Radio Opole » Piosenka z legendą

Piosenka z legendą - posłuchaj rozmów Tomasza Wojtyłki z artystami!

2017-09-22, 13:07

„Życzyłbym wszystkim, żeby mogli być odwiecznymi wojownikami”

Józef Skrzek i Krzysztof "Puma" Piasecki w Studiu M Radia Opole 30.03.17 [fot. Barbara Więcek]
Józef Skrzek i Krzysztof "Puma" Piasecki w Studiu M Radia Opole 30.03.17 [fot. Barbara Więcek]
Józef Skrzek zdradził, że „Odwieczni wojownicy” z płyty „Za linią horyzontu” nie opowiadają wyłącznie o zamierzchłej cywilizacji - Z jednej strony jest to zauroczenie tym wszystkim, co jest historią, prehistorią, powstawaniem. Achajowie i tak dalej. Z drugiej strony, jest to nawiązanie do czasu, kiedy wędrówki ludów odbywają się bez przerwy. Popatrzmy na SBB. Mamy Greka, który przyjechał z rodzicami, bo w Grecji była wojna i znalazł się w Katowicach, na Koszutce. Jurek Piotrowski w tej chwili jest w Stanach Zjednoczonych, głównie w Illinois i też jest obywatelem świata.więcej »
2017-09-21, 13:33

"Warunki były idealne. Byliśmy pierwszymi słuchaczami Józka"

Władysław Gawroński i Józef Skrzek [fot. Wanda Kownacka]
Władysław Gawroński i Józef Skrzek [fot. Wanda Kownacka]
Władysław Gawroński, czyli realizator dźwięku w legendarnym Studiu M Radia Opole, zdradził dlaczego Józef Skrzek zdecydował się na współpracę z naszą rozgłośnią- Józef trafił do nas przez Leszka Słaninę, młodego inżyniera, który miał w owym czasie jedno z lepszych nagłośnień, a był przyjacielem naszego pracownika Jasia Żeglenia i jakoś tak do nas trafił. Redakcja muzyczna była chętna, bardzo sprawna i otwarta. Myśmy już co nieco umieli. Mieliśmy magnetofon wielośladowy i trochę niezłego sprzętu i chęć robienia czegoś nowego.więcej »
2017-09-20, 12:49

„Nasz koncert to bardzo sprytne ujęcie różnych gatunków muzycznych”

Światowy Dzień Radia: Jacek Rudnik [fot. Wanda Kownacka]
Światowy Dzień Radia: Jacek Rudnik [fot. Wanda Kownacka]
Jacek Rudnik, czyli edytor Radia Opole, a także doświadczony dziennikarz muzyczny, zachwalał zróżnicowany line-up koncertu „Mocne granie”. Dziennikarz szczególną uwagę zwrócił na występ TSA - Dla młodszych to będzie premierowe spojrzenie na heavy metal w Polsce, a dla ludzi z mojej półki wiekowej to będzie cudowna podróż wstecz do czasów, kiedy kształtowała się nasza wrażliwość muzyczna, przynajmniej w zakresie tego cięższego brzmienia. To jest nasza młodość i taki czas, kiedy człowiek zdał sobie sprawę, że u nas w Opolu mamy grupę, która gra rzeczy, które potrafią inspirować.więcej »
2017-09-18, 00:00

"Prowadzenie tego koncertu to dla mnie olbrzymie wyróżnienie"

Wiesław Kolbusz, Radio u Ciebie - Głubczyce [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiesław Kolbusz, Radio u Ciebie - Głubczyce [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiesław Kolbusz, dziennikarz znany z audycji "Ona i on", który poprowadzi koncert "Mocne granie" przyznał, że szczególnie cieszy go spotkanie z SBB - Ich płyty były czymś, co otwierało mi oczy na świat. To było coś zupełnie innego. Zderzenie z tą legendą będzie dla mnie czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Należy się cieszyć z tego, że taki zespół nagrywał w studiu M Radia Opole. Władek Gawroński czy Renia Szybka to były osoby, które współtworzyły to brzmienie i te płyty. Pamiętajmy, że to nie byli przypadkowi muzycy.więcej »
2017-09-08, 14:04

„Jeżeli TSA nie zagra 51, to może nie przyjeżdżać. To nasza wizytówka”

Andrzej Nowak z zespołu "Złe Psy" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Nowak z zespołu "Złe Psy" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Nowak przyznał, że nigdy nie czuł się zakładnikiem kultowego „51” - Za każdym razem gramy tę piosenkę zupełnie inaczej. Zamykam oczy, improwizuję i nigdy nie jestem w kranie wyuczonego dźwięku, tylko w krainie marzeń. W krainie, którą trudno wytłumaczyć komuś, kto ma elementarny rozsądek. Grające ten utwór, tracę rozsądek. Zamykam oczy i nie wiem, gdzie jestem. Budzę się, kiedy słyszę, że ta piosenka się kończy.więcej »
2017-09-07, 10:11

„Napisałam ten tekst w blasku księżyca”

Sabina SAGO [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sabina SAGO [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sabina SAGO nie kryła, że „Teraz wiem” to dla niej osobista piosenka. – Ten utwór ma autobiograficzny charakter. Napisałam do niego tekst w trudnym momencie życia o nieludzkiej godzinie. Była trzecia albo czwarta nad ranem i wtedy przyszło natchnienie. Potrzebowałam oczyszczenia z pewnych życiowych sytuacji. Mogło to nawet mieć charakter terapii – wyjaśnia artystka.więcej »
2017-09-06, 10:15

"Polonia na zachodzie tak samo reaguje na te same fragmenty utworów"

Zbigniew "Dziadek" Moździerski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew "Dziadek" Moździerski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew "Dziadek" Moździerski wytłumaczył przesłanie superprzeboju "Całuj mnie" z płyty "Raj na ziemi" zespołu Piersi.

- To był 1997 rok, czas, kiedy rozjechaliśmy się po świecie. Wracaliśmy z markami, dolarami i innymi darami z zachodu dla naszych mam i dziewczyn. To tekst Pawła Kukiza i mogę się domyślać, o co dokładnie mu chodziło, ale sam pamiętam, że wtedy podróżowałem, żeby zarobić trochę grosza na zachodzie - wspomina.więcej »
2017-09-05, 00:00

„Wiedzieliśmy, że TSA to najlepsza rzecz, jaka nam się przydarzyła w karierze”

Marek Kapłon [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Kapłon [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Kapłon, perkusista TSA wytłumaczył, dlaczego „Spóźnione pytania” dotyczą kłamstwa i hipokryzji. - Mamy czasy, w których możemy o tym mówić. To rzeczy, które zauważamy, które nas dotyczą, które chcielibyśmy wyrugować ze swojego życia, ale nie możemy.więcej »
2017-09-04, 12:44

„Studio M Radia Opole to był mój drogi dom”

Józef Skrzek [fot. Wanda Kownacka}
Józef Skrzek [fot. Wanda Kownacka}
- Byłem już wtedy zaprzyjaźniony z opolskim radiem, z Edwardem, z Władkiem, z Renią i z wieloma wspaniałymi ludźmi. Czułem się u tam jak u siebie. To był czas powstawania totalnie nowych kompozycji, które traktowałem jako moje dorastanie kompozycyjne i wykonawcze – Józef Skrzek nie krył, że kultowy utwór tytułowy z płyty „Memento z banalnym tryptykiem” nie brzmiałby tak samo, gdyby nie był nagrany w studiu M Radia Opole.więcej »
2017-09-01, 15:14

„Kobiety to siła, która napędza rock 'n' rolla”

Andrzej Nowak [fot. Marcin Skomudek]
Andrzej Nowak [fot. Marcin Skomudek]
- Po co tworzyć, kiedy przestaje się mieć powodzenie u kobiet albo kobiety przestają się nam podobać? Miłość oznacza chęć do życia. Dzięki kobietom mamy wojny, pokój, polityków, krainy i miasta. Czcijmy kobiety do samego końca! – mówi Andrzej Nowak, czyli gitarzysta i założyciel TSA. Wyjaśnił przesłanie „Kocicy” z płyty Heavy Metal World.więcej »
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »