Radio Opole » Piosenka z legendą » Piosenka z legendą - posłuchaj rozmów Tomasza Wo ... » Z Tomaszem Bazanem o impresjach muzycznych Józef ...
2017-08-07, 11:43 Autor: Tomasz Wojtyłko (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Z Tomaszem Bazanem o impresjach muzycznych Józefa Skrzeka i zespołu SBB

Edward Spyrka i Józef Skrzek [fot. Ryszard Łabus/Radio Opole]
Edward Spyrka i Józef Skrzek [fot. Ryszard Łabus/Radio Opole]
- To była muzyka, która dawała nam poczucie bycia bliżej świata - podsumował Tomasz Bazan, koordynator muzyczny Radia Opole.

- Członkowie SBB byli muzykami towarzyszącymi Czesławowi Niemenowi, który próbował na swoich bardziej eksperymentalnych płytach zerwać z formułą krótkich piosenek i pójść w stronę muzyki bardziej ambitnej i rozbudowanej. Zespół SBB kontynuował te poszukiwania i wplótł do swojej muzyki elementy bardzo wówczas popularnego nurtu jazz fusion - Tomasz Bazan, czyli koordynator muzyczny Radia Opole, opowiadał o początkach jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka.
Zdaniem szefa redakcji muzycznej naszej rozgłośni szczególnie słyszalne w brzmieniu SBB były inspiracje zespołem Mahavishnu Orchestra. Dziennikarz zaznaczył jednak, że w przypadku albumów legendy nie mogło być mowy o naśladownictwie – SBB wplatało różne inspiracje do swojej twórczości. Pojawiały się odwołania do bluesa, klasycznego rocka i niesamowite impresje muzyczne Józefa Skrzeka. Powstała wtedy nowa jakość w polskiej muzyce.

Zobacz także

2017-09-22, godz. 13:07 „Życzyłbym wszystkim, żeby mogli być odwiecznymi wojownikami” Józef Skrzek zdradził, że „Odwieczni wojownicy” z płyty „Za linią horyzontu” nie opowiadają wyłącznie o zamierzchłej cywilizacji - Z jednej strony jest to zau ... » więcej 2017-09-21, godz. 13:33 "Warunki były idealne. Byliśmy pierwszymi słuchaczami Józka" Władysław Gawroński, czyli realizator dźwięku w legendarnym Studiu M Radia Opole, zdradził dlaczego Józef Skrzek zdecydował się na współpracę z naszą rozgłośn ... » więcej 2017-09-20, godz. 12:49 „Nasz koncert to bardzo sprytne ujęcie różnych gatunków muzycznych” Jacek Rudnik, czyli edytor Radia Opole, a także doświadczony dziennikarz muzyczny, zachwalał zróżnicowany line-up koncertu „Mocne granie”. Dziennikarz szczegó ... » więcej 2017-09-18, godz. 00:00 "Prowadzenie tego koncertu to dla mnie olbrzymie wyróżnienie" Wiesław Kolbusz, dziennikarz znany z audycji "Ona i on", który poprowadzi koncert "Mocne granie" przyznał, że szczególnie cieszy go spotkanie z SBB - Ich płyt ... » więcej 2017-09-08, godz. 14:04 „Jeżeli TSA nie zagra 51, to może nie przyjeżdżać. To nasza wizytówka” Andrzej Nowak przyznał, że nigdy nie czuł się zakładnikiem kultowego „51” - Za każdym razem gramy tę piosenkę zupełnie inaczej. Zamykam oczy, improwizuję i ni ... » więcej 2017-09-07, godz. 10:11 „Napisałam ten tekst w blasku księżyca” Sabina SAGO nie kryła, że „Teraz wiem” to dla niej osobista piosenka. – Ten utwór ma autobiograficzny charakter. Napisałam do niego tekst w trudnym momencie ż ... » więcej 2017-09-06, godz. 10:15 "Polonia na zachodzie tak samo reaguje na te same fragmenty utworów" Zbigniew "Dziadek" Moździerski wytłumaczył przesłanie superprzeboju "Całuj mnie" z płyty "Raj na ziemi" zespołu Piersi. - To był 1997 rok, czas, kiedy rozj ... » więcej 2017-09-05, godz. 00:00 „Wiedzieliśmy, że TSA to najlepsza rzecz, jaka nam się przydarzyła w karierze” Marek Kapłon, perkusista TSA wytłumaczył, dlaczego „Spóźnione pytania” dotyczą kłamstwa i hipokryzji. - Mamy czasy, w których możemy o tym mówić. To rzeczy, k ... » więcej 2017-09-04, godz. 12:44 „Studio M Radia Opole to był mój drogi dom” - Byłem już wtedy zaprzyjaźniony z opolskim radiem, z Edwardem, z Władkiem, z Renią i z wieloma wspaniałymi ludźmi. Czułem się u tam jak u siebie. To był czas ... » więcej 2017-09-01, godz. 15:14 „Kobiety to siła, która napędza rock 'n' rolla” - Po co tworzyć, kiedy przestaje się mieć powodzenie u kobiet albo kobiety przestają się nam podobać? Miłość oznacza chęć do życia. Dzięki kobietom mamy wojny ... » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »