Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka…
2017-06-17, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka Wodnego ZHP w Turawie. O słynnym Chowie opowiadają: Mikołaj Jędrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych [ZDJĘCIA]

Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
Wizyta Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego w CHOW Turawa [fot. arch. Mieszko Kalita]
W latach 60 i 70 ub. wieku Opolszczyzna należała do ścisłej czołówki regionów o bardzo rozwiniętej infrastrukturze dla żeglarzy. Przekładało się to na ilość wodniaków, którzy posiadali patenty żeglarza czy sternika.
Największą szkołą żeglarstwa na Opolszczyźnie był Chorągwiany Ośrodek Wodny w Turawie.
Przez ponad 30 lat funkcjonowania przewinęło się przez niego tysiące żeglarzy.
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Harcerska Dezeta w Turawie. Pocz. lat 60. [fot. Tadeusz Strzała]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Bogdan Zieliński [fot. archiwum Janusza Zielińskiego]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wychowankowie Chowu. Od lewej: Ryszard Sobieszczański, Feliks Szczot, Krzysztof Zerych oraz Mikołaj Jendrysik. [fot. Wanda Kownacka]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Wyspa Brzozowa-pocztówka. Poł. lat 60 [fot. S. Kaszyński]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Pocztówka z lat 60. [fot. J. Korpial]
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 1
Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych o Chowie. Cz. 2
17 czerwca 1962 roku nastąpiło oficjalne otwarcie, nowo wybudowanego, Chorągwianego Ośrodka Wodnego w Turawie, którego pomysłodawcami byli: Jan Antoniak, Andrzej Dobrzyński oraz Tadeusz Werschner.
Już wtedy bardzo dynamicznie rozwijały się harcerskie drużyny żeglarskie, które powstawały w całym województwie jak grzyby po deszczu.

W ciągu kilku lat, CHOW stał się jednym z trzech najważniejszych lądowych ośrodków w Polsce. Fantastyczna lokalizacja, świetny ośrodek, sprzęt, a przede wszystkim kadra.

Rozwój ośrodka zależał od wielu ludzi, ale najważniejszą postacią był Bogdan Zieliński, nazywany przez harcerzy "Wodzem".
To on nadzorował budowę ośrodka, a potem przez prawie 30 lat, z małymi wyjątkami nim kierował.
Charyzmatyczna postać, za sprawą której Opolszczyzna miała na swoim koncie mnóstwo żeglarskich sukcesów.

W rocznicę powstania legendarnego ośrodka, zapraszam do wysłuchania opowieści o Chowie, Wodzu i harcerskich żeglarzach, o których opowiadają Mikołaj Jendrysik, Feliks Szczot oraz Krzysztof Zerych - instruktorzy ośrodka w Turawie.

Szukamy innych zdjęć z CHOW-u. Jeśli macie Państwo, to prosimy o kontakt: dar.opola@interia.pl

Zobacz także

2017-09-30, godz. 14:15 O "Astronawigacji żeglarskiej" opowiada kpt. Wojciech Siłka Jeszcze nie tak dawno, trzydzieści lat temu, by wypłynąć dalej w morze trzeba było troszkę się znać na astronawigacji. Po morzu bałtyckim można było… » więcej 2017-09-23, godz. 14:20 O Huraganach, sztormach i cieśninie Drake'a opowiada kpt Tomasz Łopata W tym roku przez akweny morza Karaibskiego przechodzą wyjątkowo silne huragany, które pustoszą malownicze wyspy. Dopiero co przeszła Irma - huragan piątej… » więcej 2017-09-16, godz. 14:15 Będzie cud - historia jachtu, który miał być pocięty na żyletki. Wszystko zaczęło się w Chorągwianym Ośrodku Wodnym ZHP Turawa. Od połowy lat siedemdziesiątych harcerze starali się o swój jacht pełnomorski. Niestety… » więcej 2017-09-09, godz. 14:20 Atlantycka pętla, śladami Krzysztofa Kolumba Ile trzeba energii, zapału i uporu, by zrealizować marzenie życia? Tylko Krzysztof Matuszewski oraz jego najbliżsi wiedzą, ile czasu pieniędzy i nerwów… » więcej 2017-09-02, godz. 14:15 Wyjątkowe spotkanie w Kanale Kilońskim -wspomina Zbyszek Dominiak Za czasów Polski Ludowej, by móc wypłynąć w rejs zagraniczny należało mieć tzw. kontakt, czyli zgodę Polskiego Związku Żeglarskiego na rejs po za terytorium… » więcej 2017-08-26, godz. 14:15 Posłuchaj o historycznym spotkaniu na dawnym "Darze Opola", dziś - s/y "Tara" [ZDJĘCIA] Geneza powstania naszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wywodzi się od tego, by przypomnieć dzieje żeglarstwa opolskiego. Drugim powodem było odtworzenie historii… » więcej 2017-08-19, godz. 14:20 Urodziny s/y Bies na The Tall Ships Races [ZDJĘCIA] Wspólnie z Tadeuszem Gromadą, wieloletnim bosmanem Biesa, ostatnio wspominaliśmy naszą legendarną jednostkę, która w 2013 roku została sprzedana przez… » więcej 2017-08-12, godz. 14:20 O regatach The Tall Ships Races 2017 opowiada Kpt. Wojciech Zientara. [ZDJĘCIA] Regaty The Tall Ships Races uznawane są za największą imprezę żeglarską na świecie, pod względem ilości żaglowców i jachtów zebranych podczas jednego… » więcej 2017-08-05, godz. 14:20 O historycznych już, regatach "BIAŁE ŻAGLE", opowiada czterokrotny ich laureat, Opolanin Artur Nowara. Na początku lat 60, na opolskich jeziorach można było spotkać dziesiątki, a nawet setki żagli. Co tydzień odbywały się jakieś regaty: o puchar prezesa… » więcej 2017-07-29, godz. 14:15 Warto marzyć - rejs przez Ocean Andrzeja Skibniewskiego. [ZDJĘCIA] Każdy żeglarz zaczyna swoje rejsy od marzenia o jakimś miejscu, do którego chciałby dopłynąć. Najpierw marzeniem staje się przepłynięcie na drugi brzeg… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »