Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich
2019-02-23, 12:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich

Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich
Zdaniem ekspertów wiedza historyczna Polaków zasługuje najwyżej na ocenę „dostateczną”. Trzy czwarte naszych rodaków twierdzi, że interesuje się wiedzą o przeszłości co najmniej w stopniu średnim. 87 procent respondentów jest przekonanych, że wiedza na temat przeszłości jest potrzebna współczesnemu człowiekowi. Takie są wyniki ankiety Centrum Badania Opinii Społecznej. Edukacją historyczną zajmują się szkoły, muzea oraz domy kultury. Instytucje te podlegają samorządom lokalnym. O ich działalności rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z naszymi mikrofonami byliśmy w Racławicach Śląskich, gdzie odbyły się obchody upamiętniające Marsz Śmierci. Odsłonięto tutaj tablicę pamiątkową wspominającą ofiary niemieckiego obozu Auschwitz–Birkenau, które zginęły w gminie Głogówek zimą 1945 roku.

Uczestników dyskusji zapytaliśmy o komentarz do ankiety CBOS.
- W latach 2007-15, za rządów Platformy Obywatelskiej, historia odsunięta była gdzieś na boczny tor – powiedział Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Zaraz po dojściu do władzy PiS-u zajęliśmy się również kwestią historyczną. Aby historia Polski, bohaterstwa, była przekazywana i by na tych wartościach młode pokolenie Polaków się uczyło. Swoje zadania z tym związane mają szkoły, samorządy lokalne oraz organy państwowe takie jak wojewoda. Nasz wielki rodak, papież, przyjeżdżając z pielgrzymkami, podkreślał znaczenie znajomości historii własnego narodu. Bo naród, który nie zna swojej historii nie zasługuje na przyszłość. Wiele osób w różnych państwach zaczyna nam Polakom pisać historię na nowo. Jest to dla nas niesprawiedliwe w odniesieniu do ciężaru, jaki poniósł naród polski w czasie rozbiorów, pierwszej i drugiej wojny światowej, czy w czasach komunizmu. Jako państwo polskie musimy szybko reagować na próby przemalowywania historii, zwłaszcza ukazywania jej w czarnych barwach dla naszego narodu.

W badaniu CBOS sprzed 30 lat Polacy wykazali się większą znajomością swoich dziejów niż obecnie.

- Przekaz historyczny jest najlepiej przyswajalny, gdy przekazywany jest z pokolenia na pokolenie – uważa Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości. - 30 lat temu mieliśmy więcej świadków drugiej wojny światowej i związanych z tym wydarzeń. Współczesna młodzież nie zajmuje się już tak historią. Ogromna jest tutaj rola szkół, domów kultury. Młodzież powinna częściej uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających ważne daty z naszej historii.

- W tej kwestii widzimy pewne ożywienie – mówił o zainteresowaniu historią Piotr Bujak, burmistrz Głogówka reprezentujący młodą generację samorządowców. - Młode pokolenie coraz częściej sięga po publikacje nawiązujące do naszej przeszłości. Oni też w sposób otwarty manifestują swój patriotyzm. Polskość to dzisiaj powód do wielkiej dumy.

W skali kraju Opolszczyzna jest specyficznym regionem, gdyż do 1945 roku nie było tam polskiej państwowości. Pozostała natomiast spora grupa autochtonów kultywujących niemieckie tradycje, a jednocześnie będących lojalnymi obywatelami państwa polskiego.

- Z wielkim przekonaniem uczestniczyłam w Racławicach Śląskich w uroczystości upamiętniającej ofiary Marszu Śmieci – powiedziała Róża Zgorzelska, radna Głogówka z Mniejszości Niemieckiej. - Biorę również udział w upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej. Dla mnie jest bliskie i ważne jedno i drugie wydarzenie. Cieszę się, że nadszedł taki czas, że każdy może upamiętnić swoich poległych, bo ofiary wojny były po stronie niemieckiej i polskiej. Dlatego powinniśmy jeszcze więcej uwagi przykładać do przekazywania tej pamięci, tego dziedzictwa historycznego. Cieszę się, że my, jako Mniejszość Niemiecka, mamy tę szansę i możliwość kultywowania tych naszych tradycji. Ta nasza kultura już dzisiaj się przeplata z kulturą polską. Chciałabym, aby młodzież więcej uwagi przywiązywała do pamięci historycznej, do swojej identyfikacji narodowej, żeby to był patriotyzm, ale nie nacjonalizm.

Według badań CBOS tylko połowa Polaków potrafi połączyć datę 1989 roku z upadkiem komunizmu, obradami okrągłego stołu lub pierwszymi częściowo wolnymi wyborami. Z czego zatem to wynika? Czy być może nauczanie historii w szkołach jest mało interesujące?
- Nauczanie historii było zmarginalizowane przez długi czas – mówił Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. - Trudno spodziewać się sukcesów czy przyzwoitej wiedzy, kiedy w tygodniu mamy jedną godzinę nauczania historii. Obserwowałem jak dramatycznie spada liczba tych, którzy decydują się ten przedmiot zdawać na egzaminie maturalnym. No, ale czego można się było nauczyć w tak krótkim czasie. Teraz nauczanie historii wraca w większym zakresie. To, że słabo znamy dzieje naszego kraju, nie najlepiej świadczy o naszym społeczeństwie. Szkoły podejmują teraz więcej działań powiększając ten obszar związany z edukacją historyczną. Są to np. inicjatywy realizowane we współpracy z muzeami.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do programu przyjęli:
- Adrian Czubak, wojewoda Opolski,
- Piotr Bujak, burmistrz Głogówka,
- Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości,
- Róża Zgorzelska, radna Głogówka z Mniejszości Niemieckiej,
- Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Zobacz także

2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej 2019-03-23, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (23.03.19) - zobacz i posłuchaj! Udział wydatków na kulturę w budżetach jednostek samorządu jest mały i wynosi niewiele ponad trzy procent. Dotacje na tę działalność są na ostatnim miejscu bu ... » więcej 2019-03-16, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj! Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »