Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]
2018-12-01, 13:46 Autor: Agnieszka Stefaniak, Maciej Stępień (oprac. AL, MW)

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu (01.12.2018)
Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatkowych funduszy. Dziś budżet placówki to składowe: pieniądze z Ministerstwa Kultury, samorządu województwa oraz powiatu. Wyróżnienie było jednym z tematów Samorządowej Loży Radiowej, która nadawana była prosto z Sali Myśliwskiej muzeum.

Gośćmi Samorządowej Loży Radiowej byli: Bożena Szczęsna - radna miejska w Brzegu (.Nowoczesna), Roman Kolek, wicemarszałek województwa (Mniejszość Niemiecka), Dariusz Byczkowski - dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, radny wojewódzki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego (PiS), Jacek Monkiewicz - starosta brzeski, Jacek Niesłuchowski - radny miejski w Brzegu, szef struktur PO w powiecie,
Mariusz Grochowski - radny powiatowy (PiS), Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu (Kukiz'15) oraz Artur Kotara - burmistrz Lewina Brzeskiego (PSL).

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że wpisanie muzeum na listę to ogromne wyróżnienie. Dyrektor MPŚ Dariusz Byczkowski wskazał, że starania zaczęły się w lipcu. Sam wniosek to 300 storn, kilkaset zdjęć. - To prestiżowa nagroda. Ale z tym nie wiążą się automatycznie większe środku. Choć dziś aplikując na przykład o pieniądze unijne czy środki ministerialne, mamy pierwszeństwo jako Pomnik Historii. Niejako z automatu też wchodzimy w krwiobieg promocji historii, istniejemy w folderach UNESCO.

- Brzeg to piękne miasto. To sprzyja rozwojowi turystyki na jeszcze większą skalę - podkreślał wicemarszałek województwa Roman Kolek i nie zaprzeczył pytany o możliwe zwiększenie nakładów samorządu województwa na muzeum.

Jacek Monkiewicz, starosta brzeski wskazywał, że powiat boryka się z problemami finansowymi, ale zapewnił, że powiat zintensyfikuje działania w stronę promocji i miasta i powiatu, pieniędzy nie będzie mniej.

Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu brzeskiego wspominając byłego dyrektora muzeum Pawła Kozerskiego, wskazał na zaangażowanie pracowników - ludzi, którzy "budowali" to miejsce.

Mariusz Grochowski, radny powiatowy wskazał, że w tym temacie radni różnych opcji mówią jednym głosem, bo muzeum to perełka powiatu.

Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego również dla swojej gminy widzi szansę po wzmocnieniu pozycji Muzeum Piastów Śląskich, mając na myśli przede wszystkim turystykę sentymentalną.

Bożena Szczęsna, radna miejska mówi, że tytuł otwiera kolejne drzwi, drzwi muzeum na świat. Wskazała jednak na "zgrzyt" w radzie miasta. Z jednej strony część radnych, która stawia na rozwój kulturalny, z drugiej burmistrz optujący za budową nowego zakładu karnego.

Jacek Niesłuchowski, przewodniczący rady miasta Brzeg powiedział, że miasto ma potencjał turystyczny, który można w jeszcze lepszy sposób wykorzystać. Zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by tych turystów było jeszcze więcej.

Pytanie jednak jak z ruchem turystów poradzi sobie miasto na co dzień tonące w korkach. Brzeg od lat walczy o budowę obwodnicy oraz drugiej przeprawy mostowej. Ostatnie działania prezentowano przed wyborami. Było to podpisanie umowy z GDDKiA - na dokumentację, studia środowiskowe, wykonalności, plus projekt. Sama budowa - tu mówiło się o potrzebnej sumie 360 milionów złotych. W międzyczasie zmienił się układ sił politycznych w powiecie i powstaje pytanie co z inwestycją. Czy rząd dalej będzie jej sprzyjał?

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie powiedzieli, że liczą, iż rząd nie wycofa się z obietnic, że nie była to tylko wyborcza obietnica. Zapowiedzieli lobbowanie na rzecz inwestycji wszędzie, gdzie to możliwe.

Ostatnim tematem poruszonym na antenie była sytuacja w Brzeskim Centrum Medycznym. Szpital - wg słów starosty - jest zadłużony na kilkanaście milionów złotych. Konieczny jest program naprawczy. Dodatkowo obecnie w placówce prowadzony jest remont bloku operacyjnego, na który samorząd nie otrzymał - o czym poinformował dziś słuchaczy Samorządowej Loży Radiowej starosta Jacek Monkiewicz rządowej dotacji.

Program prowadzili: Agnieszka Stefaniak i Maciej Stępień.

Zobacz także

2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej 2019-03-23, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (23.03.19) - zobacz i posłuchaj! Udział wydatków na kulturę w budżetach jednostek samorządu jest mały i wynosi niewiele ponad trzy procent. Dotacje na tę działalność są na ostatnim miejscu bu ... » więcej 2019-03-16, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj! Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »