Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJ ...
2018-12-15, 14:06 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa prosto z Namysłowa
5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków gminy, zastany przez nowego burmistrza. Na temat kierunków działań w gminie rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej. Nasz program realizowaliśmy z siedziby Izby Regionalnej w Namysłowie.
Zaprzysiężony kilka dni temu nowy burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski pytany o 5-milionowy budżet inwestycyjny, przygotowany jeszcze za poprzedniego burmistrza stwierdził, że nie spodziewał się niczego innego obserwując działanie swojego poprzednika i "rozdmuchane inwestycje w roku wyborczym".

- Kampania wyborcza i kiełbasa wyborcza będzie nam się niezdrowo czkawką odbijać po wyborach, ja to mówiłem od dawna. Te 5 milionów to jest w większości na inwestycje, które wynikają z dofinansowań unijnych. Żadnych nowych inwestycji nie ma a jeszcze pozbawiony jest ten budżet pieniędzy na przykład na radę seniorów, radę młodzieżową czy ochronę zabytków - wskazuje Stawiarski. - Poprzednik skonsumował pieniądze, większość inwestycji robił na kredyt. W lutym tak na prawdę będziemy wiedzieli na czym stoimy, ale są plany. Na przykład przebudowa Hali Orła - tu jest przygotowanie projektu czy rewitalizacja stadionu, ale nie jest to budżet optymistyczny.

Jakub Włodarczyk, radny, KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego stwierdził, że niskim poziomem pieniędzy zabezpieczonych na inwestycje w budżecie jest zdziwiony.


- Jednak wchodząc 4 lata temu do rady miejskiej mieliśmy podobną sytuację, bo ówczesny burmistrz też przygotował bardzo niski budżet inwestycyjny. Teraz mamy zadanie przede wszystkim zabezpieczyć pieniądze na to co potrzeba w pierwszej kolejności, co nie zostało zabezpieczone, np. młodzieżową radę miejską i budżet obywatelski - dodaje Włodarczyk.
Przypomniał, że za kredytem, jaki Namysłów zaciągnął w ostatniej kadencji głosowali niemal wszyscy radni. Z tego kredytu 13 milionów z kredytu skonsumowano ale 6 z hakiem zostało.

- Powinniśmy przestać mówić, że to były burmistrz skonsumował pieniądze - kontrowała Bartłomieja Stawiarskiego Jolanta Wilczyńska. - Bo przecież te pieniądze były na inwestycje, i to nie tylko w roku wyborczym. Nie traktujmy tego jako kiełbasę wyborczą. Remonty orlika, drogi osiedlowe, skate park dla młodzieży - nie można powiedzieć, że to nie są działania dla mieszkańców. Były akceptowane przez radnych - dodawała, uzupełniając, że teraz "wszystkie ręce na pokład" powinny trafić i samorządowcy muszą działać.
- Burmistrz obiecywał, że ma możliwość sięgnięcia po pieniądze rządowe, zresztą premier jak był w Namysłowie, to też mówił, że jak wygra ten kandydat, to się pieniądze znajdą. Więc myślę, że nie będzie problemu by te 5 milionów pomnożyć - dodaje Wilczyńska.

Michał Wilczak wskazywał, że nie wszystko poprzedniemu burmistrzowi udało się zrobić, ale podkreślał, że trzeba odejść od szczebla walki politycznej, bo przecież dziura w drodze nie ma barw politycznych.
- Na każdą złotówkę będziemy musieli się obejrzeć z dwóch stron, ale musimy myśleć o tym jak Namysłów będzie na 10 - 15 lat. Chodzi o inwestycje w strefę inwestycyjną, infrastrukturę sportową. Byśmy skupili się na tym co przed nami - mówi Wilczak.

Jacek Ochędzan mówił, że Namysłów rozwijał się na kredyt. - To są środki ukradzione z przyszłości, a młode pokolenie kilku rzeczy nie dostanie, tu i teraz. Uważam. że to będzie rok, półtora chudych lat, zanim przygotujemy rozsądne plany inwestycyjne. Trzeba pospłacać długi, uporządkować finanse.

Adam Świtlik wskazywał, że obecny budżet Namysłowa to budżet dla osoby ambitnej,
- W kampanii padło wiele obietnic dotyczących środków z zewnątrz. Pieniędzy mało, budżet ciężki. Jestem przekonany, że ambitny samorządowiec jest w stanie wiele wykonać. Tym bardziej przy wsparciu pieniędzmi zewnętrznymi. Choć dla mnie te plany inwestycyjne - remont hali Orła , przebudowa stadionu nie są priorytetem - mówi Świtlik, dodając, że gmina powinna skupić się na przykład na działaniach prozdrowotnych, wymieniając badania dzieci np. pod katem zagrożenia cukrzycą.

W dalszej część loży uczestnicy zdecydowali się przygotować zestawienia inwestycji, które trzeba zrealizować jak najszybciej. Wrócił temat dalszej kanalizacji gminy a także budowy dróg w sołectwach oraz zadbanie o infrastrukturę na terenach wiejskich, nie tylko w zakresie przebudowy dróg, ale i tę prospołeczną. Na styczniowej sesji radni Namysłowa mają głosować nad ostatecznym kształtem budżetu gminy.


W Samorządowej Loży Radiowej w Namysłowie udział wzięli:

Jolanta Wilczyńska, radna wojewódzka, Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa, Prawo i Sprawiedliwość
Jakub Włodarczyk, radny, KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego
Jacek Ochędzan, KW Prawo i Sprawiedliwość, Stowarzyszenie Namysłowianie ku dobrej zmianie
Michał Wilczak, KW Koalicja Samorządowa Powiatu Namysłowskiego
Adam Świtlik, Nowoczesna, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Zobacz także

2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej 2019-03-23, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (23.03.19) - zobacz i posłuchaj! Udział wydatków na kulturę w budżetach jednostek samorządu jest mały i wynosi niewiele ponad trzy procent. Dotacje na tę działalność są na ostatnim miejscu bu ... » więcej 2019-03-16, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj! Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »