Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FI…
2018-11-17, 14:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (17.11.18)
5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestycyjne. Po wyborach zmienia się władza w gminie. O sposobie na wyjście z zapaści przy jednoczesnym nie złapaniu zadyszki rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej. Spotkaliśmy się w izbie pamięci w byczyńskim ratuszu. Na udział w dyskusji nie zdecydował się ustępujący burmistrz Byczyny Robert Świerczek.
Źródłem problemów finansowych Byczyny jest po części spółka Rycerska Byczyna powołana do życia w kwietniu zeszłego roku, która miała wziąć na siebie realizacje zadań inwestycyjnych przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych, m.in. kompleksowej rewitalizacji miasta. Wzięła na ten cel wysoki kredyt, a dofinansowania nie otrzymała. I tym sposobem Byczyna nie doczekała się remontu zabytkowych murów, a w zamian została z kredytem, który uplasował ją na trzecim miejscu najbardziej zadłużonych gmin w naszym kraju.

- Naprawdę jakie jest zadłużenie, tego nawet nie wiemy. Ostatnie informacje, jakie ja mam to, że 92 miliony złotych było w czerwcu - wskazywała już na początku rozmowy Iwona Sobania, burmistrz-elekt Byczyny.

- Powołanie spółki to nie jest nasz wymysł, to działa już w innych częściach kraju. Takie narzędzia były już wykorzystywane - mówi Adam Radom, radny własnego komitetu. - Spotykaliśmy się wielokrotnie z doradcą burmistrza, zapewniano nas, że to ma swoją słuszność. Pierwszy sygnał na nie to było, gdy nasz wniosek o remont przepadł na etapie ministerialnym.

- Tu jest potrzebny natychmiast bilans otwarcia, audyt. Boję się, że wylecą następne trupy z szafy - mówi Zygmunt Wiśniewski, radny z własnego komitetu z poparciem PiS. - Spółka Rycerska Byczyna nie zrealizowała żadnej inwestycji do której została powołana - dodawał.

- Nie ma inwestycji zakończonej, którą zrobiła Rycerska Byczyna - wskazuje Damian Gocejna, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego. - Coś zawiodło, wierzę w nową władzę, nową radę, że podoła temu. Nam ciągle przekazywano wariant optymistyczny a pesymistycznego nie wzięto pod uwagę, i to się tak skończyło - dodaje.

- Zgadzam się z moimi przedmówcami. Zabrakło gospodarowania, rzetelnego podejścia do działania, Robiło się na hura, nikt nie zrobił rzetelnej analizy budżetu - dodaje Urszula Bilińska, radna, Koalicja Obywatelska. - Nikt nie wiedział na co nas stać. Inwestycje mogą być czymś dobrym, ale jak pokazały te 4 lata w Byczynie, chęć inwestowania może być przyczyną zguby - dodaje. Beztrosko zaciągnięto kredyt w instytucji, którą potocznie nazywany parabankiem.

- Zlikwidować tę Rycerską Byczynę. Musimy zacisnąć pasa. Trzeba przemyśleć inwestycje, na przykład w świetlice - dodawał Władysław Buła, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego.

- Niezrozumiałym jest dla mnie, że radni nie reagowali wcześniej, to nie działo się z dnia na dzień - komentował Marcin Pasternak, radny z Wołczyna. - Dziś mamy już taki stan rzeczy. W mojej opinii rozliczeniem powinny zająć się odpowiednie organy, a obecna rada, obecna pani burmistrz musi wdrażać plan naprawczy.

Obejmująca urząd burmistrz Byczyny Iwona Sobania wskazała, że oszczędności rozpocznie od urzędu. - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Dwa referaty w urzędzie będą zlikwidowane, kolejne czekają zmiany. Będzie łączenie referatów. W pierwszej kolejności referat promocji gminy chciałabym, aby został przeniesiony do ośrodka kultury. Oprócz tego, jeszcze jeden referat połączony z Centrum Integracji Społecznej. Czeka nas bardzo duża reorganizacja. Prócz tego musimy się przyjrzeć wydatkom na oświatę. Każda złotówka musi być obracana wielokrotnie przed wydaniem - mówi Iwona Sobania.

Goście loży dodawali, że trzeba skupić się na mniejszych inwestycjach, tak by nie skazywać gminy na stagnację - mówili zgodnie.

W Samorządowej Loży Radiowej udział wzięli:
Iwona Sobania, burmistrz-elekt, PSL
Urszula Bilińska, radna, Koalicja Obywatelska
Adam Radom, radny z własnego komitetu
Zygmunt Wiśniewski, radny z własnego komitetu z poparciem PiS
Władysław Buła, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego
Damian Gocejna, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego
Marcin Pasternak, radny z Wołczyna, Nowoczesna

Zobacz także

2019-11-30, godz. 15:12 Samorządowa Loża Radiowa z Paczkowa - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Brak wykonawców oraz oferty znacznie przekraczające kosztorysy inwestycji, to główne powody niepowodzeń przetargów ogłaszanych przez opolskie samorządy lokalne… » więcej 2019-11-23, godz. 16:45 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od początku roku w Opolu już 40-krotnie łamane były normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Pod tym względem stolicę regionu wyprzedzają Zdzieszowice oraz… » więcej 2019-11-16, godz. 15:20 Samorządowa Loża Radiowa w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Maleje prestiż funkcji sołtysa, wieś się wyludnia, a jej mieszkańcy już nie tak chętnie angażują się w działalność społeczną. Sołectwa są istotnym ogniwem w funkcjonowaniu… » więcej 2019-11-09, godz. 17:55 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku – zobacz i posłuchaj! Narastają problemy finansowe samorządów lokalnych. Powodem tego są spadek ich dochodów oraz rosnące wydatki. Przyszły rok budżetowy może okazać się bardzo trudny… » więcej 2019-10-31, godz. 16:14 Samorządowa Loża Radiowa (02.11.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Skontrolowane gminy często lekceważyły kwestie zarządzania cmentarzami komunalnymi. Większość ograniczała się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku… » więcej 2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko 37 procent… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten trend… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »