Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FI ...
2018-11-17, 14:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (17.11.18)
5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestycyjne. Po wyborach zmienia się władza w gminie. O sposobie na wyjście z zapaści przy jednoczesnym nie złapaniu zadyszki rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej. Spotkaliśmy się w izbie pamięci w byczyńskim ratuszu. Na udział w dyskusji nie zdecydował się ustępujący burmistrz Byczyny Robert Świerczek.
Źródłem problemów finansowych Byczyny jest po części spółka Rycerska Byczyna powołana do życia w kwietniu zeszłego roku, która miała wziąć na siebie realizacje zadań inwestycyjnych przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych, m.in. kompleksowej rewitalizacji miasta. Wzięła na ten cel wysoki kredyt, a dofinansowania nie otrzymała. I tym sposobem Byczyna nie doczekała się remontu zabytkowych murów, a w zamian została z kredytem, który uplasował ją na trzecim miejscu najbardziej zadłużonych gmin w naszym kraju.

- Naprawdę jakie jest zadłużenie, tego nawet nie wiemy. Ostatnie informacje, jakie ja mam to, że 92 miliony złotych było w czerwcu - wskazywała już na początku rozmowy Iwona Sobania, burmistrz-elekt Byczyny.

- Powołanie spółki to nie jest nasz wymysł, to działa już w innych częściach kraju. Takie narzędzia były już wykorzystywane - mówi Adam Radom, radny własnego komitetu. - Spotykaliśmy się wielokrotnie z doradcą burmistrza, zapewniano nas, że to ma swoją słuszność. Pierwszy sygnał na nie to było, gdy nasz wniosek o remont przepadł na etapie ministerialnym.

- Tu jest potrzebny natychmiast bilans otwarcia, audyt. Boję się, że wylecą następne trupy z szafy - mówi Zygmunt Wiśniewski, radny z własnego komitetu z poparciem PiS. - Spółka Rycerska Byczyna nie zrealizowała żadnej inwestycji do której została powołana - dodawał.

- Nie ma inwestycji zakończonej, którą zrobiła Rycerska Byczyna - wskazuje Damian Gocejna, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego. - Coś zawiodło, wierzę w nową władzę, nową radę, że podoła temu. Nam ciągle przekazywano wariant optymistyczny a pesymistycznego nie wzięto pod uwagę, i to się tak skończyło - dodaje.

- Zgadzam się z moimi przedmówcami. Zabrakło gospodarowania, rzetelnego podejścia do działania, Robiło się na hura, nikt nie zrobił rzetelnej analizy budżetu - dodaje Urszula Bilińska, radna, Koalicja Obywatelska. - Nikt nie wiedział na co nas stać. Inwestycje mogą być czymś dobrym, ale jak pokazały te 4 lata w Byczynie, chęć inwestowania może być przyczyną zguby - dodaje. Beztrosko zaciągnięto kredyt w instytucji, którą potocznie nazywany parabankiem.

- Zlikwidować tę Rycerską Byczynę. Musimy zacisnąć pasa. Trzeba przemyśleć inwestycje, na przykład w świetlice - dodawał Władysław Buła, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego.

- Niezrozumiałym jest dla mnie, że radni nie reagowali wcześniej, to nie działo się z dnia na dzień - komentował Marcin Pasternak, radny z Wołczyna. - Dziś mamy już taki stan rzeczy. W mojej opinii rozliczeniem powinny zająć się odpowiednie organy, a obecna rada, obecna pani burmistrz musi wdrażać plan naprawczy.

Obejmująca urząd burmistrz Byczyny Iwona Sobania wskazała, że oszczędności rozpocznie od urzędu. - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Dwa referaty w urzędzie będą zlikwidowane, kolejne czekają zmiany. Będzie łączenie referatów. W pierwszej kolejności referat promocji gminy chciałabym, aby został przeniesiony do ośrodka kultury. Oprócz tego, jeszcze jeden referat połączony z Centrum Integracji Społecznej. Czeka nas bardzo duża reorganizacja. Prócz tego musimy się przyjrzeć wydatkom na oświatę. Każda złotówka musi być obracana wielokrotnie przed wydaniem - mówi Iwona Sobania.

Goście loży dodawali, że trzeba skupić się na mniejszych inwestycjach, tak by nie skazywać gminy na stagnację - mówili zgodnie.

W Samorządowej Loży Radiowej udział wzięli:
Iwona Sobania, burmistrz-elekt, PSL
Urszula Bilińska, radna, Koalicja Obywatelska
Adam Radom, radny z własnego komitetu
Zygmunt Wiśniewski, radny z własnego komitetu z poparciem PiS
Władysław Buła, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego
Damian Gocejna, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego
Marcin Pasternak, radny z Wołczyna, Nowoczesna

Zobacz także

2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podc ... » więcej 2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtej ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samor ... » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każd ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej 2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-10, godz. 13:26 Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą. Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny. W przypadku Pl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »