Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' z Prudnika o…
2019-01-12, 11:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o
Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtejszego oddziału ginekologiczno–położniczego. 15 stycznia zostanie zawieszona jego działalność. Powodem tego jest brak lekarzy. Tym razem z naszymi mikrofonami byliśmy w Zespole Szkół Medycznych w Prudniku.
- Jako matka dwóch córek, których poród odbył się w Prudniku, jestem zaniepokojona obecną sytuacją - mówi Ewelina Feret z Nowoczesnej. - Podobnie moje przyjaciółki, które będą wkrótce rodzić. Dzięki ciężkiej pracy lekarzy, położnych, świetnemu sprzętowi, poradni ginekologicznej oraz szkoły rodzenia udało się odzyskać zaufanie pacjentek do szpitala i tu nagle taki krach. Cywilizacyjnie uważam za niehumanitarne przewożenie rodzących kobiet do innych szpitali oddalonych nawet 50 kilometrów, bo zawieszony został oddział położniczy. Znacznie łatwiej odtworzyć posterunek policji, czy połączenia kolejowe, niż odtworzyć działalność zawieszonego, czy zlikwidowanego oddziału szpitalnego. Zapewne prudnickie pacjentki będą kierowane do szpitali w Głubczycach czy Opolu. Sytuacja jest niepokojąca. Szpitale podkupują lekarzy. Jest także licytacja o pielęgniarki. Dotyczy to całego kraju, a nie tylko naszego powiatu.

- Problemy z brakiem lekarzy dotyczą nie tylko Prudnika, ale całego kraju – tłumaczył kłopoty miejscowego szpitala starosta prudnicki Radosław Roszkowski. - W Polsce kształci się zbyt mało lekarzy. Niewiele dzieje się też w temacie dostępu do naszego rynku usług medycznych dla lekarzy ze Wschodu. Szpital w Prudniku mogliby zasilić np. lekarze z Ukrainy, bo jesteśmy konkurencyjni płacowo. Problemem jest wieloletni czas nostryfikacji dyplomów. To zniechęca do pracy w Polsce. Już od kilku lat blisko połowa pacjentek z naszego powiatu rodzi w innych szpitalach m.in. w Głubczycach. Powodem jest to, że tam pracują prudniccy ginekolodzy, co przyciąga pacjentki do tamtejszego szpitala.

- Co zrobił powiat, aby zatrzymać tych lekarzy u nas? – pytał Dariusz Kolbek, radny powiatu prudnickiego z PiS. - Teraz mamy problem z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Miejmy świadomość, jeżeli ten oddział przestanie funkcjonować, to powoli może dojść do tego, że i pozostałe oddziały przestaną funkcjonować. W Głubczycach jest szpital powiatowy i dosyć dobrze sobie radzi. Pacjentki z naszego powiatu rodzą w innych szpitalach. Co jest tego przyczyną?

- Za trudną sytuację prudnickiego szpitala odpowiadają władze powiatu – uważa Katarzyna Czochara, posłanka PiS. - Zła sytuacja stała się, gdy przed kilku laty szpitalem zarządzał Anatol Majcher. Wówczas najlepsi lekarze, ginekolodzy opuścili nasze miasto. Podjęli pracę w Głubczycach i tam jeździ połowa naszych mieszkanek, aby rodzić dzieci i być pod opieką tych lekarzy. Nie sądzę, aby ich zarobki były wygórowane. Czy powiat prudnicki stać na to, aby nasz odział ginekologiczno-położniczy zawiesić, co faktycznie równa się z jego zamknięciem? Czy powiat nie ma pieniędzy, aby ci lekarze chcieli dla nas pracować? Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że jest progres w urodzeniach na naszym oddziale. Faktem jest, że mamy 150 urodzeń ciężarnych spoza powiatu prudnickiego. To dobry sygnał, bo pokazuje, że mamy zaczynają prudnicki szpital obdarzać zaufaniem. A pan próbuje bezkrytycznie godzić się na zawieszenie tego oddziału.

- Wcale nie ma jakiegoś znaczącego wzrostu porodów w naszym kraju – ripostował Radosław Roszkowski. - Poseł Wilczyński wyliczył, że jest to 24 tysiące dzieci więcej niż przed programem 500 plus. W skali roku wydawane jest na ten program 24 mld złotych. Wygenerowanie dodatkowego urodzenia kosztuje budżet państwa milion złotych. Przed 10 laty tych urodzeń mieliśmy w Prudniku ponad 500. Od kilku lat jest ich ponad 300. Powstała m.in. „Poradnia K”, którą ze swoich pieniędzy finansował szpital. Obecnie w ramach kontraktu z NFZ otrzymuje 2,5 tysiąca złotych miesięcznie, co nie jest oszałamiającą kwotą. Nie wystarcza to na zbyt wiele. Finansowanie służby zdrowia w powiecie prudnickim przez NFZ nie jest specjalnie hojne. Nie pozwala na tworzenie jakiś kominów płacowych i ściąganie za wszelką cenę lekarzy, którym można zapłacić 120, czy 150 złotych za godzinę pracy, a takie oferty mamy. Nam zależałoby na lekarzach, którzy zwiążą się z naszym terenem, a o takich jest trudno.
- O zawieszeniu, a faktycznie likwidacji oddziału ginekologiczno–położniczego dowiedzieliśmy się tuż po wyborach samorządowych - powiedział Józef Meleszko, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Prudnickiego z PiS. - Ani starosta, ani zarząd powiatu nie przedstawiał przed wyborami mieszkańcom, że taka sytuacja jest w naszym szpitalu. Jest to nie w porządku w stosunku do naszych mieszkanek. To, że lekarze z Prudnika pracują w Głubczycach, nie jest tylko kwestią płac.

- Namawiałem tych lekarzy, aby powrócili do naszego szpitala, ale nie przyniosło to spodziewanego efektu – wyjaśniał starosta Roszkowski. - To są pewne urazy, zaszłości, które trudno jest szybko przełamać. Obecnie roli mediacyjnej podjął się burmistrz Prudnika, który już rozmawiał z tymi ginekologami. Mam nadzieję, że te zabiegi przy naszym poparciu przyniosą spodziewany skutek.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w programie przyjęli: Katarzyna Czochara, posłanka PiS, Ewelina Feret, Nowoczesna, Radosław Roszkowski, starosta prudnicki z PO, Józef Meleszko, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Prudnickiego z PiS, Dariusz Kolbek, radny powiatu prudnickiego z PiS,

Zobacz także

2019-11-30, godz. 15:12 Samorządowa Loża Radiowa z Paczkowa - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Brak wykonawców oraz oferty znacznie przekraczające kosztorysy inwestycji, to główne powody niepowodzeń przetargów ogłaszanych przez opolskie samorządy lokalne… » więcej 2019-11-23, godz. 16:45 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od początku roku w Opolu już 40-krotnie łamane były normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Pod tym względem stolicę regionu wyprzedzają Zdzieszowice oraz… » więcej 2019-11-16, godz. 15:20 Samorządowa Loża Radiowa w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Maleje prestiż funkcji sołtysa, wieś się wyludnia, a jej mieszkańcy już nie tak chętnie angażują się w działalność społeczną. Sołectwa są istotnym ogniwem w funkcjonowaniu… » więcej 2019-11-09, godz. 17:55 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku – zobacz i posłuchaj! Narastają problemy finansowe samorządów lokalnych. Powodem tego są spadek ich dochodów oraz rosnące wydatki. Przyszły rok budżetowy może okazać się bardzo trudny… » więcej 2019-10-31, godz. 16:14 Samorządowa Loża Radiowa (02.11.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Skontrolowane gminy często lekceważyły kwestie zarządzania cmentarzami komunalnymi. Większość ograniczała się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku… » więcej 2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko 37 procent… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten trend… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »