Radio Opole » Śladami Opolskiego Rzemiosła » Odcinki » Wybierz się z nami 'Śladami Opolskiego Rzemiosła ...
2017-04-06, 15:40 Autor: Tomasz Cichoń (oprac. MS)

Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 1 - Pracownia ręcznego malowania porcelany

Leokadia Świderska-Trebel o ręcznym malowaniu porcelany
W pierwszym odcinku Ślady Opolskiego Rzemiosła zaprowadziły nas do pracowni Leokadii Świderskiej-Trebel, która wraz z kilkoma koleżankami od wielu lat zajmuje się ręcznym malowaniem porcelany. Przepiękne talerze, filiżanki i zastawy są ozdabiane w tradycyjne opolskie wzory identyczne jak te, które zdobią opolskie kroszonki.
Odcinek 1 - Pracownia ręcznego malowania porcelany
Ręcznie malowana porcelana mogła by zdobić stoły na całym świecie promując tym samym Opolszczyznę, ale tak niestety nie jest. To rzeczywiście zapomniana profesja. Dziwić może fakt, że polskiej porcelany ręcznie malowanej w Opolu nie kupimy w żadnym opolskim sklepie. Jeszcze bardziej dziwi to, że opolski regionalny wzór nie jest ani opatentowany ani zastrzeżony. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że tradycja malowania opolskich wzorów regionalnych na porcelanie nie wymrze. Dziś jedynymi osobami, którym zależy na jej podtrzymaniu są panie malujące te przepiękne filiżanki, talerze czy dzbanki.

Zobacz także

2017-07-01, godz. 16:00 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 13 - Drukarnia To już ostatni odcinek cyklu "Śladami Opolskiego Rzemiosła". Przez ostatnie trzy miesiące z mikrofonem i kamerą odwiedziliśmy wiele zakładów rzemieślniczych, ... » więcej 2017-07-05, godz. 11:55 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 12 - Snycerstwo Sztuka zdobnicza związana z drewnem. Tak najkrócej można byłoby opisać kolejne rzemiosło, z którym postanowiliśmy się zapoznać, a jest nami snycerstwo. Naszym ... » więcej 2017-06-17, godz. 16:00 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 11 - Zakład zegarmistrzowski Był rok 1955. Wtedy pierwsze kroki w zawodzie zegarmistrza stawiał bohater kolejnego odcinka cyklu "Śladami Opolskiego Rzemiosła". To jeden z najstarszych rze ... » więcej 2017-06-09, godz. 20:20 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 10 - Piekarz Takich piekarzy już nie ma. Tak o swoim dziadku i ojcu mówi właściciel jednej z najstarszych piekarni w Opolu, Grzegorz Kobyłkiewicz. » więcej 2017-05-27, godz. 15:40 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 9 - Straż pożarna To nie tyle rzemiosło czy zawód a bardziej pasja i powołanie. To fach niebezpieczny, ale bardzo ciekawy. Wyzwala ogromne pokłady adrenaliny i satysfakcji. » więcej 2017-05-20, godz. 15:40 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 8 - Pszczelarz Pogoda sprzyja do tego, aby odwiedzić pasiekę. Dziś postanowiłem w programie "Śladami Opolskiego Rzemiosła" wcielić się w rolę pszczelarza a moim instruktorem ... » więcej 2017-05-13, godz. 15:40 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 7 - Modystka Wracamy na szlak opolskiego rzemiosła, który dziś zaprowadzi nas do Brzegu. Trafimy tam na zawód, który wstępnie został przeze mnie zakwalifikowany jako ginąc ... » więcej 2017-05-06, godz. 15:40 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! 6 - Konferencja pn. Rzemiosło - przyszłość, teraźniejszość, przeszł ... W tym odcinku robimy sobie krótką przerwę i zjeżdżamy ze szlaku na którym to podążamy za opolskim rzemiosłem, ale nie zmieniamy tematu. Dziś odwiedzamy Opole, ... » więcej 2017-04-29, godz. 15:40 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 5 - Stroiciel fortepianów Co zrobić, aby zostać stroicielem fortepianów? Czy niezbędne w tej pracy są słuch absolutny, cierpliwość i zdolności manualne? Jak często stroić instrumenty i ... » więcej 2017-04-22, godz. 15:40 Wybierz się z nami "Śladami Opolskiego Rzemiosła"! Odcinek 4 - Kowal, podkuwacz konia "W sławnym mieście Pacanowie tacy sprytni są kowale, że umieją podkuć kozy by chodziły w pełnej chwale". To był oczywiście fragment przygód Koziołka Matołka i ... » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »