Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Nyskiemu muzeum mogą pozazdrościć podobne placów ...
2017-09-12, 15:48 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. BW)

Nyskiemu muzeum mogą pozazdrościć podobne placówki w Europie

Edward Hałajko przy polifonie [fot. Dorota Kłonowska]
Edward Hałajko przy polifonie [fot. Dorota Kłonowska]
Cudze chwalicie, swego nie znacie - przypadające aktualnie Europejskie Dni Dziedzictwa są doskonałym przykładem, aby przekonać się, jak trafne jest to powiedzenie. Wystarczy odwiedzić nyskie muzeum, które posiada zbiory do pozazdroszczenia przez podobne instytucje w Europie. Przykładem może być np. szklanka świętej Jadwigi czy dzieła mistrzów malarstwa holenderskiego.
Cudze chwalicie cz.1 (12.09.17)
Cudze chwalicie cz.2 (12.09.17)
Np. w sali dawnych mieszczan nyskich każdy szczegół został dopracowany z historyczną starannością. Są tam stylowe meble, nawet wykonane ręcznie firanki, przedmioty domowego użytku, czy wózek dziecinny sprzed ponad stu lat podarowany muzeum przez jednego z nysan. W kącie stoi wieszak także z ubraniami z epoki. Na paltach widnieją nawet metki z domu handlowego, który stał na nyskim rynku. A z polifonu słychać utwory Bacha... Nie wszyscy wiedzą o tych cymesach, zatem postanowiliśmy je przybliżyć wspólnie z dyrektorem muzeum Edwardem Hałajko.

W nadchodzący weekend można zobaczyć wszystkie te muzealne cuda, nic za to w dodatku nie płacąc. Do dyspozycji będzie muzealny przewodnik. Wszystko to w ramach EDD.

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnośc ... » więcej 2017-10-27, godz. 18:36 Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia i upar ... » więcej 2017-10-26, godz. 13:54 Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano ją so ... » więcej 2017-10-25, godz. 12:52 Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką muzea ... » więcej 2017-10-24, godz. 11:44 Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu" Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada, któr ... » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz ... » więcej 2017-10-20, godz. 12:00 Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę ... » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie istnie ... » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem tur ... » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każd ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »