Radio Opole » Radio Opole u Ciebie » Poznaj historie naszych słuchaczy » Rycerze, średniowiecze i Solec, czyli 'Radio Opole…
2017-07-21, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn (oprac. Piotr Sobala)

Rycerze, średniowiecze i Solec, czyli "Radio Opole u Ciebie"

Józef Müller z Solca [fot. Jan Poniatyszyn]
Józef Müller z Solca [fot. Jan Poniatyszyn]
W kolejnym odcinku programu "Radio u Ciebie" wiele jest o rycerzach, średniowieczu oraz związanej z tym pasją. O swoich zainteresowaniach opowiada nam Józef Müller z Solca.
Józef Müller jest pasjonatem historii Solca. Przez kilka wieków swoją siedzibę, zwaną komandorią miał tam Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Potocznie nazywano ich także joannitami.

Komandoria w Solcu funkcjonowała do 1810 roku. Wówczas władze pruskie skasowały wszystkie posiadłości zakonne. Po dwustu latach z odmętów historii zapomniany zakon joannitów wydobył właśnie pan Józef. Zainteresował się jego dziejami. Zbierał też informacje na ten temat.
W swoim gospodarstwie, a konkretnie w dziewiętnastowiecznej wyremontowanej stajni, stworzył zbrojownię. Zgromadził tam repliki średniowiecznej broni oraz rynsztunku rycerzy. Wiele z tych przedmiotów sam wykonał. Powołał też Bractwo Rycerskie św. Jana Chrzciciela "Maltus".

Ta grupa rekonstrukcyjna promuje swoją wioskę oraz tradycje rycerskie. Życiowa pasja naszego bohatera wspaniale się rozwinęła, angażując i aktywizując mieszkańców Solca. Nawet w niewielkiej miejscowości można wiele i stworzyć ciekawą narrację o małej ojczyźnie. Okazuje się, że również współcześnie wartości, którymi kierowali się niegdysiejsi rycerze, nie zdewaluowały się i nadal są aktualne.

Zobacz także

2017-08-31, godz. 18:51 Wizytą w Landzmierzu zakończyliśmy naszą wakacyjną akcję „Radio Opole u Ciebie” Od początku lipca prezentowaliśmy na antenie opowieści naszych słuchaczy związanych z Radiem Opole. Wszystko to w związku z jubileuszem 65-lecia naszej rozgłośni. -… » więcej 2017-08-30, godz. 11:41 Bohaterem kolejnego odcinka cyklu "Radio Opole u Ciebie" jest Krzysztof Schab z Opola Codziennie spotyka się z nami podczas jazdy do pracy w Głubczycach, a także później w domu. Jest szczęśliwym laureatem wielu konkursów Radia Opole. W jednym… » więcej 2017-08-29, godz. 15:23 Roman Hlawacz o pasji fotografowania i wspomnieniach związanych z Radiem Opole Roman Hlawacz, znany artysta fotografik, a także wydawca książek i podróżnik jest bohaterem kolejnego wakacyjnego odcinka „Radio Opole u Ciebie”. Ostatnio… » więcej 2017-08-28, godz. 12:00 Posłuchaj historii Edyty Wąs – kobiety orkiestry, której Radio Opole pomaga w realizacji wielu społecznych przed… Nasza bohaterka – Edyta Wąs – z niejednego pieca chleb jadła. Niegdyś była listonoszem, teraz karmi... księży i biskupów, bowiem jest szefową kuchni… » więcej 2017-08-25, godz. 12:00 Posłuchaj opowieści Marii Janickiej, wiernej słuchaczki Radia Opole od lat 60. XX wieku! Z Radiem Opole spotkała się za sprawą zamiłowania do śpiewania jeszcze w latach 60. XX wieku. Dzięki swoim umiejętnościom kulinarnym połączonym z wiedzą… » więcej 2017-08-24, godz. 12:00 Renata Kozica i Daria Szeliga o przyjaźni radiowo-bibliotekarskiej w Strzelcach Opolskich Od wielu lat najbliższymi sąsiadkami strzeleckiego studia Radia Opole są panie pracujące w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej. A że dotychczasowi korespondenci… » więcej 2017-08-23, godz. 11:49 Elżbieta Sobolewska o pasji pomagania innym i roli radia w jej życiu Nauczyciel, terapeuta, pedagog specjalny, dietetyk, mediator, dyrektor Centrum Edukacyjno-Terapeutyczno-Diagnostycznego dla osób z autyzmem w Kup, prezes opolskiego… » więcej 2017-08-22, godz. 12:00 Jerzy Kamiński - słuchacz, który po wielu godzinach spędzonych przy płótnie czy kartonie z akwarelą sięga po..… Jerzy Kamiński Radia Opole słucha od wielu lat. To dla niego sposób na odpoczynek po wielu godzinach spędzonych przy płótnie czy kartonie z akwarelą. Nasz… » więcej 2017-08-21, godz. 12:16 Co jej w duszy gra? Śpiew, taniec i Radio Opole! Teresa Hanasz jest mieszkanką Nysy, ale z pochodzenia góralką. Lubi zatem śpiewać i tańczyć, jest też kobietą energiczną i zadziorną. Żartuje, że… » więcej 2017-08-18, godz. 10:37 Posłuchaj słuchaczki, której życie miłosne odrodziło się dzięki naszej rozgłośni... Pani Krystyna Gozdek, której rodzice pochodzili z Lubelszczyzny, do dziś wspomina swoje pierwsze spotkanie z radiem. Miała wtedy ok. 6-7 lat. Od zawsze lubiła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »