Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » 'Samorządowa Loża Radiowa' w Brzegu [FILM, ZDJĘC…
2019-09-01, 13:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA]

"Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu
Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej wakacyjnej akcji zawitaliśmy do kolebki historii Śląska - Brzegu. Plenerowe studio Radia Opole stanęło na tamtejszym placu Polonii Amerykańskiej, gdzie jak na dłoni widać problemy miasta, ale i powiatu.

Pytani o walory turystyczne Brzegu i okolic goście Samorządowej Loży Radiowej podkreślali szczególny charakter miasta. Tu oczywiście na pierwszym planie stawiając Śląski Wawel, czyli Muzeum Piastów Śląskich. Gospodarz gminy podkreślał wkład w remonty zabytkowych obiektów w mieście, jak choćby trwające prace w brzeskim ratuszu. Brzeg może pochwalić się dużymi zasobami terenów zielonych, wiele miejsc odwiedzanych obecnie przez turystów jest już wyposażona w nowoczesne rozwiązania, m.in. kody qr.
Goście audycji wyrazili zadowolenie, że w mieście powstał 4-gwiazdkowy hotel, co na pewno znajduje uznanie wśród gości z zewnątrz, odwiedzających te okolice. Choć wskazywali jednocześnie na możliwy brak bazy noclegowej dla osób o mniej zasobnych portfelach.

Brzeg i Lewin Brzeski - dają możliwość również spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny, czy to korzystając z kajaków, czy realizując swoje pasje rowerowe. Choć wycieczka rowerowa z Brzegu do Lewina raczej odpada, chyba, że poboczem drogi krajowej.

Gminy powiatu sukcesywnie walczą o poprawę wizerunku okolic, jak choćby Brzeg, który dopłaca wspólnotom mieszkaniowym, zajmującym zabytkowe kamienice w remoncie ich elewacji. Ten program zresztą, na co wskazywali goście loży, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Przed gminami jednak kolejne ważne zadanie - walka ze smogiem. Prowadzona już od kilku lat, ale dziś z konkretnymi rozwiązaniami finansowymi. Samorządy chętnie sięgają po pieniądze i unijne, i rządowe na ten cel. Goście programu wskazywali na prawidłowe działanie strumienia wsparcia. Wspominając jednak, że najtrudniej jest dotrzeć do najstarszych mieszkańców, których często nie stać nawet na wydatek częściowy na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne. Ale to proces, który musi potrwać - przekonywali goście Samorządowej Loży Radiowej.

Samorządową Lożę Radiową prowadziła Agnieszka Stefaniak. Zaproszenie do udziału w programu przyjęli:
  • Jerzy Wrębiak, Prawo i Sprawiedliwość, burmistrz Brzegu,
  • Krzysztof Grabowiecki, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Wojciech Komarzyński, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego, Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Jacek Monkiewicz, starosta brzeski, Platforma Obywatelska,
  • Janusz Wójcik, Koalicja Obywatelska
  • Monika Jurek, Platforma Obywatelska.

Zobacz także

2020-03-07, godz. 17:09 Samorządowa Loża Radiowa w trakcie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nysie – posłuchaj! Służbie zdrowia i zapobieganiu koronawirusowi poświęcona była Samorządowa Loża Radiowa, którą prowadziliśmy sprzed szpitala powiatowego w Nysie. W czasie naszego… » więcej 2020-02-29, godz. 14:45 Samorządowa Loża Radiowa w Dytmarowie (29.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzmocnieniu sołectw, funkcji sołtysa oraz przygotowaniu gmin na pojawienie się koronawirusa poświęcona była dyskusja w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z… » więcej 2020-02-22, godz. 15:38 Samorządowa Loża Radiowa z Kędzierzyna-Koźle (22.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Susza, gwałtowne deszcze i przybory rzek są efektem zmian klimatycznych. Zjawiska te niepokoją także opolskie samorządy lokalne. Negatywne skutki tego widać już… » więcej 2020-02-15, godz. 11:40 Samorządowa Loża Radiowa z Sidziny (15.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Budowa obwodnic była tematem dyskusji podczas Samorządowej Loży Radiowej z Sidziny w gminie Skoroszyce. » więcej 2020-02-08, godz. 17:02 Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu (08.02.20 r.) – zobacz i posłuchaj! Gminy i powiaty dopłacają wiele milionów złotych do szkół wskazując, że powodem tego jest mocno niedoszacowana subwencja oświatowa od państwa. Natomiast zdaniem… » więcej 2020-02-01, godz. 15:57 Samorządowa Loża Radiowa z Ozimka (01.02.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Czworo kandydatów ubiega się o urząd burmistrza Ozimka. Swoją ofertę dla tej gminy przedstawili podczas radiowej debaty w Samorządowej Loży Radiowej. Przedterminowe… » więcej 2020-01-25, godz. 14:04 Samorządowa Loża Radiowa z Góry Św. Anny (25.01.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku czeka nas kilka okrągłych rocznic państwowych oraz tych związanych z Opolszczyzną. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75… » więcej 2020-01-18, godz. 00:00 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (18.01.2020) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Ten rok ma być dla gmin i powiatów najtrudniejszym w ostatnich latach. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Czy rzeczywiście samorządy… » więcej 2020-01-11, godz. 12:29 Samorządowa Loża Radiowa z Opola (11.01.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Komunikacja w ujęciu praktycznym, ale i ta kreowana w sieci były tematami Samorządowej Loży Radiowej, tym razem nadawanej ze studia w Opolu. » więcej 2020-01-04, godz. 13:12 Samorządowa Loża Radiowa (04.01.2020)- zobacz i posłuchaj! [FILM] W kryzysowej sytuacji jest Opole. Stolica województwa nie ma umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem jest brak zgody na drastyczną podwyżkę ceny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »