Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni…
2017-10-25, 12:52 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia

[fot.UM Nysa]
[fot.UM Nysa]
Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką muzealną nie tylko w regionie, ale na całym Górnym Śląsku. Patronaty honorowe sprawują ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz ordynariusz opolski biskup Andrzej Czaja, a przyjadą znamienici goście - byli pracownicy i przyjaciele muzeum.
To także doskonała okazja, aby przypomnieć postaci byłych dyrektorów muzeum, którzy odbudowywali je po wojnie, a spotkała ich krzywda ze strony ówczesnych decydentów - chodzi o Stanisława Kramarczyka i Franciszka Pikułę. Stanisław Kramarczyk odbudował nyskie muzeum po 1945r i ocalił także wiele zabytków Śląskiego Rzymu. Z narażaniem życia odzyskiwał schowane, czy zagrabione podczas wojny zbiory muzealne. Był także artystą i konserwatorem dzieł sztuki. Franciszek Pikuła – także artysta – zasłynął jako doskonały organizator pracy muzeum, aranżer wystaw, strażnik dorobku dziedzictwa narodowego. Obu dyrektorów spotkały szykany od ówczesnych im władz, które w tamtym czasie prowadziły politykę rozbiórek zabytkowych obiektów. Zostali zwolnieni z pracy z zakazem wstępu do muzeum. Postaci te wspominają obecny dyrektor muzeum Edward Hałajko i jego poprzedniczka dr Małgorzata Radziewicz.

Uroczystości 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie potrwają do niedzieli. Program jest bardzo bogaty, wstęp na wszystkie wystawy, koncerty i inne atrakcje jest bezpłatny.

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnościami… » więcej 2017-10-27, godz. 18:36 Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia i uparcie… » więcej 2017-10-26, godz. 13:54 Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano ją sołtysem… » więcej 2017-10-24, godz. 11:44 Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu" Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada, które… » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz… » więcej 2017-10-20, godz. 12:00 Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę kościoła… » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie istniejącym… » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem turyści… » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każdą… » więcej 2017-10-16, godz. 08:00 Word Press Foto i haft krzyżykowy - ART BIECHÓW w pełnej krasie ART BIECHÓW - taka wystawa została otwarta w sobotni (14.10) wieczór w świetlicy wiejskiej w Biechowie. To niewielka wioska, położona w pakosławickiej gminie w… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »