Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu…
2019-05-11, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin

Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin
Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w małych ośrodkach panuje najczęściej stagnacja. Rządowy program Mieszkanie plus nie cieszy się dużym zainteresowaniem na Opolszczyźnie. Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest jednym z ważniejszych zadań własnych gmin. O tym, jak radzą sobie one z tym problemem, dyskutowaliśmy w Samorządowej Loży Radiowej.
„Gminy nie są w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych większości rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Każdego roku mieszkania od gmin otrzymuje tylko ok. 16 proc. spośród rodzin oczekujących na lokal. W najbliższym czasie sytuacja raczej się nie poprawi - brakuje nowych inwestycji, za to rośnie liczba pustostanów”. Taka była opinia Najwyższej Izby Kontroli w 2013 roku po zbadaniu jak gminy gospodarują mieszkaniami komunalnymi. Gości SLR zapytaliśmy czy od tego czasu coś się zmieniło.

- Gdy byłem przewodniczącym Rady Miejskiej Kędzierzyna-Koźla, to wówczas problem ten był bardzo poważny – powiedział Robert Węgrzyn, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej – Były długie kolejki aplikujących o mieszkania komunalne. Ale to było pół problemu. Są jeszcze mieszkania socjalne, które gmina musi zagwarantować, co ma związek z wyrokami sądowymi. Sytuacja budownictwa w gminach minimalnie się zmienia. Głównie jest to zasługa wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Idzie to w lepszą stronę. Gminy mają autonomię w określaniu zasad przydziału mieszkań komunalnych. Wiele osób oczekujących na przydział mieszkań w Kędzierzynie–Koźlu to były przysłowiowe słupy, które złożyły dokumenty, nie było ich na miejscu, pracowały za granicą. Gdy potem gmina wzywała do uaktualnienia takiego wniosku, to wówczas połowa z tych osób się nie zgłaszała. Dzisiaj w naszym mieście ok. 70 osób oczekuje na mieszkania komunalne. To nie jest źle. Jest zdecydowanie gorzej jeżeli chodzi o mieszkania socjalne. Głównym problemem jest nieściągalność zaległych czynszów do najemców. Obecnie te należności wynoszą 23 mln złotych.

Przydzielane przez gminy mieszkania pochodzą najczęściej z tzw. ruchu ludności. Wolne lokale do zakwaterowania uzyskuje się po zgonach najemców, gdy najemcy się wyprowadzą oraz po eksmisji dłużników.

- Jesteśmy małą gminą, która ma cztery tysiące mieszkańców – powiedział w SLR Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu z Mniejszości Niemieckiej. - Również u nas jest kolejka oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne. Natychmiast potrzebujemy blisko 10 takich mieszkań. Staramy się je wygospodarować m.in. w budynku zlikwidowanego przedszkola. W naszej gminie jest dużo większy problem. Mamy strefę aktywności gospodarczej, gdzie pracują dwa tysiące osób, a do końca przyszłego roku będzie ich o tysiąc więcej. Mamy związane z tym ogromne potrzeby inwestycyjne m.in. mieszkaniowe.

- Jest wielki głód mieszkań w naszym województwie – przyznaje Marko Markowski, radny powiatu krapkowickiego z Prawa i Sprawiedliwości. - Pokazują to zaporowe ceny mieszkań np. w Opolu. Są one na poziomie cen na Śląsku. Powodem tego jest to, że mieszkań jest ciągle za mało. W naszym powiecie wzorcowo działający jest samorząd Gogolina. W ostatnim czasie tych inwestycji mieszkaniowych wspieranych przez gminę było dość sporo m.in. budynek socjalny. Na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że rusza pierwszy etap budowy zupełnie nowej dzielnicy mieszkalnej Gogolina. Zamieszka tam 650 osób, czyli ok. 100 mieszkań. Takie są potrzeby lokalnego rynku, a wynika to ze świetnie działającej strefy ekonomicznej. Jednak nie wszędzie jest tak dobrze na Opolszczyźnie.

Problemem, z którym borykają się zarządcy mieszkań komunalnych, są zaległości czynszowe lokatorów. Mimo niskiego bezrobocia długi lokatorów za mieszkania komunalne nadal są dość znaczące i wyraźnie nie maleją.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w programie przyjęli:
  • Robert Węgrzyn, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej,
  • Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, Mniejszość Niemiecka,,
  • Marko Markowski, radny powiatu krapkowickiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2020-01-25, godz. 14:04 Samorządowa Loża Radiowa z Góry Św. Anny (25.01.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku czeka nas kilka okrągłych rocznic państwowych oraz tych związanych z Opolszczyzną. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75… » więcej 2020-01-18, godz. 00:00 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (18.01.2020) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Ten rok ma być dla gmin i powiatów najtrudniejszym w ostatnich latach. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Czy rzeczywiście samorządy… » więcej 2020-01-11, godz. 12:29 Samorządowa Loża Radiowa z Opola (11.01.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Komunikacja w ujęciu praktycznym, ale i ta kreowana w sieci były tematami Samorządowej Loży Radiowej, tym razem nadawanej ze studia w Opolu. » więcej 2020-01-04, godz. 13:12 Samorządowa Loża Radiowa (04.01.2020)- zobacz i posłuchaj! [FILM] W kryzysowej sytuacji jest Opole. Stolica województwa nie ma umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem jest brak zgody na drastyczną podwyżkę ceny… » więcej 2019-12-28, godz. 13:38 "Samorządowa Loża Radiowa" (28.12.2019) Podwyżki opłat za śmieci, rosnące wydatki na oświatę, zawirowania w szpitalnictwie i transporcie publicznym oraz modernizacja dróg, to w ogólnym zarysie problemy… » więcej 2019-12-21, godz. 13:56 Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM] Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim… » więcej 2019-12-14, godz. 14:49 Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach (14.12.2019) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Sąsiedztwo z Czechami, rozwinięta sieć kolejowa i drogowa oraz najwięcej ośrodków wypoczynkowych na Opolszczyźnie – takie są turystyczne atuty południa naszego… » więcej 2019-12-07, godz. 18:50 Samorządowa Loża Radiowa w Łosiowie (07.12.19) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Duże straty finansowe rolników, spadek dochodów gmin oraz wzrost cen dla konsumentów – takie są potencjalne skutki Afrykańskiego pomoru świń. Obecność wirusa ASF… » więcej 2019-11-30, godz. 15:12 Samorządowa Loża Radiowa z Paczkowa - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Brak wykonawców oraz oferty znacznie przekraczające kosztorysy inwestycji, to główne powody niepowodzeń przetargów ogłaszanych przez opolskie samorządy lokalne… » więcej 2019-11-23, godz. 16:45 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od początku roku w Opolu już 40-krotnie łamane były normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Pod tym względem stolicę regionu wyprzedzają Zdzieszowice oraz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »