Radio Opole » Piosenka z legendą » Piosenka z legendą - posłuchaj rozmów Tomasza Wo ... » Z Tomaszem Bazanem o impresjach muzycznych Józef ...
2017-08-07, 11:43 Autor: Tomasz Wojtyłko (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Z Tomaszem Bazanem o impresjach muzycznych Józefa Skrzeka i zespołu SBB

Edward Spyrka i Józef Skrzek [fot. Ryszard Łabus/Radio Opole]
Edward Spyrka i Józef Skrzek [fot. Ryszard Łabus/Radio Opole]
- To była muzyka, która dawała nam poczucie bycia bliżej świata - podsumował Tomasz Bazan, koordynator muzyczny Radia Opole.

- Członkowie SBB byli muzykami towarzyszącymi Czesławowi Niemenowi, który próbował na swoich bardziej eksperymentalnych płytach zerwać z formułą krótkich piosenek i pójść w stronę muzyki bardziej ambitnej i rozbudowanej. Zespół SBB kontynuował te poszukiwania i wplótł do swojej muzyki elementy bardzo wówczas popularnego nurtu jazz fusion - Tomasz Bazan, czyli koordynator muzyczny Radia Opole, opowiadał o początkach jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka.
Zdaniem szefa redakcji muzycznej naszej rozgłośni szczególnie słyszalne w brzmieniu SBB były inspiracje zespołem Mahavishnu Orchestra. Dziennikarz zaznaczył jednak, że w przypadku albumów legendy nie mogło być mowy o naśladownictwie – SBB wplatało różne inspiracje do swojej twórczości. Pojawiały się odwołania do bluesa, klasycznego rocka i niesamowite impresje muzyczne Józefa Skrzeka. Powstała wtedy nowa jakość w polskiej muzyce.

Zobacz także

2017-08-16, godz. 13:54 „To była z mojej strony totalna determinacja. Niczego się nie bałem” - Natchną mnie śp. redaktor Franciszek Walicki. Jego pseudonim artystyczny to Jacek Grań. Facet lansował takie postacie jak Czesław Niemen, Michaj Burano czy ... » więcej 2017-08-11, godz. 12:29 "Sabina SAGO to urodzona artystka" - Sabina wykorzystuje swój naturalny dar, czyli głos, który potrafi być jak kameleon. Czasami jest bardzo drapieżny z pewną dozą chropowatości. Z drugiej stro ... » więcej 2017-08-11, godz. 09:25 „Piersiom udało się zbudować pomosty pomiędzy gatunkami. To mistrzowie muzyki z przymrużeniem oka” - Piersi są mistrzami w zabawie z konwencją. Muzycy sięgali przez lata po różne style, które z pozoru nie dają połączyć się w jedno. Udało im się sprawdzić w ... » więcej 2017-08-09, godz. 09:36 „Pierwsza płyta TSA to jeden z kamieni milowych w polskiej muzyce rockowej” - TSA to chyba pierwszy polski zespół, który postawił na sprawdzoną już na zachodzie formułę utworów budowanych w oparciu o riff gitarowy. Oczywiście były wcz ... » więcej 2017-08-08, godz. 10:22 „ Tak długiego utworu w historii opolskiego festiwalu nigdy wcześniej, ani nigdy później nie było” - ciąg dalszy wspom ... - To jest obraz tego, z jakimi czasami w sztuce mieliśmy wówczas do czynienia. Zespół promował materiał ze swojej pierwszej płyty. Już wtedy miał kultowy stat ... » więcej 2017-08-07, godz. 11:41 Dowiedz się więcej o urodzinowym koncercie z okazji 65-lecia Radia Opole! Radio Opole obchodzi w tym roku 65-lecie powstania. Są tacy, którzy w tym wieku przechodzą na emeryturę. My jednak absolutnie robić tego nie zamierzamy, wręcz ... » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »