Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' z Głuchołaz…
2018-12-22, 11:39 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny
Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każde z tych miast oferuje lokalne atrakcje. Natomiast gminy te nie mają produktu turystycznego, który byłby wyjątkowy w skali kraju. O dużym potencjale tego regionu i pomysłach, które mogą przyciągnąć jeszcze więcej gości krajowych oraz z Czech, rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem program Radia Opole nadawany był z Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach.
W tym tygodniu na licytacji komorniczej za 210 tysięcy złotych gmina Głuchołazy nabyła zrujnowany Dom Wypoczynkowy „Polonia”. - Ten obiekt od kilkunastu lat stoi w centrum zdroju, gdzie rozpoczynają się wszystkie wycieczki – uzasadniał decyzję gminy Mariusz Migała, przewodniczący Rady Miejskiej Głuchołaz. - Jest w kiepskim stanie technicznym. Jest kilka pomysłów na zagospodarowanie m.in. stworzenie apartamentów pod wynajem.

Bolączką gminy i powiatów jest zły stan dróg, którymi zarządzają. W tym roku sfinalizowana została rozbudowa gminnej drogi między wioskami Charbielin i Jarnołtówek. Jest to też jedna z ciekawszych tras widokowych. Natomiast w opłakanym stanie pozostają drogi w Jarnołtówku i Pokrzywnej, którymi zarządza powiat nyski. - Robiliśmy, co mogliśmy pozyskując na ten cel pieniądze z różnych programów - mówi Czesław Biłobran, radny powiatu nyskiego. - Teraz zapowiada się duża akcja przebudowy, ale te trasy do granicy państwa są zmodernizowane m.in. powstała najkrótsza trasa z Jesenika do Nysy przez Sławniowice.

Atrakcją, która ostatnio pojawiła się w Głuchołazach, jest tężnia. - Pomysł zrodził się w naszym mieście, a został zrealizowany z budżetu powiatu nyskiego – powiedział Paweł Szymkowicz, przewodnik sudecki z Głuchołaz. - Kosztowało to 1,24 miliona złotych. To był strzał w dziesiątkę. Wielu turystów specjalnie do nas przyjeżdża, aby skorzystać z tężni.

Po masowej wycince świerka zaatakowanego przez kornika, zmienił się krajobraz Gór Opawskich. - Przez ponad rok mieliśmy problem na szlakach turystycznych – przypomina Paweł Szymkowicz. - Po wycięciu drzew zniknęło oznakowanie tych szlaków. Posiłkowaliśmy się specjalnymi tyczkami i dzisiaj dzięki znakarzom z PTTK Głuchołazy oznakowanie jest uzupełnione. Szlaki są uprzątnięte z zalegających tam poprzednio gałęzi.

- W Nysie wiele się działo turystycznie – posumował kończący się rok Marcin Nowak z Urzędu Miejskiego w Nysie, a zarazem prezes PTTK Tryton. - M.in. powstał nowy basen. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, który w ciągu miesiąca funkcjonowania ściągnął nam kilka tysięcy osób. Jako przewodnicy zaobserwowaliśmy, że ten rok był jednym z takich rekordowych, jeżeli chodzi o ilość turystów, którzy nas odwiedzili. Było to 42 tysiące osób i z roku na rok jest ich więcej. Nysa nazywana jest śląskim Rzymem nie bez przyczyny. Mamy zabytki, jezioro i coraz bardziej rozwijającą się bazę turystyczną. To powoduje, że możemy organizować wielkie imprezy takie jak przyszłoroczny zlot kolarski, gdzie przyjedzie do Nysy blisko 800 osób z całej Europy. Mamy też twierdzę, jedną z najlepiej zachowanych w Polsce. Tych turystów, którzy przyjeżdżają na obiekty forteczne, jest coraz więcej.

- Nawet 40 procent turystów, którzy nas odwiedzają, przyjeżdża z Czech - powiedział Jarosław Srębacz z Informacji Turystycznej w Nysie. - Turystów z tego kraju przybywa i to nie tylko z terenów przygranicznych. Coraz więcej jest grup zorganizowanych z tego kraju.

Gmina Prudnik jest właścicielem dwóch schronisk młodzieżowych i jest to rzadkością w Polsce. Jeden z tych obiektów znajduje się w Wieszczynie, w Górach Opawskich. - Schroniska te są w bardzo dobrym standardzie – mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Udzielanych jest coraz więcej noclegów. W ubiegłym roku było ich dziewięć tysięcy. U nas stawiamy na turystykę pieszą, rowerową oraz pielgrzymkową, co ma związek z uwięzieniem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W tym roku na peryferiach Prudnika kosztem 3,5 miliona złotych powstały nowe miejsca rekreacji i wypoczynku na Koziej Górze, gdzie był kiedyś poligon wojskowy.

Wiele turystycznych projektów na południu Opolszczyzny finansowanych jest z unijnego funduszu wspierającego współpracę na pograniczu polsko-czeskim. - Pozyskując pieniądze z tego źródła, udało nam się zrealizować kilka przedsięwzięć wspierających rozwój turystyki – powiedział Radosław Roszkowski, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad: - Są to między innymi drogi i ścieżki rowerowe, które połączyły nas z czeskimi miejscowościami.

Górom Opawskim brakuje czegoś wyjątkowego, co wyróżniałoby te tereny w Polsce i przyciągało jeszcze więcej turystów. Mówiono o tym podczas niedawnej, międzynarodowej konferencji w Pokrzywnej. Chodzi o powstanie szlaku dla rowerów elektrycznych z towarzyszącą mu infrastrukturą.

- Żeby wejść na wyższy poziom atrakcyjności turystycznej, musimy wspierać innowacyjne pomysły – uważa Radosław Roszkowski. - Takim pomysłem jest tężnia w Głuchołazach. Podobnie jest z rozwojem turystyki opartym o rowery elektryczne, które stają się coraz bardziej popularne w Szwajcarii, Austrii i Francji.

- Przemysł turystyczny to jest biznes – powiedział Czesław Biłobran. - Do Otmuchowa na Lato Kwiatów przyjeżdża 90 tysięcy ludzi. Ale czy to jest biznes? Proponowałem powstanie rezerwatu dzikich koni w Nysie. Takiego rezerwatu nie ma w tej części Polski oraz Czech. Byłby to magnes przyciągający turystów. Proponowaliśmy, aby żagle wróciły na nasze jeziora. Żeglarstwo, sporty rowerowe, łódki – to jest przyszłość tego regionu. Należy dokonać tutaj dużych zmian.

- Aby region utrzymywał się z turystyki, potrzeba turystę zatrzymać na danym terenie przez trzy dni – zauważa Jarosław Szóstka. - Sam Prudnik nie ma takich możliwości. Potrzebujemy takiego klastra turystycznego, w którym zaangażowane będzie kilka gmin.
Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny (22.12.2018)
Zaproszenie Jana Poniatyszyna przyjęli:
  • Czesław Biłobran, radny powiatu nyskiego,
  • Mariusz Migała, przewodniczący rady miejskiej w Głuchołazach,
  • Marcin Nowak, PTTK w Nysie,
  • Radosław Roszkowski, starosta prudnicki,
  • Jarosław Srębacz, PTTK w Nysie,
  • Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika,
  • Paweł Szymkowicz, przewodnik sudecki, Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz.

Zobacz także

2022-08-13, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 13 sierpnia - zobacz i posłuchaj! W Samorządowej Loży Radiowej skupiliśmy się na Brzegu i jej najważniejszych inwestycjach. Jak przyznał gość Radia Opole Radosław Preis, radny miasta… » więcej 2022-08-05, godz. 15:06 "Samorządowa Loża Radiowa" z 6 sierpnia - zobacz i posłuchaj! Najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Edukacji pozwala dyrektorom szkół przechodzić na naukę zdalną nie tylko ze względu na pandemię, ale też niskie temperatury… » więcej 2022-07-30, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 30 lipca - zobacz i posłuchaj! Klastry energii sposobem na niezależność energetyczną samorządów? Ministerstwo klimatu w ramach nowelizacji ustawy o OZE zapisało, że jeśli na terenie… » więcej 2022-07-23, godz. 12:03 "Samorządowa Loża Radiowa" z 23 lipca - zobacz i posłuchaj! » więcej 2022-07-16, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 16 lipca - zobacz i posłuchaj! W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o liberalizacji tzw. Ustawy wiatrakowej. Nowe przepisy pozwolą na budowę wiatraków nie bliżej niż 500 metrów… » więcej 2022-07-09, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 9 lipca! W Samorządowej Loży Radiowej tym razem sprawy Opola. Wróciliśmy do tematów, o których rozmawiano, a nawet mocno dyskutowano, podczas ostatniej sesji rady… » więcej 2022-07-02, godz. 12:07 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 2 lipca! W Samorządowej Loży Radiowej gościliśmy samorządowców Głubczyc i Głogówka, czyli burmistrzów Adama Krupę i Piotra Bujaka. Podsumowaliśmy akcję letnią… » więcej 2022-06-25, godz. 12:07 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 25 czerwca! W Samorządowej Loży Radiowej poruszyliśmy temat dotacji dla przedszkoli w kontekście małych gości z Ukrainy oraz apelu samorządów do premiera, aby dozwolono… » więcej 2022-06-18, godz. 12:46 "Samorządowa Loża Radiowa" z 18 czerwca - zobacz i posłuchaj! Goście Samorządowej Loży Radiowej poruszyli dwa tematy: pierwszy dotyczył możliwego przesunięcia wyborów samorządowych, drugi - projektu Ustawy o ochronie… » więcej 2022-06-11, godz. 12:05 "Samorządowa Loża Radiowa" z 11 czerwca - zobacz i posłuchaj! Podsumowanie akcji letniej Radia Opole i NTO, zaproszenie do uczestnictwa, ale też wyzwania, z którymi mierzą się samorządy Murowa, Chrząstowic i Olszanki… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »