Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Ryszard Fundament - artysta, który maluje 'w akr ...
2017-10-24, 11:44 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu"

Ryszard Fundament [fot. Dorota Kłonowska]
Ryszard Fundament [fot. Dorota Kłonowska]
Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada, które witają gości już przy furtce. Ryszard Fundament nie ma aspiracji na wielkiego artystę i jest surowym krytykiem własnej twórczości. Mówi, że w skali od 1 do 10 daje sobie dwójkę z minusem. Ale sztuka jest jego pasją, a swoje prace szczodrze rozdaje rodzinie i znajomym. Wypracował własny, oryginalny styl i zaopatruje się w materiały nie w specjalistycznych sklepach dla artystów, lecz w marketach... budowlanych.
Artystę - hobbystę odwiedziliśmy w jego domu, liczącym 120 lat. Ryszard Fundament sam go wyremontował, żartuje zatem, że ma dodatkowy talent - jest konserwatorem zabytków. Na poddaszu urządził sobie słoneczną pracownię, bowiem po rzeźbie próbuje swych sił w malarstwie. Mówi, że rzeźba go "wykończyła", bo obrabiania ciężkich pni drzew nie wytrzymał ani kręgosłup, ani piły elektryczne. Od niedawna zatem zamienił dłuto na pędzel. Jaką techniką maluje? - W akrylu - śmieje się nasz rozmówca.

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnośc ... » więcej 2017-10-27, godz. 18:36 Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia i upar ... » więcej 2017-10-26, godz. 13:54 Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano ją so ... » więcej 2017-10-25, godz. 12:52 Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką muzea ... » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz ... » więcej 2017-10-20, godz. 12:00 Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę ... » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie istnie ... » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem tur ... » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każd ... » więcej 2017-10-16, godz. 08:00 Word Press Foto i haft krzyżykowy - ART BIECHÓW w pełnej krasie ART BIECHÓW - taka wystawa została otwarta w sobotni (14.10) wieczór w świetlicy wiejskiej w Biechowie. To niewielka wioska, położona w pakosławickiej gminie ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »