją, a swoje prace szczodrze rozdaje rodzinie i znajomym. Wypracował własny, oryginalny styl i zaopatruje się w materiały nie w specjalistycznych sklepach dla artystów, lecz w marketach... budowlanych.
2017-10-25, 13:05

Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny

Maria Rydel [fot. Dorota Kłonowska]
Maria Rydel [fot. Dorota Kłonowska]
To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz, przyjaciel Wyspiańskiego, któremu nieśmiertelność przyniósł ślub z młodziutką Jadwigą Miokołajczykówną - córką chłopa z Bronowic pod Krakowem. Właśnie ta uroczystość posłużyła za kanwę "Wesela", które to dzieło jest zaliczane do kanonów polskiej literatury.
Dlaczego o tym wspominamy?
2017-10-20, 12:00

Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów

Cztery nyskie figury świętych [fot. Dorota Kłonowska]
Cztery nyskie figury świętych [fot. Dorota Kłonowska]
W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę kościoła na Rynku Solnym, przy czym rzeźbom groziła ruina, bowiem są wykonane w drewnie. Z pomocą parafii świętego Jakuba przyszło tamtejsze starostwo. W efekcie dwie z rzeźb - przedstawiające postaci świętych Ferdynanda Kastylijskiego i Karola Boromeusza, zostały już poddane kosztownej renowacji i można je podziwiać przy wejściu do nyskiego muzeum. Kolejne czekają na specjalistyczne dźwigi, które je zdejmą z fasady kościoła i przewiozą do pracowni konserwacji dzieł sztuki.

- To doskonały przykład ratowania ginących zabytków przez lokalne samorządy - mówi dyrektor nyskiego muzeum Edward Hałajko.
2017-10-19, 12:00

Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni"

toczek
toczek
Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie istniejącym instrumencie. Koncertował od Ameryki Południowej, poprzez Europę, Afrykę, po Japonię. Przez 10 lat mieszkał we Włoszech. Tam grał w orkiestrze przy Watykanie, uświetniając uroczystości papieskie. Kiedy na świat przyszły córki, wrócił na stałe do Polski, bo - jak mówi - najważniejsza jest rodzina i nie chce rozmawiać z dziećmi przez skypa. Gościem naszego cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" jest Janusz Toczek.
2017-10-18, 12:57

Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur

Jezioro Nyskie [fot. Maciej Zych]
Jezioro Nyskie [fot. Maciej Zych]
Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem turyści zza granicy wypoczywają nad Nyską Riwierą. - I nawet jesień nie przeszkadza, wciąż są tłumy nad naszym jeziorem, a przyjeżdżają do nas turyści m.in. z... Mazur, bogatych w jeziora - mówi Jarosław Białochławek, prezes tamtejszego WOPR, który jednocześnie, jako funkcjonariusz policji, pełni funkcję szefa wodnego ogniwa policyjnego nad Jeziorem Nyskim. Ma też partnera - psa tropiącego Javiera, który towarzyszy mu podczas patroli na wodzie i na plaży.
2017-10-17, 11:11

Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów

Nysa wiosną 1945 r. [fot. ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie]
Nysa wiosną 1945 r. [fot. ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie]
Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każdą wolną chwilę poświęca drążeniu historii Nysy z 1945 r. Udało mu się pozyskać niepowtarzalny dokument z rosyjskich archiwów – film przedstawiający miasto tuż po zdobyciu w 1945 r., którego projekcja miała miejsce w nyskim muzeum.
1234

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnościami… » więcej 2017-10-27, godz. 18:36 Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia… » więcej 2017-10-26, godz. 13:54 Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano… » więcej 2017-10-25, godz. 12:52 Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką… » więcej 2017-10-24, godz. 11:44 Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu" Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada… » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz… » więcej 2017-10-20, godz. 12:00 Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę… » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie… » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem… » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »