Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z Prudnika [FILM, ZDJĘC…
2019-07-27, 12:17 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z Prudnika [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa z Prudnika
Jeszcze niedawno Prudnik znany był z zakładów branży obuwniczej i tekstylnej, które upadły. Zaliczono go do grupy kryzysowych miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Gmina stopniowo wychodzi z tej zapaści. Powstają w niej nowe miejsca pracy. Sytuację Prudnika znacząco może odmienić czeski inwestor. Turystyka i gospodarka to tematy, które zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej prowadzonej z prudnickiego rynku.
Przed laty Prudnik zaszufladkowano w różnych strategiach jako gminę turystyczną. Miasto ma Wieżę Woka, najstarszą tego typu budowlę obronną w Polsce. Jest tu zabytkowy klasztor Bonifratrów, muzeum mieszczące się w wiekowym arsenale. Za miastem znajduje się sanktuarium Św. Józefa i klasztor, gdzie komunistyczne władze więziły Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nieopodal jest państwowa stadnina koni. To najciekawsze atrakcje tej gminy. Czy to wystarczający potencjał, aby mówić, że ma ona charakter turystyczny?

– Jesteśmy pięknie położeni – uważa Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. – Wiele robiło się w tym kierunku, aby Prudnik był miastem turystycznym, ale musi stać na kilku nogach. Nie może opierać się tylko na turystyce, istotne są również mocne filary przemysłowe. Produkt turystyczny musimy budować z okolicznymi gminami. Jest dużo do zrobienia, aby uatrakcyjnić nasze miasto i gminę. Musimy jakoś zachęcić turystę, żeby się u nas zatrzymał – podkreśla.

W Prudniku organizowane są doroczne ponadregionalne imprezy. To Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, kolarskie kryterium uliczne upamiętniające Stanisława Szozdę oraz zlot motocyklowy. Czy organizacja tych imprez przekłada się na wzrost odwiedzających Prudnik?

– Temat turystyki rozpoczął się w Prudniku w 2006 roku – powiedział Franciszek Fejdych, były burmistrz Prudnika, lider PO w tym powiecie. – Te 12 lat to było pokazywanie, że miasto ma potencjał. To nie jest tak, że chcieliśmy być gminą turystyczną. Chcemy być gminą wielowątkową. Nie tylko turystyka, ale także rolnictwo i gospodarka. Na samej turystyce nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Głównym zadaniem jest zmiana myślenia podróżujących, że oprócz Głuchołaz na mapie Opolszczyzny jest jeszcze Prudnik ze świetną bazą wypadową w Jeseniki. Są tu ciekawe tereny pogranicza i pięknie zadbane zabytki – zaznacza.

Prudnik jest siedzibą polskiej części Euroregionu Pradziad. Jakie są z tego korzyści dla rozwoju turystyki w gminach pogranicza? Zapytaliśmy o to Radosława Roszkowskiego, starostę prudnickiego, a zarazem przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. – W swoich celach statutowych mamy wsparcie dla rozwoju turystyki. Wspomagane są różne inicjatywy organizacji pozarządowych m.in. prudnickiego oddziału PTTK, który organizuje Rajd Maluchów – najprawdopodobniej najstarszą i największą tego typu imprezę w Polsce. Powstają też ścieżki rowerowe. Jest inicjatywa związana z rowerami elektrycznymi – wymienia Roszkowski.

Infrastruktura turystyczna powstaje też w bezpośrednim sąsiedztwie Prudnika.

– Praktycznie jest już gotowa ścieżka rowerowa, która będzie wyjątkowa na naszym terenie – przekonuje wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Trasa ta przebiegać będzie od Prudnika przez Lubrzę, Białą i dalej na Opole i do zamku w Mosznej. Dzięki temu bezpieczniej będzie można jeździć rowerem – zapewnia.

– Problemem Prudnika jest brak bazy gastronomicznej i hotelarskiej – mówi o słabościach tej branży Teresa Barańska, radna miejska z PiS – to by przyciągnęło tutaj turystów.

W ciągu pięciu lat gminie Prudnik ubyło ponad 1300 mieszkańców. W ubiegłym roku było ich ponad 26 tysięcy. W raporcie o stanie gminy za ubiegły rok można przeczytać, że: "Spodziewać się należy utrzymania dotychczasowej tendencji spadkowej zaludnienia gminy”. Rzutować na to ma dynamika rozwoju gospodarczego. W gminie Prudnik wprowadzono program pomocy dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Jednak z braku wniosków w ubiegłym roku nie udzielono zwolnień z tytułu podatku od nieruchomości".

– Jeżeli poczytamy raport profesora Przemysława Śleszyńskiego dotyczący zdegradowanych dogłębnie miast, to Prudnik – tak jak wiele miast – ma problem ze swoim położeniem. Jesteśmy na uboczu głównych tras transportowych, oddaleni od głównych centrów przemysłowych. Także Nysa ma ogromne problemy. Ściągnięcie tutaj jakiegokolwiek przedsiębiorcy wymaga wielkiego wysiłku i ogromnych zachęt. Te preferencje, które zatwierdziła rada miejska nie spowodowały, że np. miejscowi przedsiębiorcy chcą w nie wchodzić, bo one oprócz zachęt mają też zobowiązania. Jeżeli ktoś korzysta z tych ulg, to musi utrzymać zatrudnienie. Dzisiaj przedsiębiorcy patrząc na sytuację gospodarczą, na niepewność nie chcą ryzykować takich zobowiązań, dlatego nie chcą korzystać z tych programów – mówi Franciszek Fejdych.

Prudnicką lokalizację wybrała czeska firma Dul Radim, która zapowiada inwestycje rzędu 145 mln złotych i docelowe zatrudnienie blisko 200 osób. W sprowadzenie tego inwestora mocno zaangażowała się Katarzyna Czochara, posłanka PiS. – Musi trochę potrwać proces przygotowania dokumentacji, uzyskania różnych zezwoleń oraz zabezpieczenia finansowego inwestycji. Może to trwać rok, jeśli nie dłużej – ocenia.

– Na tym etapie wszystkie formalności ze strony gminy zostały wykonane bardzo szybko – zapewnia burmistrz Zawiślak. – Czeski inwestor był zaskoczony, że w Polsce może się to tak szybko odbywać. Tu jest kwestia finansowania. Trwają już końcowe rozmowy. Jest 99 procent zdecydowania, że ta inwestycja będzie w Prudniku – mówi burmistrz.

Z prudnickimi samorządowcami rozmawialiśmy także o zastoju w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, szkolnictwie zawodowym oraz problemach miejscowego szpitala powiatowego.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w programie przyjęli:
  • Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości
  • Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości
  • Radosław Roszkowski, starosta prudnicki z Platformy Obywatelskiej
  • Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika
  • Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy z Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Janusz Siano, wicestarosta prudnicki z Mniejszości Niemieckiej
  • Franciszek Fejdych, były burmistrz Prudnika, lider Platformy Obywatelskiej w tym powiecie.
Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika (29.07.2019)

Zobacz także

2020-03-07, godz. 17:09 Samorządowa Loża Radiowa w trakcie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nysie – posłuchaj! Służbie zdrowia i zapobieganiu koronawirusowi poświęcona była Samorządowa Loża Radiowa, którą prowadziliśmy sprzed szpitala powiatowego w Nysie. W czasie naszego… » więcej 2020-02-29, godz. 14:45 Samorządowa Loża Radiowa w Dytmarowie (29.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzmocnieniu sołectw, funkcji sołtysa oraz przygotowaniu gmin na pojawienie się koronawirusa poświęcona była dyskusja w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z… » więcej 2020-02-22, godz. 15:38 Samorządowa Loża Radiowa z Kędzierzyna-Koźle (22.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Susza, gwałtowne deszcze i przybory rzek są efektem zmian klimatycznych. Zjawiska te niepokoją także opolskie samorządy lokalne. Negatywne skutki tego widać już… » więcej 2020-02-15, godz. 11:40 Samorządowa Loża Radiowa z Sidziny (15.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Budowa obwodnic była tematem dyskusji podczas Samorządowej Loży Radiowej z Sidziny w gminie Skoroszyce. » więcej 2020-02-08, godz. 17:02 Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu (08.02.20 r.) – zobacz i posłuchaj! Gminy i powiaty dopłacają wiele milionów złotych do szkół wskazując, że powodem tego jest mocno niedoszacowana subwencja oświatowa od państwa. Natomiast zdaniem… » więcej 2020-02-01, godz. 15:57 Samorządowa Loża Radiowa z Ozimka (01.02.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Czworo kandydatów ubiega się o urząd burmistrza Ozimka. Swoją ofertę dla tej gminy przedstawili podczas radiowej debaty w Samorządowej Loży Radiowej. Przedterminowe… » więcej 2020-01-25, godz. 14:04 Samorządowa Loża Radiowa z Góry Św. Anny (25.01.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku czeka nas kilka okrągłych rocznic państwowych oraz tych związanych z Opolszczyzną. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75… » więcej 2020-01-18, godz. 00:00 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (18.01.2020) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Ten rok ma być dla gmin i powiatów najtrudniejszym w ostatnich latach. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Czy rzeczywiście samorządy… » więcej 2020-01-11, godz. 12:29 Samorządowa Loża Radiowa z Opola (11.01.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Komunikacja w ujęciu praktycznym, ale i ta kreowana w sieci były tematami Samorządowej Loży Radiowej, tym razem nadawanej ze studia w Opolu. » więcej 2020-01-04, godz. 13:12 Samorządowa Loża Radiowa (04.01.2020)- zobacz i posłuchaj! [FILM] W kryzysowej sytuacji jest Opole. Stolica województwa nie ma umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem jest brak zgody na drastyczną podwyżkę ceny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »