Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA]
2018-12-29, 12:05 Autor: Agnieszka Stefaniak, Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA]

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o służbie zdrowia, inwestycjach w infrastrukturę i rozwoju gospodarczym regionu
Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samorządowej Loży Radiowej. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli ugrupowań, które mają swoich przedstawicieli w Sejmiku Województwa Opolskiego.
Kończący się rok rozpoczęliśmy od kryzysu w służbie zdrowia i sytuacją kryzysową go żegnamy. Na początku roku zawieszone były oddziały wewnętrzne w szpitalach w Kluczborku i Oleśnie. Potem w Głuchołazach, gdzie ostatecznie zlikwidowano oddział wewnętrzny. W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu wstrzymana była praca oddziału chirurgii. Na koniec roku niepokojące sygnały docierają do nas z Prudnika, gdzie pod znakiem zapytania stanęła przyszłość oddziału ginekologiczno-położniczego.

- Kryzys nam grozi nie tylko w powiatowej służbie zdrowia, proces kształcenia lekarzy to kilkanaście lat, więc to wymaga długiej ścieżki - mówi wicemarszałek Roman Kolek. - Ryczałtowe finansowanie szpitali to nie jest zły kierunek, ale samorządy ponoszą skutki, bo dokładają z własnej kieszeni, jeśli chcą utrzymać jednostki stwierdza.

- Podstawowy atrybut powiatu to był szpital. I teraz to wygląda, jak wygląda. A czy one wszędzie muszą być pełnoprofilowe? - pytał wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Życie to teraz weryfikuje, starzenie się lekarzy, deficyt na rynku - daje o sobie znać.

- Jako członek rady SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu patrzę na to. Wzrost nakładów jest znaczący. Na ostatniej sesji sejmiku mówiliśmy o tym też, zgłaszaliśmy postulat, by w szkole wyższej w Nysie zwiększyć możliwość kształcenia pielęgniarek. A i jeszcze zostaje temat składki zdrowotnej - dodawał Bogdan Tomaszek, radny wojewódzki.

- Ja uważam, że szpitale powiatowe są potrzebne, one się sprawdziły, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że jak nie będzie dofinansowania z powiatów, to te usługi będą na coraz niższym poziomie - mówi Jan Krzesiński z PSL. - Warto samorządowcom dać tę władzę, na pewno znajdą się tacy, którzy się z tym zadaniem uporają - zapewniał Krzesiński.

- Nie unikniemy konsolidacji leczenia, łóżek. Musimy mieć świadomość jednak, że nie wszystkie działania można konsolidować - podkreślał Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku. - Mówiąc o służbie zdrowia - ja mam żal do PiS, bo gospodarka kwitnie, więc jest to dobry moment na dokonanie trudnych reform, tu ich brakuje, brakuje wizji - dodawał Wach.

Goście Samorządowej Loży Radiowej rozmawiali również o podsumowaniu 2018 roku i perspektywie 2019 w temacie nakładów na infrastrukturę oraz rozwoju gospodarczym regionu.GOŚĆMI SAMORZĄDOWEJ LOŻY RADIOWEJ BYLI:
  • Szymon Ogłaza, Platforma Obywatelska, wicemarszałek województwa opolskiego
  • Roman Kolek, Mniejszość Niemiecka, wicemarszałek województwa opolskiego
  • Bogdan Tomaszek, Prawo i Sprawiedliwość, radny wojewódzki
  • Piotr Wach, Nowoczesna, wiceprzewodniczący sejmiku
  • Jan Krzesiński, Polskie Stronnictwo LudoweAudycję prowadzili Agnieszka Stefaniak i Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej 2019-03-23, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (23.03.19) - zobacz i posłuchaj! Udział wydatków na kulturę w budżetach jednostek samorządu jest mały i wynosi niewiele ponad trzy procent. Dotacje na tę działalność są na ostatnim miejscu bu ... » więcej 2019-03-16, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj! Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »