Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali…
2018-11-10, 13:26 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą.

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali lokalne wybory oraz nawiązali do tematyki kresowej
Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny.
W przypadku Platformy Obywatelskiej jej kandydat stracił stanowisko burmistrza Prudnika. Wybory przegrał także Andrzej Kałamarz, dotychczasowy burmistrz Głogówka, którego poparł marszałek województwa Andrzej Buła. Natomiast, mimo słabego wyniku wyborczego, PO zachowa najprawdopodobniej fotel prudnickiego starosty.
- W porównaniu do wyborów w 2014 zdobyliśmy na Opolszczyźnie o 40 procent głosów więcej, co pokazuje, że mieszkańcy doceniają pracę naszych samorządowców – argumentował Tomasza Kaliszan z PO. - Jeżeli chodzi o wybory w Prudniku, to nie obrażamy się na mieszkańców. Jest tendencja ogólnokrajowa i europejska do zmiany twarzy. Będziemy pracować, aby za pięć lat tamtejsi wyborcy docenili kandydata PO lub też Koalicji Obywatelskiej.

W powiecie prudnickim niejednoznaczny wydaje się być wynik wyborczy Mniejszości Niemieckiej. Nadal będzie ona sprawować władzę z dotychczasowymi koalicjantami. Najprawdopodobniej będzie miała trzech swoich przedstawicieli w zarządzie powiatu. Natomiast kandydaci popierani przez Mniejszość Niemiecką przegrali wybory na burmistrza Białej i Głogówka. Drugą turę wyborów na burmistrza Głogówka wygrał Piotr Bujak, którego poparła Mniejszość Niemiecka i zapewne temu elektoratowi zawdzięcza końcowy sukces.

- Jesteśmy mocno podbudowani liczbą głosów, które w regionie oddano na nasz komitet wyborczy – powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - Niestety przełożyło się to na mniejszą liczbę mandatów radnych, co jest efektem ich podziału metodą Donta, która preferuje większe partie polityczne.

W powiecie prudnickim sukces wyborczy osiągnęli kandydaci na burmistrzów, którzy startowali z własnego albo społecznego komitetu wyborczego. To też wiele mówi o preferencjach i nastrojach społecznych.


W dalszej części Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich odpowiednikami na Ukrainie. W ostatnich latach gloryfikowanie ideologii banderowskiej ze zjawiska marginalnego stało się elementem polityki historycznej państwa ukraińskiego. Ociepleniu stosunków między naszymi krajami nie służą też wydarzenia z ostatnich tygodni. Rada Obwodu Lwowskiego, odpowiednik naszego sejmiku, domaga się zdemontowania dwóch kamiennych lwów, które są elementami Cmentarza Obrońców Lwowa. Twierdzi się, że są to symbole polskiej okupacji. W Kołomyi w kwaterze wojskowej polskiego cmentarza wandale poprzewracali krzyże. Natomiast parlament ukraiński przyjął uchwałę, w której Polaków z Podkarpacia nazywa się „kolonizatorami”. Kilkanaście tysięcy Ukraińców pracuje na Opolszczyźnie. Jak zatem reagować na te nieprzychylne nam wydarzenia i gesty występujące za Bugiem?

- Nastroje na Ukrainie się zaostrzają – komentował sytuację Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Zrozumiała jest emigracja zarobkowa z tego kraju. W kontekście partnerstw mówimy o Ukrainie, ale dla mnie ważniejszym problemem jest nawiązywanie partnerstw ze stroną Federacji Rosyjskiej. Tam antypolskie nastroje budowane są centralnie. Rozwiązywanie umów o współpracy z ukraińskimi miastami nie jest dobrym rozwiązaniem. Spowoduje to izolacjonizm oraz odejście tego kraju od kierunku integracji europejskiej. W różny sposób wspieramy nasz partnerski region iwanofrankiwski. Myślę, że dzięki temu przekonujemy, że jesteśmy ich dobrym partnerem.

- Mamy najgorsze relacje miedzy Warszawą a Kijowem od kilku lat – powiedział Tomasza Kaliszan. - Jednocześnie, w ukraińskich sondażach zaufania do poszczególnych narodów, Polacy zajmują pierwsze miejsce. Nasza polityka zagraniczna wobec tego kraju koncentruje się wokół zagadnień historycznych. Proponuję, aby powstała zgoda na niezgodę. Żebyśmy odcięli te miejsca, w których się nie zgadzamy i zaakceptowali, że w pewnych aspektach wydarzeń historycznych się nie dogadamy. Skupmy się na współpracy z Ukrainą i płynących stąd korzyściach.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej oraz Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej… » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz… » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno-rekreacyjnej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***