Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » 'Samorządowa Loża Radiowa' w Brzegu [FILM, ZDJ…
2019-09-01, 13:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA]

"Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu
Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej wakacyjnej akcji zawitaliśmy do kolebki historii Śląska - Brzegu. Plenerowe studio Radia Opole stanęło na tamtejszym placu Polonii Amerykańskiej, gdzie jak na dłoni widać problemy miasta, ale i powiatu.

Pytani o walory turystyczne Brzegu i okolic goście Samorządowej Loży Radiowej podkreślali szczególny charakter miasta. Tu oczywiście na pierwszym planie stawiając Śląski Wawel, czyli Muzeum Piastów Śląskich. Gospodarz gminy podkreślał wkład w remonty zabytkowych obiektów w mieście, jak choćby trwające prace w brzeskim ratuszu. Brzeg może pochwalić się dużymi zasobami terenów zielonych, wiele miejsc odwiedzanych obecnie przez turystów jest już wyposażona w nowoczesne rozwiązania, m.in. kody qr.
Goście audycji wyrazili zadowolenie, że w mieście powstał 4-gwiazdkowy hotel, co na pewno znajduje uznanie wśród gości z zewnątrz, odwiedzających te okolice. Choć wskazywali jednocześnie na możliwy brak bazy noclegowej dla osób o mniej zasobnych portfelach.

Brzeg i Lewin Brzeski - dają możliwość również spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny, czy to korzystając z kajaków, czy realizując swoje pasje rowerowe. Choć wycieczka rowerowa z Brzegu do Lewina raczej odpada, chyba, że poboczem drogi krajowej.

Gminy powiatu sukcesywnie walczą o poprawę wizerunku okolic, jak choćby Brzeg, który dopłaca wspólnotom mieszkaniowym, zajmującym zabytkowe kamienice w remoncie ich elewacji. Ten program zresztą, na co wskazywali goście loży, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Przed gminami jednak kolejne ważne zadanie - walka ze smogiem. Prowadzona już od kilku lat, ale dziś z konkretnymi rozwiązaniami finansowymi. Samorządy chętnie sięgają po pieniądze i unijne, i rządowe na ten cel. Goście programu wskazywali na prawidłowe działanie strumienia wsparcia. Wspominając jednak, że najtrudniej jest dotrzeć do najstarszych mieszkańców, których często nie stać nawet na wydatek częściowy na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne. Ale to proces, który musi potrwać - przekonywali goście Samorządowej Loży Radiowej.

Samorządową Lożę Radiową prowadziła Agnieszka Stefaniak. Zaproszenie do udziału w programu przyjęli:
  • Jerzy Wrębiak, Prawo i Sprawiedliwość, burmistrz Brzegu,
  • Krzysztof Grabowiecki, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Wojciech Komarzyński, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego, Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Jacek Monkiewicz, starosta brzeski, Platforma Obywatelska,
  • Janusz Wójcik, Koalicja Obywatelska
  • Monika Jurek, Platforma Obywatelska.

Zobacz także

2020-11-22, godz. 13:15 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (21.11.2020) Przyszły rok ma być ciężki dla samorządów lokalnych. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Ma to związek z wyhamowaniem gospodarczym… » więcej 2020-11-14, godz. 12:52 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (14.11.2020) Rośnie pula pieniędzy, którą rząd przeznacza na dofinansowanie samorządowych inwestycji drogowych. Czy jednak gminy i powiaty chętnie sięgają po takie… » więcej 2020-11-07, godz. 12:08 Czy grozi nam paraliż lokalnych urzędów i oświaty? Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (07.11.2020) Coraz więcej pracowników samorządowych i nauczycieli przebywa na chorobowym lub kwarantannie. Czy grozi to paraliżem lokalnych urzędów i oświaty? Rząd… » więcej 2020-12-03, godz. 18:22 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (31.10.2020) Kolejne gminy podnoszą opłaty za odbiór śmieci. Efektem tego są najczęściej znaczące podwyżki opłat dla mieszkańców. Na Ukrainie trwają wybory samorządowe… » więcej 2020-10-24, godz. 12:04 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (24.10.2020) Pandemia koronawirusa spowodowała zapaść finansową branży turystycznej i usługowej. Tracą na tym także samorządy lokalne czerpiące podatki od firm z… » więcej 2020-10-17, godz. 12:15 "Samorządowo Loża Radiowa" o tym, czy Opolszczyzna jest przygotowana na zagrożenie powodziowe oraz o niepokojącej sytuacji… W sobotnie południe w audycji "Samorządowa Loża Radiowa" rozmawialiśmy o tym, czy Opolszczyzna jest gotowa na zagrożenie powodziowe. Poruszyliśmy również… » więcej 2020-10-10, godz. 13:29 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o zabezpieczeniu przed drugą falą pandemii (10.10.2020) W natarciu jest pandemia koronawirusa. Notowanych jest coraz więcej zakażeń. Od soboty cały kraj objęty został żółtą strefą. Obowiązkowe jest noszenie… » więcej 2020-10-03, godz. 12:16 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o finansach Jednostek Samorządu Terytorialnego (03.10.2020) W pierwszym półroczu tego roku dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego były wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych resortu finansów… » więcej 2020-09-26, godz. 13:51 "Samorządowa Loża Radiowa" z plenerowego studia Radia Opole w Krogulnej (26.09.2020) » więcej 2020-12-03, godz. 18:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (19.09.2020) To specjalne wydanie Samorządowej Loży Radiowej poświęconej sytuacji w powiatach głubczyckim i kluczborskim, w których wprowadzono właśnie nowe obostrzenia… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »