Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)…
2019-12-21, 13:56 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)
Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim. A jak wytłumaczyć smog, który nie odpuszcza nawet gdy za oknami plus 10 stopni Celsjusza? Za nami w Opolu kolejne dni i noce z przekroczonym poziomem dopuszczalnym pyłu PM 10 - już 47 taki dzień na liczniku Opola, przy 35 dopuszczalnych. Nie lepiej jest w Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu. Strumień pieniędzy na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne jest duży ale pytamy jak idzie nam konsumpcja? Samorządowa Loża Radiowa gościła w Suchym Borze, w gminie Chrząstowice.
Wojciech Komarzyński, radny Brzegu z PiS, pracownik WFOŚiGW wskazuje, że program rządowy Czyste Powietrze, którego realizacją zajmuje się właśnie fundusz ruszył do przodu. Są przeszkoleni ludzie, jest coraz większe zainteresowanie. Część mieszkańców składa wnioski o dopłatę do wymiany kotłów na te 5 generacji samodzielnie, nie czekając na działania swoich gmin.

- Czyste powietrze to rządowy program wieloletni, rozpędza się. W skali woj. mamy blisko 2700 wniosków, na blisko 36 milionów złotych. Coraz mocniej wkraczamy w gminy i są efekty coraz lepsze. 70% wniosków jest już rozpatrzonych - mówi Komarzyński.

Z kolei Manfred Grabelus, reprezentujący urząd marszałkowski, który na wymianę pieców także dysponuje pieniędzmi, pozyskanymi z UE wskazuje na realizację tego programu.

- 1400 wniosków jest już w fazie realizacji. Kolejne gminy teraz przystępują. Według mnie jest szybszy efekt, niż w przypadku rządowego programu. Wydaje mi się, że bardziej efektywnie byśmy wykorzystywali pieniądze publiczne, wszystkie, gdyby to gminy miały te pieniądze do dyspozycji i to one by decydowały - mówi Grabelus.

Gmina Chrząstowice na razie realizuje swój gminy program dopłat indywidualnych. Jak mówi z-ca wójta mieszkańcy samodzielnie występują też do WFOŚiGW.

- Na razie nie sięgnęliśmy po te pieniądze samorządowe. Kierujemy mieszkańców do WFOŚiGW, czyli do programu rządowego Czyste Powietrze. Mamy też swój gminny program dopłat. Nie mamy inwentaryzacji, więc dokładnie nie wiemy ile jest tych pieców w gminie - mówi Pawlak. - Jeśli chodzi o program marszałkowski musielibyśmy mieć do tego pracownika, musielibyśmy opracować to studium wykonalności, a tego nie byliśmy w stanie zapewnić, więc na razie obserwujemy z boku - dodaje Pawlak.

Radny wojewódzki Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej celuje w zmiany systemowe, w wybranie jednej drogi. Zastanawia się, wspólnie z Manfredem Grabelusem, czy zastępowanie węgla węglem jest dobrym kierunkiem. W jego opinii Polska powinna obrać jeden spójny kierunek w stronę zielonej energii. Rozlicza rządy, nie tylko obecny, za brak konkretnych decyzji. Odejście od energii z wiatru, doprowadziło ludzi, którzy na przykład zainwestowali w wiatraki, do kryzysu materialnego.

- I teraz jest pytanie, w którą stronę pójść? Mieszkaniec pyta, czy za kilka lat po wymianie pieca na ten 5 generacji, nie stanie przed faktem decyzji na szczeblu centralnym, które wymuszą na nim kolejne zmiany - mówi Węgrzyn.

Sejmik województwa w lutym 2018 przyjął program ochrony powietrza. Dokument miał obowiązywać do 2025 roku. Okazuje się, że decyzją wyższych instancji do czerwca ma powstać nowy program. Uczestnicy loży zastanawiali się, czy taki dokument nie będzie aby kolejnym "półkownikiem".
Samorządową Lożę Radiową ze świetlicy wiejskiej w Suchym Borze prowadziła Agnieszka Stefaniak. Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Daria Pawlak, z-ca wójta gminy Chrząstowice,
  • Robert Węgrzyn, radny sejmiku woj. , Platforma Obywatelska,
  • Wojciech Komarzyński, radny Brzegu, Prawo i Sprawiedliwość, WFOŚiGW,
  • Manfred Grabelus, dyr. dep. ochrony środowiska UMWO.

Zobacz także

2020-08-22, godz. 12:52 "Samorządowa Loża Radiowa" z Czeskiej Wsi (22.08.2020) Mimo niewielkich dochodów, również wiejskie gminy mogą skutecznie realizować infrastrukturalne inwestycje polepszając życie ich mieszkańców. O tym m.in… » więcej 2020-08-08, godz. 15:21 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Balcarzowicach! [FILM, ZDJĘCIA] (08.08.2020) Położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych to duży atut, ale i też kłopotliwe sąsiedztwo dla sołectw. Sprawdzimy, jak to wygląda z perspektywy… » więcej 2020-08-01, godz. 15:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Grobnikach! [FILM, ZDJĘCIA] (01.08.2020) Peryferyjne położenie gmin może hamować ich rozwój oraz prowadzić do marginalizacji. Szczególnie dotyczy to terenów przygranicznych i zlokalizowanych tam… » więcej 2020-07-25, godz. 17:25 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia z Nowego Świętowa (25.07.2020) Coraz więcej wiosek zmienia swój tradycyjny charakter. Przestają być terenami z dominującym rolnictwem, a są sypialniami dla pracujących w mieście. O przemianach… » więcej 2020-07-18, godz. 15:45 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Plenerowego Studia Radia Opole w Źlinicach (18.07.2020) Funkcjonowaniu sołectw, sołtysów oraz organizacji wiejskich poświęcona była sobotnia audycja "Samorządowa Loża Radiowa". Z naszymi mikrofonami byliśmy… » więcej 2020-12-03, godz. 18:26 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (04.07.2020) Sytuacja Ochotniczych Straży Pożarnych będzie wiodącym tematem sobotniej Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do dyskusji jest akcja profrekwencyjna MSWiA… » więcej 2020-12-03, godz. 18:27 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (20.06.2020) W Samorządowej Loży Radiowej sprawdzimy, jaka obecnie jest sytuacja finansowa powiatów. Od lat są w najgorszym położeniu, jeżeli chodzi o dochody własne… » więcej 2020-06-13, godz. 12:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (13.06.2020) Funkcjonowanie służby zdrowia w gminach wiejskich była wiodącym tematem Samorządowej Loży Radiowej. Podczas pandemii pogorszyła się dostępność do podstawowej… » więcej 2020-12-03, godz. 18:34 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (06.06.2020) Na rządowym programie tarczy antykryzysowej korzystają też gminy. Natomiast nierozwiązany pozostaje problem kanalizacja wielu wsi. Tym tematom poświęciliśmy… » więcej 2020-06-01, godz. 15:18 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (30.05.2020) W audycji przyjrzeliśmy się sytuacji gmin wiejskich. Wiele z nich boryka się z problemami finansowymi. Notują spadek dochodów i wzrost wydatków. Ich finanse… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »