Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z Prudnika [FILM, ZDJĘC ...
2019-07-27, 12:17 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z Prudnika [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa z Prudnika
Jeszcze niedawno Prudnik znany był z zakładów branży obuwniczej i tekstylnej, które upadły. Zaliczono go do grupy kryzysowych miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Gmina stopniowo wychodzi z tej zapaści. Powstają w niej nowe miejsca pracy. Sytuację Prudnika znacząco może odmienić czeski inwestor. Turystyka i gospodarka to tematy, które zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej prowadzonej z prudnickiego rynku.
Przed laty Prudnik zaszufladkowano w różnych strategiach jako gminę turystyczną. Miasto ma Wieżę Woka, najstarszą tego typu budowlę obronną w Polsce. Jest tu zabytkowy klasztor Bonifratrów, muzeum mieszczące się w wiekowym arsenale. Za miastem znajduje się sanktuarium Św. Józefa i klasztor, gdzie komunistyczne władze więziły Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nieopodal jest państwowa stadnina koni. To najciekawsze atrakcje tej gminy. Czy to wystarczający potencjał, aby mówić, że ma ona charakter turystyczny?

– Jesteśmy pięknie położeni – uważa Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. – Wiele robiło się w tym kierunku, aby Prudnik był miastem turystycznym, ale musi stać na kilku nogach. Nie może opierać się tylko na turystyce, istotne są również mocne filary przemysłowe. Produkt turystyczny musimy budować z okolicznymi gminami. Jest dużo do zrobienia, aby uatrakcyjnić nasze miasto i gminę. Musimy jakoś zachęcić turystę, żeby się u nas zatrzymał – podkreśla.

W Prudniku organizowane są doroczne ponadregionalne imprezy. To Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, kolarskie kryterium uliczne upamiętniające Stanisława Szozdę oraz zlot motocyklowy. Czy organizacja tych imprez przekłada się na wzrost odwiedzających Prudnik?

– Temat turystyki rozpoczął się w Prudniku w 2006 roku – powiedział Franciszek Fejdych, były burmistrz Prudnika, lider PO w tym powiecie. – Te 12 lat to było pokazywanie, że miasto ma potencjał. To nie jest tak, że chcieliśmy być gminą turystyczną. Chcemy być gminą wielowątkową. Nie tylko turystyka, ale także rolnictwo i gospodarka. Na samej turystyce nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Głównym zadaniem jest zmiana myślenia podróżujących, że oprócz Głuchołaz na mapie Opolszczyzny jest jeszcze Prudnik ze świetną bazą wypadową w Jeseniki. Są tu ciekawe tereny pogranicza i pięknie zadbane zabytki – zaznacza.

Prudnik jest siedzibą polskiej części Euroregionu Pradziad. Jakie są z tego korzyści dla rozwoju turystyki w gminach pogranicza? Zapytaliśmy o to Radosława Roszkowskiego, starostę prudnickiego, a zarazem przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. – W swoich celach statutowych mamy wsparcie dla rozwoju turystyki. Wspomagane są różne inicjatywy organizacji pozarządowych m.in. prudnickiego oddziału PTTK, który organizuje Rajd Maluchów – najprawdopodobniej najstarszą i największą tego typu imprezę w Polsce. Powstają też ścieżki rowerowe. Jest inicjatywa związana z rowerami elektrycznymi – wymienia Roszkowski.

Infrastruktura turystyczna powstaje też w bezpośrednim sąsiedztwie Prudnika.

– Praktycznie jest już gotowa ścieżka rowerowa, która będzie wyjątkowa na naszym terenie – przekonuje wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Trasa ta przebiegać będzie od Prudnika przez Lubrzę, Białą i dalej na Opole i do zamku w Mosznej. Dzięki temu bezpieczniej będzie można jeździć rowerem – zapewnia.

– Problemem Prudnika jest brak bazy gastronomicznej i hotelarskiej – mówi o słabościach tej branży Teresa Barańska, radna miejska z PiS – to by przyciągnęło tutaj turystów.

W ciągu pięciu lat gminie Prudnik ubyło ponad 1300 mieszkańców. W ubiegłym roku było ich ponad 26 tysięcy. W raporcie o stanie gminy za ubiegły rok można przeczytać, że: "Spodziewać się należy utrzymania dotychczasowej tendencji spadkowej zaludnienia gminy”. Rzutować na to ma dynamika rozwoju gospodarczego. W gminie Prudnik wprowadzono program pomocy dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Jednak z braku wniosków w ubiegłym roku nie udzielono zwolnień z tytułu podatku od nieruchomości".

– Jeżeli poczytamy raport profesora Przemysława Śleszyńskiego dotyczący zdegradowanych dogłębnie miast, to Prudnik – tak jak wiele miast – ma problem ze swoim położeniem. Jesteśmy na uboczu głównych tras transportowych, oddaleni od głównych centrów przemysłowych. Także Nysa ma ogromne problemy. Ściągnięcie tutaj jakiegokolwiek przedsiębiorcy wymaga wielkiego wysiłku i ogromnych zachęt. Te preferencje, które zatwierdziła rada miejska nie spowodowały, że np. miejscowi przedsiębiorcy chcą w nie wchodzić, bo one oprócz zachęt mają też zobowiązania. Jeżeli ktoś korzysta z tych ulg, to musi utrzymać zatrudnienie. Dzisiaj przedsiębiorcy patrząc na sytuację gospodarczą, na niepewność nie chcą ryzykować takich zobowiązań, dlatego nie chcą korzystać z tych programów – mówi Franciszek Fejdych.

Prudnicką lokalizację wybrała czeska firma Dul Radim, która zapowiada inwestycje rzędu 145 mln złotych i docelowe zatrudnienie blisko 200 osób. W sprowadzenie tego inwestora mocno zaangażowała się Katarzyna Czochara, posłanka PiS. – Musi trochę potrwać proces przygotowania dokumentacji, uzyskania różnych zezwoleń oraz zabezpieczenia finansowego inwestycji. Może to trwać rok, jeśli nie dłużej – ocenia.

– Na tym etapie wszystkie formalności ze strony gminy zostały wykonane bardzo szybko – zapewnia burmistrz Zawiślak. – Czeski inwestor był zaskoczony, że w Polsce może się to tak szybko odbywać. Tu jest kwestia finansowania. Trwają już końcowe rozmowy. Jest 99 procent zdecydowania, że ta inwestycja będzie w Prudniku – mówi burmistrz.

Z prudnickimi samorządowcami rozmawialiśmy także o zastoju w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, szkolnictwie zawodowym oraz problemach miejscowego szpitala powiatowego.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w programie przyjęli:
  • Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości
  • Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości
  • Radosław Roszkowski, starosta prudnicki z Platformy Obywatelskiej
  • Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika
  • Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy z Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Janusz Siano, wicestarosta prudnicki z Mniejszości Niemieckiej
  • Franciszek Fejdych, były burmistrz Prudnika, lider Platformy Obywatelskiej w tym powiecie.
Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika (29.07.2019)

Zobacz także

2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Z kolejnym programem Samorządowej Loży Radiowej zawitaliśmy do Strzelec Opolskich. W tamtejszym powiecie są rezerwaty przyrody, Park Krajobrazowy „Góra Św ... » więcej 2019-08-10, godz. 12:13 Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie pod względem lic ... » więcej 2019-08-03, godz. 12:43 Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM, ZDJĘCIA] Atutem tej gminy jest atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki i przemysłu. Przez Krapkowice przepływa Odra, a nieopodal znajduje się ... » więcej 2019-07-20, godz. 14:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z Głubczyc [FILM, ZDJĘCIA] Tematy dotyczące gospodarki, dróg, transportu publicznego i służby zdrowia zdominowały Samorządową Lożę Radiową w Głubczycach. Ze studiem plene-rowym Radia Op ... » więcej 2019-07-13, godz. 16:10 Samorządowa Loża Radiowa z Kluczborka [FILM, ZDJĘCIA] Z ogromnymi długami borykają się gmina Byczyna i powiat kluczborski. Są one efektem zobowiązań finansowych, zaciągniętych przez poprzednie władze przy akcepta ... » więcej 2019-07-06, godz. 13:43 Samorządowa Loża Radiowa z namysłowskiego rynku! [FILM, ZDJĘCIA] Tematy turystyczne i gospodarcze zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Z naszymi mikrofonami byliśmy na rynku w Namysłowie. Miasto to ma już po ... » więcej 2019-06-29, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie [FILM, ZDJĘCIA] 267 tysięcy odwiedzających miał w ubiegłym roku opolski ogród zoologiczny. Jest to miejsce w stolicy regionu cieszące się największą popularnością wśród zwied ... » więcej 2019-06-22, godz. 16:07 Samorządowa Loża Radiowa znad Jeziora Nyskiego - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Rozwój Nysy nabiera tempa. Udaje się jej pozyskiwać inwestorów. Miasto jest atrakcyjne turystycznie. Realizowane są tam lokalne programy wspierające rodzinę o ... » więcej 2019-06-15, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (15.06) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na Opolszczyźnie przybywa miejsc opieki nad osobami w podeszłym wieku, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Nie likwiduje to jednak kolejek oczekujących na ... » więcej 2019-06-08, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o umowach partnerskich z Ukrainą i Niemcami Współpraca opolskich samorządów lokalnych z ich partnerami na Ukrainie jest potrzebna, ale też wzbudza kontrowersje związane z gloryfikowaniem przez naszych w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »