Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach…
2019-08-17, 12:54 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich

Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich
Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno-rekreacyjnej powiat ten podjął się realizacji projektu pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego Pomnika Historii Góra Św. Anny”. Tamtejszy amfiteatr jest nieruchomością Skarbu Państwa. Administratorem tego obiektu jest starosta strzelecki. Amfiteatr i pomnik mają być wyremontowane na setną rocznicę III powstania śląskiego w 2021 roku. Powiat strzelecki oraz gmina Leśnica przeznaczyły na ten cel w sumie ponad 4,2 mln zł. Ze środków Unii Europejskiej pochodzić miało 8,5 mln zł. Nie powiodły się cztery przetargi, które miały wyłonić wykonawcę tego zadania. Okazało się, że pieniądze przeznaczone na ten cel są niewystarczające.
- Amfiteatr ten jest jednym z piękniejszych obiektów w Europie – powiedział Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Ten obiekt wraz z pomnikiem nie mają szczęścia do remontu, bo musieliśmy z niego zrezygnować z przyczyn finansowych. Zrobiłem jeszcze jeden rozpaczliwy gest pisząc do premiera Morawieckiego o dofinansowanie tego zadania, którego kosztorys się zwiększył. Nasze samorządy nie mogą więcej do tego dołożyć. Dostałem wiadomość od ministra Dworczyka, że muszę złożyć odpowiedni wniosek, który został już wysłany jakieś dwa tygodnie temu. Czekamy na odpowiedź. Chodzi o dofinansowanie rzędu 14 mln złotych. Myślę, że rządzący zreflektują się, co to jest za obiekt, jaka jest to rocznica i jakie jest jej znaczenie dla Śląska. Jestem optymistą, ale jak będzie dalej, to czas pokaże.

- Jeśli ten wniosek wspomniany przez starostę zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wówczas wszyscy, którzy mogą pomóc, powinni się sprężyć – łącznie z władzami wojewódzkimi. 24 miesiące na realizację tego projektu to niedużo, zwłaszcza że tamtejsza skarpa jest w nieciekawym stanie. To przedsięwzięcie powinni wspomóc politycy nowej kadencji parlamentarnej. Wiem to z własnego doświadczenia, że za każdym projektem trzeba chodzić i to nie w pojedynkę, ale z zespołem – uważa Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości.

- Na ostatnich uroczystościach z okazji Dnia Wojska Polskiego prezydent mówił o wsparciu ponadpartyjnym – komentował Stanisław Krawiec, wiceprzewodniczący rady powiatu strzeleckiego z Platformy Obywatelskiej. - W Katowicach politycy tyle powiedzieli o powstaniach śląskich, o kulturze. Czas na realizację tego ponadpolitycznego przedsięwzięcia, jakim jest Góra św. Anny. W III powstaniu śląskim ziściła się ta idea polskości. Nie wyobrażam sobie, aby w 2021 roku na Górze św. Anny nie było centralnych uroczystości. Apeluję do wojewody, do marszałka województwa. Jest to nie tylko święto powiatu strzeleckiego, ale i całego województwa.- Jako gmina kibicujemy temu przedsięwzięciu – powiedział Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Ten wspaniały obiekt znajduje się w sąsiedniej gminie. Wspieramy naszych kolegów samorządowców. W związku z rocznicą trzeciego, zwycięskiego powstania, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby ten amfiteatr i pomnik błyszczały swoim blaskiem.

Zobacz także

2020-03-07, godz. 17:09 Samorządowa Loża Radiowa w trakcie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nysie – posłuchaj! Służbie zdrowia i zapobieganiu koronawirusowi poświęcona była Samorządowa Loża Radiowa, którą prowadziliśmy sprzed szpitala powiatowego w Nysie. W czasie naszego… » więcej 2020-02-29, godz. 14:45 Samorządowa Loża Radiowa w Dytmarowie (29.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzmocnieniu sołectw, funkcji sołtysa oraz przygotowaniu gmin na pojawienie się koronawirusa poświęcona była dyskusja w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z… » więcej 2020-02-22, godz. 15:38 Samorządowa Loża Radiowa z Kędzierzyna-Koźle (22.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Susza, gwałtowne deszcze i przybory rzek są efektem zmian klimatycznych. Zjawiska te niepokoją także opolskie samorządy lokalne. Negatywne skutki tego widać już… » więcej 2020-02-15, godz. 11:40 Samorządowa Loża Radiowa z Sidziny (15.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Budowa obwodnic była tematem dyskusji podczas Samorządowej Loży Radiowej z Sidziny w gminie Skoroszyce. » więcej 2020-02-08, godz. 17:02 Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu (08.02.20 r.) – zobacz i posłuchaj! Gminy i powiaty dopłacają wiele milionów złotych do szkół wskazując, że powodem tego jest mocno niedoszacowana subwencja oświatowa od państwa. Natomiast zdaniem… » więcej 2020-02-01, godz. 15:57 Samorządowa Loża Radiowa z Ozimka (01.02.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Czworo kandydatów ubiega się o urząd burmistrza Ozimka. Swoją ofertę dla tej gminy przedstawili podczas radiowej debaty w Samorządowej Loży Radiowej. Przedterminowe… » więcej 2020-01-25, godz. 14:04 Samorządowa Loża Radiowa z Góry Św. Anny (25.01.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku czeka nas kilka okrągłych rocznic państwowych oraz tych związanych z Opolszczyzną. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75… » więcej 2020-01-18, godz. 00:00 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (18.01.2020) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Ten rok ma być dla gmin i powiatów najtrudniejszym w ostatnich latach. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Czy rzeczywiście samorządy… » więcej 2020-01-11, godz. 12:29 Samorządowa Loża Radiowa z Opola (11.01.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Komunikacja w ujęciu praktycznym, ale i ta kreowana w sieci były tematami Samorządowej Loży Radiowej, tym razem nadawanej ze studia w Opolu. » więcej 2020-01-04, godz. 13:12 Samorządowa Loża Radiowa (04.01.2020)- zobacz i posłuchaj! [FILM] W kryzysowej sytuacji jest Opole. Stolica województwa nie ma umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem jest brak zgody na drastyczną podwyżkę ceny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »