Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' o sytuacji f ...
2019-04-27, 11:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie
Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten szczególnie dotyka Opolszczyznę. Dyskutowaliśmy o tym w Samorządowej Loży Radiowej.
W skali kraju o 680 mln złotych zwiększono plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponad 16 milionów złotych z tej puli otrzymała na służbę zdrowia Opolszczyzna. Pieniądze te pochodzą z ministerialnej rezerwy. Mają zrekompensować wzrost kosztów funkcjonowania m.in. szpitali powiatowych.

- Według algorytmu podziału pieniędzy nasze województwo dostaje około 2,2 procent z całego budżetu NFZ - mówi Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. - Oznacza to, że utrzymywany jest nierówny podział pieniędzy, a z naszego punktu widzenia jest to za mało.

- Kwestia tego algorytmu to jest sprawa zadawniona sprzed kilku lat, gdy służba zdrowia powinna być zreformowana – powiedział Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, a zarazem przewodniczący Rady Społecznej Opolskiego Oddziału NFZ. - Uczestniczyłem wielokrotnie w rozmowach z Ewą Kopacz, ówczesnym ministrem zdrowia. Niestety nie podjęto wówczas decyzji, których skutki teraz odczuwamy. W tym roku nasze województwo otrzymało nie tylko wspomniane 16 mln zł. Zostały też wprowadzone do funduszu pieniądze na operacje zaćmy oraz badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Także władze opolskiego NFZ występują o dodatkowe pieniądze. Jako województwo jesteśmy w niekorzystnej sytuacji, bo nie mamy wielu specjalistycznych szpitali, szczególnie z zakresu opieki nad dziećmi. Pacjenci wyjeżdżają do innych województw. To jest też drenaż pieniędzy z naszego regionu. Za ubiegły rok bilans tej migracji wyniósł ok. 80 mln zł. Gdyby te pieniądze zostały w naszym oddziale NFZ, to byłby znaczny zastrzyk finansowy. Nie wszystkie nasze placówki medyczne wykonują też wymagane procedury. Jesteśmy województwem, gdzie szpital kliniczny powstał dopiero w ubiegłym roku.

Przekazane Opolszczyźnie ponad 16 mln zł to kropla w morzu potrzeb - uważa Jacek Niesłuchowski, przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu z Platformy Obywatelskiej: - Prawo i Sprawiedliwość rządzi już trzy lata i zwalanie winy na poprzedników jest nie do przyjęcia. Czas wziąć odpowiedzialność za służbę zdrowia. To trudny obszar, z którym wielu poprzedników tez miało problemy. Tak trudnej sytuacji, jaką mamy obecnie w szpitalach powiatowych, nie mieliśmy.

- Samorząd lokalny ma za zadanie kreowanie i realizację polityki w obszarze ochrony zdrowia – mówi Izabela Damboń-Kandziora z Mniejszości Niemieckiej. - Jedyne, co w tym obszarze może zrobić, to jest stworzenie infrastruktury i zarządzanie podmiotami, które nadzoruje. Natomiast finansowanie świadczeń medycznych nie leży już po stronie samorządu lokalnego. Nawet jeżeli zrealizuje on inwestycję w obszarze ochrony zdrowia, to nie ma gwarancji, że otrzyma na to kontrakt z NFZ. To jest bardzo duży mankament.

W szpitalach powiatowych udział wydatków osobowych w kosztach działalności wynosi od 70 do nawet 80 procent, co jest negatywne. Zwykle powodem strat finansowych szpitali jest utrzymywanie nierentownych oddziałów, czego przykładem jest m.in. położnictwo. Tam, gdzie jest mało urodzeń, szpitale dopłacają do ginekologii. Stąd pomysł, aby deficytowe oddziały położnicze łączyć w system międzypowiatowy.

- Od kilkunastu lat mówimy o reformie służby zdrowia i nie jest ona prowadzona – stwierdził Mieczysław Wojtaszek. - Od dłuższego czasu apelujemy z wojewodą, aby starostowie usiedli i zaczęli dyskutować, jaki oddziały i w którym dobrze wyposażonym szpitalu mogą funkcjonować. Natomiast w każdym powiecie mamy szpital z czterem oddziałami. Nie tylko w Europie Zachodniej zmniejsza się liczbę łóżek na rzecz opieki ambulatoryjnej.

Nasi rozmówcy byli zgodni, że aby polepszyć sytuację służby zdrowia na Opolszczyźnie do stołu rozmów powinni zasiąść: reprezentujący rząd wojewoda, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, samorządów lokalnych oraz NFZ .


Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 27.04.2019 - debatę prowadzi Jan Poniatyszyn
Zaproszenie Jana Poniatyszyna przyjęli:
  • Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWO;
  • Jacek Niesłuchowski, radny Brzegu z Platformy Obywatelskiej;
  • Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zobacz także

2019-06-15, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (15.06) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na Opolszczyźnie przybywa miejsc opieki nad osobami w podeszłym wieku, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Nie likwiduje to jednak kolejek oczekujących na ... » więcej 2019-06-08, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o umowach partnerskich z Ukrainą i Niemcami Współpraca opolskich samorządów lokalnych z ich partnerami na Ukrainie jest potrzebna, ale też wzbudza kontrowersje związane z gloryfikowaniem przez naszych w ... » więcej 2019-06-01, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych Stan dróg lokalnych ciągle jest znaczącym problemem, z którym borykają się gminy i powiaty. O dofinansowanie tych zadań mogą ubiegać się z państwowego Fundusz ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »