Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu ...
2019-05-11, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin

Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin
Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w małych ośrodkach panuje najczęściej stagnacja. Rządowy program Mieszkanie plus nie cieszy się dużym zainteresowaniem na Opolszczyźnie. Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest jednym z ważniejszych zadań własnych gmin. O tym, jak radzą sobie one z tym problemem, dyskutowaliśmy w Samorządowej Loży Radiowej.
„Gminy nie są w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych większości rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Każdego roku mieszkania od gmin otrzymuje tylko ok. 16 proc. spośród rodzin oczekujących na lokal. W najbliższym czasie sytuacja raczej się nie poprawi - brakuje nowych inwestycji, za to rośnie liczba pustostanów”. Taka była opinia Najwyższej Izby Kontroli w 2013 roku po zbadaniu jak gminy gospodarują mieszkaniami komunalnymi. Gości SLR zapytaliśmy czy od tego czasu coś się zmieniło.

- Gdy byłem przewodniczącym Rady Miejskiej Kędzierzyna-Koźla, to wówczas problem ten był bardzo poważny – powiedział Robert Węgrzyn, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej – Były długie kolejki aplikujących o mieszkania komunalne. Ale to było pół problemu. Są jeszcze mieszkania socjalne, które gmina musi zagwarantować, co ma związek z wyrokami sądowymi. Sytuacja budownictwa w gminach minimalnie się zmienia. Głównie jest to zasługa wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Idzie to w lepszą stronę. Gminy mają autonomię w określaniu zasad przydziału mieszkań komunalnych. Wiele osób oczekujących na przydział mieszkań w Kędzierzynie–Koźlu to były przysłowiowe słupy, które złożyły dokumenty, nie było ich na miejscu, pracowały za granicą. Gdy potem gmina wzywała do uaktualnienia takiego wniosku, to wówczas połowa z tych osób się nie zgłaszała. Dzisiaj w naszym mieście ok. 70 osób oczekuje na mieszkania komunalne. To nie jest źle. Jest zdecydowanie gorzej jeżeli chodzi o mieszkania socjalne. Głównym problemem jest nieściągalność zaległych czynszów do najemców. Obecnie te należności wynoszą 23 mln złotych.

Przydzielane przez gminy mieszkania pochodzą najczęściej z tzw. ruchu ludności. Wolne lokale do zakwaterowania uzyskuje się po zgonach najemców, gdy najemcy się wyprowadzą oraz po eksmisji dłużników.

- Jesteśmy małą gminą, która ma cztery tysiące mieszkańców – powiedział w SLR Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu z Mniejszości Niemieckiej. - Również u nas jest kolejka oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne. Natychmiast potrzebujemy blisko 10 takich mieszkań. Staramy się je wygospodarować m.in. w budynku zlikwidowanego przedszkola. W naszej gminie jest dużo większy problem. Mamy strefę aktywności gospodarczej, gdzie pracują dwa tysiące osób, a do końca przyszłego roku będzie ich o tysiąc więcej. Mamy związane z tym ogromne potrzeby inwestycyjne m.in. mieszkaniowe.

- Jest wielki głód mieszkań w naszym województwie – przyznaje Marko Markowski, radny powiatu krapkowickiego z Prawa i Sprawiedliwości. - Pokazują to zaporowe ceny mieszkań np. w Opolu. Są one na poziomie cen na Śląsku. Powodem tego jest to, że mieszkań jest ciągle za mało. W naszym powiecie wzorcowo działający jest samorząd Gogolina. W ostatnim czasie tych inwestycji mieszkaniowych wspieranych przez gminę było dość sporo m.in. budynek socjalny. Na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że rusza pierwszy etap budowy zupełnie nowej dzielnicy mieszkalnej Gogolina. Zamieszka tam 650 osób, czyli ok. 100 mieszkań. Takie są potrzeby lokalnego rynku, a wynika to ze świetnie działającej strefy ekonomicznej. Jednak nie wszędzie jest tak dobrze na Opolszczyźnie.

Problemem, z którym borykają się zarządcy mieszkań komunalnych, są zaległości czynszowe lokatorów. Mimo niskiego bezrobocia długi lokatorów za mieszkania komunalne nadal są dość znaczące i wyraźnie nie maleją.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w programie przyjęli:
  • Robert Węgrzyn, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej,
  • Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, Mniejszość Niemiecka,,
  • Marko Markowski, radny powiatu krapkowickiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2019-06-15, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (15.06) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na Opolszczyźnie przybywa miejsc opieki nad osobami w podeszłym wieku, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Nie likwiduje to jednak kolejek oczekujących na ... » więcej 2019-06-08, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o umowach partnerskich z Ukrainą i Niemcami Współpraca opolskich samorządów lokalnych z ich partnerami na Ukrainie jest potrzebna, ale też wzbudza kontrowersje związane z gloryfikowaniem przez naszych w ... » więcej 2019-06-01, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych Stan dróg lokalnych ciągle jest znaczącym problemem, z którym borykają się gminy i powiaty. O dofinansowanie tych zadań mogą ubiegać się z państwowego Fundusz ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »