Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' z Prudnika o ...
2019-01-12, 11:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o
Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtejszego oddziału ginekologiczno–położniczego. 15 stycznia zostanie zawieszona jego działalność. Powodem tego jest brak lekarzy. Tym razem z naszymi mikrofonami byliśmy w Zespole Szkół Medycznych w Prudniku.
- Jako matka dwóch córek, których poród odbył się w Prudniku, jestem zaniepokojona obecną sytuacją - mówi Ewelina Feret z Nowoczesnej. - Podobnie moje przyjaciółki, które będą wkrótce rodzić. Dzięki ciężkiej pracy lekarzy, położnych, świetnemu sprzętowi, poradni ginekologicznej oraz szkoły rodzenia udało się odzyskać zaufanie pacjentek do szpitala i tu nagle taki krach. Cywilizacyjnie uważam za niehumanitarne przewożenie rodzących kobiet do innych szpitali oddalonych nawet 50 kilometrów, bo zawieszony został oddział położniczy. Znacznie łatwiej odtworzyć posterunek policji, czy połączenia kolejowe, niż odtworzyć działalność zawieszonego, czy zlikwidowanego oddziału szpitalnego. Zapewne prudnickie pacjentki będą kierowane do szpitali w Głubczycach czy Opolu. Sytuacja jest niepokojąca. Szpitale podkupują lekarzy. Jest także licytacja o pielęgniarki. Dotyczy to całego kraju, a nie tylko naszego powiatu.

- Problemy z brakiem lekarzy dotyczą nie tylko Prudnika, ale całego kraju – tłumaczył kłopoty miejscowego szpitala starosta prudnicki Radosław Roszkowski. - W Polsce kształci się zbyt mało lekarzy. Niewiele dzieje się też w temacie dostępu do naszego rynku usług medycznych dla lekarzy ze Wschodu. Szpital w Prudniku mogliby zasilić np. lekarze z Ukrainy, bo jesteśmy konkurencyjni płacowo. Problemem jest wieloletni czas nostryfikacji dyplomów. To zniechęca do pracy w Polsce. Już od kilku lat blisko połowa pacjentek z naszego powiatu rodzi w innych szpitalach m.in. w Głubczycach. Powodem jest to, że tam pracują prudniccy ginekolodzy, co przyciąga pacjentki do tamtejszego szpitala.

- Co zrobił powiat, aby zatrzymać tych lekarzy u nas? – pytał Dariusz Kolbek, radny powiatu prudnickiego z PiS. - Teraz mamy problem z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Miejmy świadomość, jeżeli ten oddział przestanie funkcjonować, to powoli może dojść do tego, że i pozostałe oddziały przestaną funkcjonować. W Głubczycach jest szpital powiatowy i dosyć dobrze sobie radzi. Pacjentki z naszego powiatu rodzą w innych szpitalach. Co jest tego przyczyną?

- Za trudną sytuację prudnickiego szpitala odpowiadają władze powiatu – uważa Katarzyna Czochara, posłanka PiS. - Zła sytuacja stała się, gdy przed kilku laty szpitalem zarządzał Anatol Majcher. Wówczas najlepsi lekarze, ginekolodzy opuścili nasze miasto. Podjęli pracę w Głubczycach i tam jeździ połowa naszych mieszkanek, aby rodzić dzieci i być pod opieką tych lekarzy. Nie sądzę, aby ich zarobki były wygórowane. Czy powiat prudnicki stać na to, aby nasz odział ginekologiczno-położniczy zawiesić, co faktycznie równa się z jego zamknięciem? Czy powiat nie ma pieniędzy, aby ci lekarze chcieli dla nas pracować? Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że jest progres w urodzeniach na naszym oddziale. Faktem jest, że mamy 150 urodzeń ciężarnych spoza powiatu prudnickiego. To dobry sygnał, bo pokazuje, że mamy zaczynają prudnicki szpital obdarzać zaufaniem. A pan próbuje bezkrytycznie godzić się na zawieszenie tego oddziału.

- Wcale nie ma jakiegoś znaczącego wzrostu porodów w naszym kraju – ripostował Radosław Roszkowski. - Poseł Wilczyński wyliczył, że jest to 24 tysiące dzieci więcej niż przed programem 500 plus. W skali roku wydawane jest na ten program 24 mld złotych. Wygenerowanie dodatkowego urodzenia kosztuje budżet państwa milion złotych. Przed 10 laty tych urodzeń mieliśmy w Prudniku ponad 500. Od kilku lat jest ich ponad 300. Powstała m.in. „Poradnia K”, którą ze swoich pieniędzy finansował szpital. Obecnie w ramach kontraktu z NFZ otrzymuje 2,5 tysiąca złotych miesięcznie, co nie jest oszałamiającą kwotą. Nie wystarcza to na zbyt wiele. Finansowanie służby zdrowia w powiecie prudnickim przez NFZ nie jest specjalnie hojne. Nie pozwala na tworzenie jakiś kominów płacowych i ściąganie za wszelką cenę lekarzy, którym można zapłacić 120, czy 150 złotych za godzinę pracy, a takie oferty mamy. Nam zależałoby na lekarzach, którzy zwiążą się z naszym terenem, a o takich jest trudno.
- O zawieszeniu, a faktycznie likwidacji oddziału ginekologiczno–położniczego dowiedzieliśmy się tuż po wyborach samorządowych - powiedział Józef Meleszko, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Prudnickiego z PiS. - Ani starosta, ani zarząd powiatu nie przedstawiał przed wyborami mieszkańcom, że taka sytuacja jest w naszym szpitalu. Jest to nie w porządku w stosunku do naszych mieszkanek. To, że lekarze z Prudnika pracują w Głubczycach, nie jest tylko kwestią płac.

- Namawiałem tych lekarzy, aby powrócili do naszego szpitala, ale nie przyniosło to spodziewanego efektu – wyjaśniał starosta Roszkowski. - To są pewne urazy, zaszłości, które trudno jest szybko przełamać. Obecnie roli mediacyjnej podjął się burmistrz Prudnika, który już rozmawiał z tymi ginekologami. Mam nadzieję, że te zabiegi przy naszym poparciu przyniosą spodziewany skutek.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w programie przyjęli: Katarzyna Czochara, posłanka PiS, Ewelina Feret, Nowoczesna, Radosław Roszkowski, starosta prudnicki z PO, Józef Meleszko, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Prudnickiego z PiS, Dariusz Kolbek, radny powiatu prudnickiego z PiS,

Zobacz także

2019-02-16, godz. 11:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o programie „Posiłek w szkole i w domu” [FILM] Od 1 stycznia 2019 r. ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”. To pomoc dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin znajdujących się w ... » więcej 2019-02-09, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o problemie nocnych i weekendowych dyżurów aptek w regionie Aptekarze wzbraniają się przed nocnymi dyżurami, bo mają kłopoty kadrowe. Związane są z tym duże koszty przy symbolicznych dochodach z handlu. Taka sytuacja p ... » więcej 2019-02-02, godz. 14:50 Samorządowa Loża Radiowa z Kluczborka [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku wzrosną wydatki majątkowe gmin, co spowoduje dynamiczny wzrost ich zadłużenia. Takie są opinie ekspertów. Kłopoty z długami mają też gminy i powiat ... » więcej 2019-01-26, godz. 15:05 Samorządowa Loża Radiowa w Korfantowie [FILM, ZDJĘCIA] Wdrażanie reformy oświaty oraz związane z tym problemy gmin i powiatów były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z naszymi mikrofonami byliśmy w Korf ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podc ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samor ... » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każd ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »