Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach…
2017-04-15, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach opowiadają: kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik

kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik [fot. R. Sobieszczański]
kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik [fot. R. Sobieszczański]
Przez kilkadziesiąt lat powojennej Polski, zmieniał się system zdobywania stopni żeglarskich. Ukoronowaniem tej drabinki było uzyskanie przez polskiego żeglarza stopnia Kapitana.
Ale stopni kapitańskich było kiedyś kilka: Jachtowy Kapitan Żeglugi Bałtyckiej, Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej czy Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej - pełne uprawnienia.
O stopniach kapitańskich opowiadają kpt. Zygmunt Biernacik i kpt. Jerzy Stogniew. Cz. 1
O stopniach kapitańskich opowiadają kpt. Zygmunt Biernacik i kpt. Jerzy Stogniew. Cz. 2
Żeglarze przypisali tym stopniom inne nazwy:
Kapitan Bałtycki był Kapitanem małosolnym, Kapitan Wielki - był Kapitanem pełnotłustym, a Kapitana z pełnymi uprawnieniami nazywano Mandarynem.

By móc zdobyć taki stopień wymagany był odpowiedni staż na morzu, ale przede wszystkim trzeba było zdać, wcale nie łatwe, egzaminy.
Ostatnim egzaminem był owiany już dziś legendą tzw. "Rozbójnik", na którym poległo wielu kapitanów.
Egzaminator mógł zadać pytanie z każdej dziedziny związanej z żeglarstwem, nawet najgłupsze, ale odpowiedź trzeba było niestety znać.

Przez lata krytykowano ten system zdawania egzaminów, który w sposób dość znaczny przesiewał kandydatów na Kapitana. Z jednej strony może to i dobrze, ale najlepszym egzaminatorem było i tak morze, które nie wybacza głupoty i dyletanctwa.

Dziś w naszym województwie, wg. starego systemu stopni, mamy :
ośmiu kapitanów bałtyckich, czterech kapitanów Wielkich i dwóch kapitanów wielkich z pełnymi uprawnieniami. Na sam szczyt weszli nasi goście: kpt. Zygmunt Biernacik i Kpt Jerzy Stogniew - nasi jedyni Mandarynowie.
Oczywiście kapitanów na Opolszczyźnie mamy jeszcze kilku, ale oni swoje stopnie zdobywali wg. nowego systemu, dlatego są nazywani plastikowymi, choć ta nazwa jest krzywdząca. Takich kapitanów mamy co najmniej ośmiu.

Niestety wielu naszych znakomitych kapitanów już odeszło: Stanisław Horecki, Jerzy Łańcucki czy Andrzej Biesiekierski. Jest też kilku, którzy wywodzą się z opolskiego środowiska żeglarskiego, ale obecnie mieszkają poza Opolszczyzną.

Kapitanem, który ma najdłuższy staż jest kpt Wojciech Siłka, który swoje kapitańskie szlify zdobył w 1958 roku, a najmłodszych nie będziemy wymieniać, żeby im się w głowach nie poprzewracało.
Zapraszam do wysłuchania opowieści o stopniach kapitańskich, egzaminach i słynnym rozbójniku.

Zobacz także

2017-07-22, godz. 14:20 45 lat opolskiego jachtu s/y Bies Opolskie żeglarstwo morskie przez ostatnie sześć dekad, mogło pochwalić się dwoma jednostkami pełnomorskimi. Pierwszą był legendarny s/y Dar Opola… » więcej 2017-07-15, godz. 14:20 Przez Pentland Firth do Fiddler's green W tym tygodniu dotarła do nas smutna wiadomość. 11 lipca odszedł na wieczną wachtę Aleksander Kaszowski. Znakomity żeglarz, założyciel Bractwa Kaphornowego… » więcej 2017-07-08, godz. 14:20 Mała Amazonka Opolska [ZDJĘCIA] Częsta zdarza się tak, że nasze żeglarskie pasje nie są podzielane przez członków rodziny. Najczęściej chodzi o drugą naszą połowę - tę lepszą… » więcej 2017-07-01, godz. 14:20 IX Regaty o Puchar Wójta Gminy Turawa [ZDJĘCIA] Jezioro Turawskie od lat 50 ub. wieku pełni rolę doskonałego miejsca do uprawiania sportów wodnych. Stało się również areną wielu prestiżowych imprez… » więcej 2017-06-24, godz. 14:20 Jubileuszowy rejs Klubu Żeglarskiego "Nauta"z Kędzierzyna Koźla. [ZDJĘCIA] Na Opolszczyźnie przez ostatnie 70 lat, funkcjonowało wiele klubów żeglarskich. Znaczna część powstała przy dużych zakładach pracy, które finansowały… » więcej 2017-06-17, godz. 14:20 Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka Wodnego ZHP w Turawie. O słynnym Chowie opowiadają: Mikołaj Jędrysik… W latach 60 i 70 ub. wieku Opolszczyzna należała do ścisłej czołówki regionów o bardzo rozwiniętej infrastrukturze dla żeglarzy. Przekładało się to… » więcej 2017-06-10, godz. 14:20 O pierwszym rejsie s/y Zawisza Czarny na Islandię, opowiada Opolanin - kpt. Władysław Lubczański [ZDJĘCIA] 1 lipca 1969 roku s/y Zawisza Czarny wypłynął w sześciotygodniowy rejs na Islandię. Była to pierwsza wyprawa harcerskiego szkunera za krąg polarny. By dostać… » więcej 2017-06-05, godz. 09:27 O Festiwalu "Szanty w Operze" opowiada Krzysztof Ściepłek z zespołu North Cape W Polsce rokrocznie odbywa się około 60 festiwali piosenki żeglarskiej i Szant. Począwszy od "Shantis" w Krakowie, "Łikendu" we Wrocławiu czy "Kubryku"… » więcej 2017-05-27, godz. 14:15 52 lata pracy społecznej dh Marysi Markuszewskiej Każde miejsce na ziemi ma swoją historię i symbole. Opole w tym roku obchodzi 800 - lecie. Ale jakim byłoby dziś miastem, gdyby nie jego mieszkańcy? To… » więcej 2017-05-20, godz. 14:20 O opolskim żeglarstwie sportowym i poczciwej "Omedze" opowiadają Krzysztof Sowa i Krzysztof Janiec [ZDJĘCIA] Żeglarstwo sportowe ma na Opolszczyźnie długą tradycję. Pierwsze regaty odbywały się w Opolu na Odrze na początku lat 50 ubiegłego wieku. Opolscy żeglarze… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »