Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Nyskiemu muzeum mogą pozazdrościć podobne placów ...
2017-09-12, 15:48 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. BW)

Nyskiemu muzeum mogą pozazdrościć podobne placówki w Europie

Edward Hałajko przy polifonie [fot. Dorota Kłonowska]
Edward Hałajko przy polifonie [fot. Dorota Kłonowska]
Cudze chwalicie, swego nie znacie - przypadające aktualnie Europejskie Dni Dziedzictwa są doskonałym przykładem, aby przekonać się, jak trafne jest to powiedzenie. Wystarczy odwiedzić nyskie muzeum, które posiada zbiory do pozazdroszczenia przez podobne instytucje w Europie. Przykładem może być np. szklanka świętej Jadwigi czy dzieła mistrzów malarstwa holenderskiego.
Cudze chwalicie cz.1 (12.09.17)
Cudze chwalicie cz.2 (12.09.17)
Np. w sali dawnych mieszczan nyskich każdy szczegół został dopracowany z historyczną starannością. Są tam stylowe meble, nawet wykonane ręcznie firanki, przedmioty domowego użytku, czy wózek dziecinny sprzed ponad stu lat podarowany muzeum przez jednego z nysan. W kącie stoi wieszak także z ubraniami z epoki. Na paltach widnieją nawet metki z domu handlowego, który stał na nyskim rynku. A z polifonu słychać utwory Bacha... Nie wszyscy wiedzą o tych cymesach, zatem postanowiliśmy je przybliżyć wspólnie z dyrektorem muzeum Edwardem Hałajko.

W nadchodzący weekend można zobaczyć wszystkie te muzealne cuda, nic za to w dodatku nie płacąc. Do dyspozycji będzie muzealny przewodnik. Wszystko to w ramach EDD.

Zobacz także

2017-09-25, godz. 11:47 Cezary Pryga to nie tylko mistrz sztuk walki, instruktor formacji mundurowych, ale także działacz społeczny Jest mistrzem Europy i wielokrotnym mistrzem Polski w sztukach walk i instruktorem formacji mundurowych w Europie, ale sukcesy sportowe, to nie wszystko. Otrz ... » więcej 2017-09-22, godz. 14:32 Od niemal ćwierćwiecza jest związany z naszym radiem, opowiadając o swoich pasjach, podróżach i odkrywaniu historii Ks ... Kazimierz Staszków - mieszkaniec Nysy, to człowiek - orkiestra. Krajoznawca, podróżnik, autor ponad 20 przewodników i albumów poświęconych pograniczu, ale tak ... » więcej 2017-09-20, godz. 12:00 Iwona Łęc - Wylęgała przyjechała do Nysy z Zielonej Góry, ale tam właśnie znalazła swoje miejsce w życiu Przez osiem godzin jest poważną szefową w jednym z renomowanych banków, ale potem realizuje swoje pasje - często szalone. Założyła grupę tańca z ogniem, organ ... » więcej 2017-09-19, godz. 13:17 Bernhard Serwuschok przywiózł na Opolszczyznę dary o łącznej wartości 2 mln euro Bohaterem cyklu "Cudze chwalicie swego nie znacie" jest Bernhard Serwuschok, który przez lata mieszkał z rodziną w Czarnowąsach, ale potem osiedlił się w niem ... » więcej 2017-09-18, godz. 12:00 W cyklu "Cudze chwalicie swego nie znacie" pójdziemy "Szlakiem czarownic po pograniczu nysko - jesenickim" Polacy i Czesi wspólnie zrealizowali unijny projekt o takiej właśnie nazwie, nawiązujący do mrocznych dziejów historii pogranicza. Chodzi o wiek XVII, kiedy w ... » więcej 2017-09-15, godz. 13:22 Ziemia kręci się wokół słońca, a mieszkańcy podnyskich Kopernik wokół Mikołaja Kopernika Tamtejsza sołtys Lilla Cwajna mogłaby już prowadzić wykłady dotyczące zarówno postaci wielkiego astronoma, jak i pieczenia pierników. Produkt ten otrzymał sta ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:50 Elżbieta Jurczyk z Nysy jest jedynym w regionie certyfikowanym opiekunem... jeży Nysanka Elżbieta Jurczyk należy do Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży, co oznacza nie tylko posiadanie legitymacji. Jeże to wielka miłość i pasja pani Eli, ... » więcej 2017-09-13, godz. 12:00 Opole jest stolicą piosenki, Nysa ogólnopolską stolicą tańca. A sprawiła to Aleksandra Król - Kassan - instruktorka tańca i trenerka szkoły sportowej, która przed laty założyła własny zespół TANERO. Z czasem cały region ... » więcej 2017-09-11, godz. 14:00 "Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie". Kurkowe Bractwo Strzeleckie na straży pogranicza Cudze chwalicie, swego nie znacie, a czym między innymi chwali się pogranicze? Swoim Kurkowym Bractwem Rycerskim, które 11 listopada 2009 roku zawiązała grupa ... » więcej 2017-09-08, godz. 14:35 Polak - Czech dwa bratanki. Knedliki i "czerstwy" chleb poleca Paweł Szymkowicz Gościem tej edycji programu „Cudze chwalicie, swego nie znacie" jest dr Paweł Szymkowicz z Głuchołaz - historyk, regionalista, przewodnik sudecki, autor książ ... » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »