Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu…
2018-12-09, 10:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA]

"Samorządowa Loża Radiowa" w Kędzierzynie-Koźlu (08.12.2018)
Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają komunikację miejską, natomiast zamieszkujący wioski i małe gminy mają kłopoty, by swobodnie dojechać do pracy, lekarza, czy urzędów. O zagrożeniu wykluczeniem komunikacyjnym na południu Opolszczyzny rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej.

Zarząd Spółki Arriva Bus Transport Polska poinformował o zakończeniu autobusowej działalności przewozowej w sześciu krajowych lokalizacjach. Dotyczy to m.in. Prudnika i Kędzierzyna - Koźla. W miejscowościach tych przewoźnik ten będzie jeszcze funkcjonował do końca czerwca przyszłego roku. Decyzję tą motywuje rosnącymi cenami paliwa i ubezpieczeń pojazdów, spadkiem liczby pasażerów, nieuczciwą konkurencją oraz brakiem uregulowań prawnych dotyczących transportu publicznego.
- O tej decyzji dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych, a później z oficjalnego komunikatu firmy – mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Takie praktyki nie powinny mieć miejsce. Z Arrivą mamy umowę na przewozy szkolne do końca roku szkolnego. Stajemy przed dużymi wyzwaniem. Prowadzimy już rozmowy z innymi przewoźnikami.

- W przypadku naszej gminy pojawiają się dwa problemy związane z firmą Arriva - powiedział Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy. - Chodzi o dowozy dzieci do szkół gminnych oraz kursy pasażerskie. Już obecnie nie działa to najlepiej, bo wiele kursów wypadało z rozkładu jazdy.

- Przewidywaliśmy, że prędzej, czy później Arriva zakończy u nas działalność, bo takie sygnały już były – mówi Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi. - Przewoźnik zawieszał pewne kursy lub nie realizował je właściwie. Jesteśmy po kilku rozmowach. Nie dopuścimy do tego, aby nie było transportu pasażerskiego. W kilka gmin musimy wypracować wspólne stanowisko. Nasze położenie jest takie, że mamy tyle samo kilometrów do Kędzierzyna i Raciborza. Jeżeli chodzi o dowóz dzieci do szkół podstawowych to z tym damy sobie radę. Natomiast transport pasażerski to problem, który dotyczy wszystkich gmin i powiatu.

- Sytuacja z firmą Arriva jest poważnym zagrożeniem dla Kędzierzyna-Koźla – uważa Michał Nowak, tamtejszy radny miejski z Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy ośrodkiem rangi subregionalnej. Nie da się tego utrzymać i rozwijać bez dobrego transportu zbiorowego do gmin naszego powiatu. Jest wielu ludzi dojeżdżających do pracy, szkół średnich i to jest realny problem. Nowi przewoźnicy nie będą realizowali kursów, które im się nie opłacają.

Senator Grzegorz Peczkis proponuje, aby MZK Kędzierzyn-Koźle przejął kursy, które obecnie wykonuje firma Arriva.

- Jeżeli nie będzie innej alternatywy to jest dobra propozycja – powiedział Andrzej Krebs, radny powiatowy Kędzierzyna-Koźla z Prawa i Sprawiedliwości. - Myślę, że powiat wypracuje propozycję, która pozwoli zachować transport publiczny na naszym terenie. PKS Racibórz będzie dbał przede wszystkim o swoje interesy.

- Rozmawiając z innymi przewoźnikami zarząd powiatu pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem tego problemu – mówi Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji i transportu kędzierzyńsko-kozielskiego starostwa.

„Jedź z nami”, tak nazywa się pierwszy w kraju Związek Celowy Powiatowo-Gminny, który zajmuje się publicznym transportem zbiorowym. Operatorem, któremu powierzono usługi przewozowe jest należący do powiatu PKS w Strzelcach Opolskich. Do związku celowego należy powiat strzelecki i siedem gmin.

- Nie ma nigdzie rentownego transportu publicznego - mówi Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki. - To jest zadanie publiczne i żeby zaspakajać potrzeby społeczne trzeba do niego dopłacać. Udało nam się zarejestrować związek celowy. W ramach projektu otrzymaliśmy 4,5 mln złotych dofinansowania na zakup 15 nowoczesnych autobusów. W naszym związku celowym każdy płaci za swoje. To gminy decydują na jakich liniach i z jaką częstotliwością odbywają się przewozy. Zgodnie z unijnymi założeniami zysk firmy przewozowej wynosi niecałe trzy procent.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji i transportu starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, Andrzej Krebs, radny powiatowy Kędzierzyna-Koźla z PiS, Michał Nowak, radny miejski Kędzierzyna-Koźle z PO, Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy, Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi, Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki, Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika.

Transport publiczny, przewozy, Arriva, likwidacja oddziałów, Prudnik, Kędzierzyn-Koźle, Dariusz Strzelec, Andrzej Krebs, PiS, Michał Nowak, PO, Krzysztof Ficoń, Bierawa, Piotr Kanzy, Polska Cerekiew, Waldemar Gaida, Strzelce Opolskie, Jarosław Szóstka, Prudnik, Jan Poniatyszyn, Samorządowa Loża Radiowa

Zobacz także

2022-03-26, godz. 12:01 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 marca 2022 r. Samorządowcy tym razem zastanawiali się nad kwestią relokacji uchodźców. Oblężenie i największa ilość osób z Ukrainy jest widoczna w największych miastach… » więcej 2022-03-19, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 marca 2022 r. W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy z samorządowcami o pomocy, jakiej udzielają uchodźcom, ograniczeniach z tym związanych, potrzebnych wytycznych… » więcej 2022-03-12, godz. 12:07 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 marca 2022 r. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy gościmy w województwie opolskim. Duża część z nich to dzieci i młodzież. Mieszkańcy regionu przyjmują ich pod swój… » więcej 2022-03-05, godz. 12:05 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 5 marca 2022 r. Już ponad tydzień trwa wojna na Ukrainie. Do Polski, na Opolszczyznę docierają uchodźcy. O wielkiej akcji pomocowej, ale też o wyzwaniach jakie stoją przed… » więcej 2022-02-26, godz. 12:30 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 lutego 2022 r. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę stoimy jako społeczeństwo przed ważnym testem solidarności. Ten test na szczęście zdajemy. Zewsząd słyszymy o chęci… » więcej 2022-02-19, godz. 14:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 lutego 2022 r. Korekta subwencji oświatowej, funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej i pieczy zastępczej, to tematy, którymi zajęliśmy się w Samorządowej Loży Radiowej… » więcej 2022-02-11, godz. 13:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 lutego 2022 r. Wg rządowych danych miniony rok był rekordowy pod względem napływu zagranicznego kapitału. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji wartość wszystkich inwestycji… » więcej 2022-02-04, godz. 15:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 5 lutego 2022 r. Zmniejszenie cen i opłat zakłada rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0. Wprowadza czasową obniżkę podatku VAT na niektóre towary. Czy regulacje te będą też… » więcej 2022-01-29, godz. 12:06 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 29 stycznia 2022 r. W przetargach astronomiczne są ceny robót drogowych, oferowane na te zadania przez firmy. Czy wyhamuje to inwestycje samorządowe? Problemem stały się również… » więcej 2022-01-22, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 22 stycznia 2022 r. Budżet obywatelski oraz Fundusz Sołecki to największe narzędzia partycypacji obywatelskiej. Dzięki nim mieszkańcy mogą realizować oddolne inicjatywy. Jednak… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »