Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich
2019-02-23, 12:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich

Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich
Zdaniem ekspertów wiedza historyczna Polaków zasługuje najwyżej na ocenę „dostateczną”. Trzy czwarte naszych rodaków twierdzi, że interesuje się wiedzą o przeszłości co najmniej w stopniu średnim. 87 procent respondentów jest przekonanych, że wiedza na temat przeszłości jest potrzebna współczesnemu człowiekowi. Takie są wyniki ankiety Centrum Badania Opinii Społecznej. Edukacją historyczną zajmują się szkoły, muzea oraz domy kultury. Instytucje te podlegają samorządom lokalnym. O ich działalności rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z naszymi mikrofonami byliśmy w Racławicach Śląskich, gdzie odbyły się obchody upamiętniające Marsz Śmierci. Odsłonięto tutaj tablicę pamiątkową wspominającą ofiary niemieckiego obozu Auschwitz–Birkenau, które zginęły w gminie Głogówek zimą 1945 roku.

Uczestników dyskusji zapytaliśmy o komentarz do ankiety CBOS.
- W latach 2007-15, za rządów Platformy Obywatelskiej, historia odsunięta była gdzieś na boczny tor – powiedział Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Zaraz po dojściu do władzy PiS-u zajęliśmy się również kwestią historyczną. Aby historia Polski, bohaterstwa, była przekazywana i by na tych wartościach młode pokolenie Polaków się uczyło. Swoje zadania z tym związane mają szkoły, samorządy lokalne oraz organy państwowe takie jak wojewoda. Nasz wielki rodak, papież, przyjeżdżając z pielgrzymkami, podkreślał znaczenie znajomości historii własnego narodu. Bo naród, który nie zna swojej historii nie zasługuje na przyszłość. Wiele osób w różnych państwach zaczyna nam Polakom pisać historię na nowo. Jest to dla nas niesprawiedliwe w odniesieniu do ciężaru, jaki poniósł naród polski w czasie rozbiorów, pierwszej i drugiej wojny światowej, czy w czasach komunizmu. Jako państwo polskie musimy szybko reagować na próby przemalowywania historii, zwłaszcza ukazywania jej w czarnych barwach dla naszego narodu.

W badaniu CBOS sprzed 30 lat Polacy wykazali się większą znajomością swoich dziejów niż obecnie.

- Przekaz historyczny jest najlepiej przyswajalny, gdy przekazywany jest z pokolenia na pokolenie – uważa Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości. - 30 lat temu mieliśmy więcej świadków drugiej wojny światowej i związanych z tym wydarzeń. Współczesna młodzież nie zajmuje się już tak historią. Ogromna jest tutaj rola szkół, domów kultury. Młodzież powinna częściej uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających ważne daty z naszej historii.

- W tej kwestii widzimy pewne ożywienie – mówił o zainteresowaniu historią Piotr Bujak, burmistrz Głogówka reprezentujący młodą generację samorządowców. - Młode pokolenie coraz częściej sięga po publikacje nawiązujące do naszej przeszłości. Oni też w sposób otwarty manifestują swój patriotyzm. Polskość to dzisiaj powód do wielkiej dumy.

W skali kraju Opolszczyzna jest specyficznym regionem, gdyż do 1945 roku nie było tam polskiej państwowości. Pozostała natomiast spora grupa autochtonów kultywujących niemieckie tradycje, a jednocześnie będących lojalnymi obywatelami państwa polskiego.

- Z wielkim przekonaniem uczestniczyłam w Racławicach Śląskich w uroczystości upamiętniającej ofiary Marszu Śmieci – powiedziała Róża Zgorzelska, radna Głogówka z Mniejszości Niemieckiej. - Biorę również udział w upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej. Dla mnie jest bliskie i ważne jedno i drugie wydarzenie. Cieszę się, że nadszedł taki czas, że każdy może upamiętnić swoich poległych, bo ofiary wojny były po stronie niemieckiej i polskiej. Dlatego powinniśmy jeszcze więcej uwagi przykładać do przekazywania tej pamięci, tego dziedzictwa historycznego. Cieszę się, że my, jako Mniejszość Niemiecka, mamy tę szansę i możliwość kultywowania tych naszych tradycji. Ta nasza kultura już dzisiaj się przeplata z kulturą polską. Chciałabym, aby młodzież więcej uwagi przywiązywała do pamięci historycznej, do swojej identyfikacji narodowej, żeby to był patriotyzm, ale nie nacjonalizm.

Według badań CBOS tylko połowa Polaków potrafi połączyć datę 1989 roku z upadkiem komunizmu, obradami okrągłego stołu lub pierwszymi częściowo wolnymi wyborami. Z czego zatem to wynika? Czy być może nauczanie historii w szkołach jest mało interesujące?
- Nauczanie historii było zmarginalizowane przez długi czas – mówił Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. - Trudno spodziewać się sukcesów czy przyzwoitej wiedzy, kiedy w tygodniu mamy jedną godzinę nauczania historii. Obserwowałem jak dramatycznie spada liczba tych, którzy decydują się ten przedmiot zdawać na egzaminie maturalnym. No, ale czego można się było nauczyć w tak krótkim czasie. Teraz nauczanie historii wraca w większym zakresie. To, że słabo znamy dzieje naszego kraju, nie najlepiej świadczy o naszym społeczeństwie. Szkoły podejmują teraz więcej działań powiększając ten obszar związany z edukacją historyczną. Są to np. inicjatywy realizowane we współpracy z muzeami.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do programu przyjęli:
- Adrian Czubak, wojewoda Opolski,
- Piotr Bujak, burmistrz Głogówka,
- Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości,
- Róża Zgorzelska, radna Głogówka z Mniejszości Niemieckiej,
- Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Zobacz także

2020-02-15, godz. 11:40 Samorządowa Loża Radiowa z Sidziny (15.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Budowa obwodnic była tematem dyskusji podczas Samorządowej Loży Radiowej z Sidziny w gminie Skoroszyce. » więcej 2020-02-08, godz. 17:02 Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu (08.02.20 r.) – zobacz i posłuchaj! Gminy i powiaty dopłacają wiele milionów złotych do szkół wskazując, że powodem tego jest mocno niedoszacowana subwencja oświatowa od państwa. Natomiast zdaniem… » więcej 2020-02-01, godz. 15:57 Samorządowa Loża Radiowa z Ozimka (01.02.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Czworo kandydatów ubiega się o urząd burmistrza Ozimka. Swoją ofertę dla tej gminy przedstawili podczas radiowej debaty w Samorządowej Loży Radiowej. Przedterminowe… » więcej 2020-01-25, godz. 14:04 Samorządowa Loża Radiowa z Góry Św. Anny (25.01.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku czeka nas kilka okrągłych rocznic państwowych oraz tych związanych z Opolszczyzną. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75… » więcej 2020-01-18, godz. 00:00 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (18.01.2020) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Ten rok ma być dla gmin i powiatów najtrudniejszym w ostatnich latach. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Czy rzeczywiście samorządy… » więcej 2020-01-11, godz. 12:29 Samorządowa Loża Radiowa z Opola (11.01.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Komunikacja w ujęciu praktycznym, ale i ta kreowana w sieci były tematami Samorządowej Loży Radiowej, tym razem nadawanej ze studia w Opolu. » więcej 2020-01-04, godz. 13:12 Samorządowa Loża Radiowa (04.01.2020)- zobacz i posłuchaj! [FILM] W kryzysowej sytuacji jest Opole. Stolica województwa nie ma umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem jest brak zgody na drastyczną podwyżkę ceny… » więcej 2019-12-28, godz. 13:38 "Samorządowa Loża Radiowa" (28.12.2019) Podwyżki opłat za śmieci, rosnące wydatki na oświatę, zawirowania w szpitalnictwie i transporcie publicznym oraz modernizacja dróg, to w ogólnym zarysie problemy… » więcej 2019-12-21, godz. 13:56 Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM] Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim… » więcej 2019-12-14, godz. 14:49 Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach (14.12.2019) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Sąsiedztwo z Czechami, rozwinięta sieć kolejowa i drogowa oraz najwięcej ośrodków wypoczynkowych na Opolszczyźnie – takie są turystyczne atuty południa naszego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »