Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FI ...
2018-11-24, 11:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku (24.11.18)
Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele miejscowości, gdzie związane z tym inwestycje i działania są w powijakach. Tematowi temu poświęcona była Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku.
Obietnice dotyczące uporządkowania gospodarki ściekowej pojawiają się cyklicznie przy okazji wyborów samorządowych. Różnie potem bywa z ich realizacją.

- Poprzednia rada miejska zdecydowała o rozbudowie kanalizacji w nieskanalizowanych dotychczas wioskach: Rudziczka, Szybowice, Mieszkowice i Wierzbiec – mówi Jarosław Szóstka, radny miejski Prudnika. - Ówczesny burmistrz oraz prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oponowali przeciw tej decyzji. Natomiast radni powiedzieli, że w XXI wieku nie wyobrażają sobie innej sytuacji, aby te miejscowości nie były skanalizowane. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy byli zadowoleni oraz inwestycja była uzasadniona ekonomicznie. Według cen z 2017 roku ta inwestycja mogłaby się zamknąć w 20-30 mln złotych. Natomiast obecnie koszty wykonawstwa wzrosły nawet o 40 procent.

- Długość sieci kanalizacyjnej w naszej gminie wynosi ok. 34 km – wyliczył Piotr Bujak, nowy burmistrz Głogówka. - Borykamy się z szeregiem problemów. Dużych nakładów, przynajmniej dwa miliony złotych wymaga nasza oczyszczalnia w Głogówku, która jest niedoinwestowana. Do tego obiektu nie ma nawet drogi dojazdowej. Poprzednie władze zostawiły nam dokument z marca pod nazwą „Koncepcja realizacji gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Głogówek”. Jest tam taki zapis, że plany dotyczące terenów nieskanalizowanych są dowolne. Punktem wyjścia będzie dla nas planowanie.

- Rozpoczęliśmy od dopłat do przydomowych oczyszczalni ścieków - mówi Mariusz Kozaczek, który wójtem Lubrzy jest trzecią kadencję. - Dofinansowania są w granicach 5 tys. zł. Problemem jest zwarta, poniemiecka zabudowa wsi, która utrudnia wymianę szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków.

Przykładem gminy, która doskonale radzi sobie z odbiorem ścieków od mieszkańców są Głuchołazy. Rozwiązanie tego problem jest tam na finiszu. - Tak ważne inwestycje rodzą się w bólach – dziali się swoim doświadczeniem Dariusz Wór-Grech, prezes spółki „Wodociągi” w Głuchołazach. - Są różne głosy i problemy, które się rozważa. Projekt realizacji systemu kanalizacji i wodociągowania gminy Głuchołazy miał swój początek już w 2004 roku. Trwało to bardzo długo, gdyż decyzje podjęte przez burmistrza i radę miejską dotyczyły rozwiązania problemu w całej gminie. Wartość inwestycji oszacowano na 167 mln zł. Procedura trwała kilka lat. Zakończyła się podpisaniem umowy w 2009 roku. Później było to jeszcze potwierdzone decyzją Komisji Europejskiej w 2011 roku. Zakończyliśmy prace w 2015 roku. Mieliśmy takie szczęście, że trafiliśmy na dobrą, rynkową koniunkturę. Ostateczna wartość tego zadania wyniosła 98 mln zł, a na jego realizację zaciągnięto mniejsze kredyty. W miarę, jak inwestycja była oddawana, rosły ceny wody i odbioru ścieków. To jest nieuniknione. Takie są konsekwencje. Były one łagodzone, gdyż gmina dopłaca do cen wody i ścieków. Jest to poziom akceptowany przez mieszkańców.

W Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego do roku 2020 założono „zakończenie budowy systemów gospodarki wodno-ściekowej” w tej dekadzie. Uczestników audycji zapytaliśmy o pomysły na rozwiązanie tego problemu w ich gminach i czy w obecnej, pięcioletniej kadencji samorządowej będzie to możliwe? - Na początek musimy temat gruntownie rozeznać i zapytać się tych przyszłych klientów, czy chcą się do kanalizacji przyłączyć – powiedział Jarosław Szóstka. - Musimy zapytać się obecnych klientów, czy będą akceptować wzrost cen po zakończeniu tej inwestycji. Na przykład, jeżeli chodzi o ścieki, to może być dwukrotny, a nawet jeszcze większy wzrost opłat. Podobna podwyżka dotyczyłaby wody. Uderzy to po kieszeni wszystkich, a nie tylko mieszkańców wiosek, gdzie inwestycje te zostałby wykonane. Chcemy szybko przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne. Jeżeli będzie taka wola mieszkańców to chcielibyśmy kanalizację przeprowadzić jak najszybciej. Mamy też rozwiązania awaryjne. Przykładem jest Nowy Sącz, gdzie samorząd lokalny wziął na siebie wywóz nieczystości.

- Poprzednicy nie zostawili nam zbyt dużego pola manewru – stwierdził Piotr Bujak. - Obejmując urząd burmistrza na biurku znalazłem nożyczki, kalkulator i do tego dziurę budżetową. Jesteśmy na etapie organizowania się i to samo dotyczy tematów kanalizacyjnych. Potrzebne jest przede wszystkim stworzenie kompleksowego planu i odpowiedź na pytanie, gdzie jest optimum ekonomiczne zarówno z perspektywy mieszkańców, jak i gminy? Czy to są kontenerowe, czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Bez tej wiedzy nie pójdziemy dalej.

- W przyszłym roku zlecimy projekt kanalizacji wszystkich miejscowości naszej gminy wraz z wyceną, ile to może kosztować – zapewnia Mariusz Kozaczek. - Chcemy pokazać, że chęci to jedno, a możliwości budżetowe to drugie. Na inwestycje mamy rocznie 1,2 mln zł, na całą gminę. Za taką kwotę skanalizować mogę niewiele. Źle się dzieje, gdy pokazuje się, że kanalizacja to tylko problem gminy. Nikt się nie poczuwa się do tego, że ma mieć przynajmniej szambo z certyfikatem. Będziemy chcieli tą tendencję odwrócić i pokazać, że to mieszkańcy mają ten kłopot na głowie. Gmina pomoże, ale nie będzie załatwiać za kogoś tych problemów. Będziemy o tym rozmawiać z mieszkańcami.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn, a zaproszenie do udziału debacie przyjęli: Jarosław Szóstka - radny miejski Prudnika, Mariusz Kozaczek - wójt Lubrzy, Piotr Bujak - burmistrz Głogówka, Dariusz Wór -Grech - prezes spółki „Wodociągi” w Głuchołazach.

Zobacz także

2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podc ... » więcej 2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtej ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samor ... » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każd ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej 2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:30 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM] 5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestyc ... » więcej 2018-11-10, godz. 13:26 Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą. Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny. W przypadku Pl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »