Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [F ...
2018-12-09, 10:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA]

"Samorządowa Loża Radiowa" w Kędzierzynie-Koźlu (08.12.2018)
Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają komunikację miejską, natomiast zamieszkujący wioski i małe gminy mają kłopoty, by swobodnie dojechać do pracy, lekarza, czy urzędów. O zagrożeniu wykluczeniem komunikacyjnym na południu Opolszczyzny rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej.

Zarząd Spółki Arriva Bus Transport Polska poinformował o zakończeniu autobusowej działalności przewozowej w sześciu krajowych lokalizacjach. Dotyczy to m.in. Prudnika i Kędzierzyna - Koźla. W miejscowościach tych przewoźnik ten będzie jeszcze funkcjonował do końca czerwca przyszłego roku. Decyzję tą motywuje rosnącymi cenami paliwa i ubezpieczeń pojazdów, spadkiem liczby pasażerów, nieuczciwą konkurencją oraz brakiem uregulowań prawnych dotyczących transportu publicznego.
- O tej decyzji dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych, a później z oficjalnego komunikatu firmy – mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Takie praktyki nie powinny mieć miejsce. Z Arrivą mamy umowę na przewozy szkolne do końca roku szkolnego. Stajemy przed dużymi wyzwaniem. Prowadzimy już rozmowy z innymi przewoźnikami.

- W przypadku naszej gminy pojawiają się dwa problemy związane z firmą Arriva - powiedział Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy. - Chodzi o dowozy dzieci do szkół gminnych oraz kursy pasażerskie. Już obecnie nie działa to najlepiej, bo wiele kursów wypadało z rozkładu jazdy.

- Przewidywaliśmy, że prędzej, czy później Arriva zakończy u nas działalność, bo takie sygnały już były – mówi Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi. - Przewoźnik zawieszał pewne kursy lub nie realizował je właściwie. Jesteśmy po kilku rozmowach. Nie dopuścimy do tego, aby nie było transportu pasażerskiego. W kilka gmin musimy wypracować wspólne stanowisko. Nasze położenie jest takie, że mamy tyle samo kilometrów do Kędzierzyna i Raciborza. Jeżeli chodzi o dowóz dzieci do szkół podstawowych to z tym damy sobie radę. Natomiast transport pasażerski to problem, który dotyczy wszystkich gmin i powiatu.

- Sytuacja z firmą Arriva jest poważnym zagrożeniem dla Kędzierzyna-Koźla – uważa Michał Nowak, tamtejszy radny miejski z Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy ośrodkiem rangi subregionalnej. Nie da się tego utrzymać i rozwijać bez dobrego transportu zbiorowego do gmin naszego powiatu. Jest wielu ludzi dojeżdżających do pracy, szkół średnich i to jest realny problem. Nowi przewoźnicy nie będą realizowali kursów, które im się nie opłacają.

Senator Grzegorz Peczkis proponuje, aby MZK Kędzierzyn-Koźle przejął kursy, które obecnie wykonuje firma Arriva.

- Jeżeli nie będzie innej alternatywy to jest dobra propozycja – powiedział Andrzej Krebs, radny powiatowy Kędzierzyna-Koźla z Prawa i Sprawiedliwości. - Myślę, że powiat wypracuje propozycję, która pozwoli zachować transport publiczny na naszym terenie. PKS Racibórz będzie dbał przede wszystkim o swoje interesy.

- Rozmawiając z innymi przewoźnikami zarząd powiatu pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem tego problemu – mówi Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji i transportu kędzierzyńsko-kozielskiego starostwa.

„Jedź z nami”, tak nazywa się pierwszy w kraju Związek Celowy Powiatowo-Gminny, który zajmuje się publicznym transportem zbiorowym. Operatorem, któremu powierzono usługi przewozowe jest należący do powiatu PKS w Strzelcach Opolskich. Do związku celowego należy powiat strzelecki i siedem gmin.

- Nie ma nigdzie rentownego transportu publicznego - mówi Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki. - To jest zadanie publiczne i żeby zaspakajać potrzeby społeczne trzeba do niego dopłacać. Udało nam się zarejestrować związek celowy. W ramach projektu otrzymaliśmy 4,5 mln złotych dofinansowania na zakup 15 nowoczesnych autobusów. W naszym związku celowym każdy płaci za swoje. To gminy decydują na jakich liniach i z jaką częstotliwością odbywają się przewozy. Zgodnie z unijnymi założeniami zysk firmy przewozowej wynosi niecałe trzy procent.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji i transportu starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, Andrzej Krebs, radny powiatowy Kędzierzyna-Koźla z PiS, Michał Nowak, radny miejski Kędzierzyna-Koźle z PO, Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy, Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi, Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki, Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika.

Transport publiczny, przewozy, Arriva, likwidacja oddziałów, Prudnik, Kędzierzyn-Koźle, Dariusz Strzelec, Andrzej Krebs, PiS, Michał Nowak, PO, Krzysztof Ficoń, Bierawa, Piotr Kanzy, Polska Cerekiew, Waldemar Gaida, Strzelce Opolskie, Jarosław Szóstka, Prudnik, Jan Poniatyszyn, Samorządowa Loża Radiowa

Zobacz także

2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach ... » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten tren ... » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu, ... » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządow ... » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej nadawanej ... » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej waka ... » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz poten ... » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno ... » więcej 2019-08-10, godz. 12:13 Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie pod względem lic ... » więcej 2019-08-03, godz. 12:43 Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM, ZDJĘCIA] Atutem tej gminy jest atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki i przemysłu. Przez Krapkowice przepływa Odra, a nieopodal znajduje się ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »