Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wy ...
2018-11-10, 13:26 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą.

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali lokalne wybory oraz nawiązali do tematyki kresowej
Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny.
W przypadku Platformy Obywatelskiej jej kandydat stracił stanowisko burmistrza Prudnika. Wybory przegrał także Andrzej Kałamarz, dotychczasowy burmistrz Głogówka, którego poparł marszałek województwa Andrzej Buła. Natomiast, mimo słabego wyniku wyborczego, PO zachowa najprawdopodobniej fotel prudnickiego starosty.
- W porównaniu do wyborów w 2014 zdobyliśmy na Opolszczyźnie o 40 procent głosów więcej, co pokazuje, że mieszkańcy doceniają pracę naszych samorządowców – argumentował Tomasza Kaliszan z PO. - Jeżeli chodzi o wybory w Prudniku, to nie obrażamy się na mieszkańców. Jest tendencja ogólnokrajowa i europejska do zmiany twarzy. Będziemy pracować, aby za pięć lat tamtejsi wyborcy docenili kandydata PO lub też Koalicji Obywatelskiej.

W powiecie prudnickim niejednoznaczny wydaje się być wynik wyborczy Mniejszości Niemieckiej. Nadal będzie ona sprawować władzę z dotychczasowymi koalicjantami. Najprawdopodobniej będzie miała trzech swoich przedstawicieli w zarządzie powiatu. Natomiast kandydaci popierani przez Mniejszość Niemiecką przegrali wybory na burmistrza Białej i Głogówka. Drugą turę wyborów na burmistrza Głogówka wygrał Piotr Bujak, którego poparła Mniejszość Niemiecka i zapewne temu elektoratowi zawdzięcza końcowy sukces.

- Jesteśmy mocno podbudowani liczbą głosów, które w regionie oddano na nasz komitet wyborczy – powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - Niestety przełożyło się to na mniejszą liczbę mandatów radnych, co jest efektem ich podziału metodą Donta, która preferuje większe partie polityczne.

W powiecie prudnickim sukces wyborczy osiągnęli kandydaci na burmistrzów, którzy startowali z własnego albo społecznego komitetu wyborczego. To też wiele mówi o preferencjach i nastrojach społecznych.


W dalszej części Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich odpowiednikami na Ukrainie. W ostatnich latach gloryfikowanie ideologii banderowskiej ze zjawiska marginalnego stało się elementem polityki historycznej państwa ukraińskiego. Ociepleniu stosunków między naszymi krajami nie służą też wydarzenia z ostatnich tygodni. Rada Obwodu Lwowskiego, odpowiednik naszego sejmiku, domaga się zdemontowania dwóch kamiennych lwów, które są elementami Cmentarza Obrońców Lwowa. Twierdzi się, że są to symbole polskiej okupacji. W Kołomyi w kwaterze wojskowej polskiego cmentarza wandale poprzewracali krzyże. Natomiast parlament ukraiński przyjął uchwałę, w której Polaków z Podkarpacia nazywa się „kolonizatorami”. Kilkanaście tysięcy Ukraińców pracuje na Opolszczyźnie. Jak zatem reagować na te nieprzychylne nam wydarzenia i gesty występujące za Bugiem?

- Nastroje na Ukrainie się zaostrzają – komentował sytuację Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Zrozumiała jest emigracja zarobkowa z tego kraju. W kontekście partnerstw mówimy o Ukrainie, ale dla mnie ważniejszym problemem jest nawiązywanie partnerstw ze stroną Federacji Rosyjskiej. Tam antypolskie nastroje budowane są centralnie. Rozwiązywanie umów o współpracy z ukraińskimi miastami nie jest dobrym rozwiązaniem. Spowoduje to izolacjonizm oraz odejście tego kraju od kierunku integracji europejskiej. W różny sposób wspieramy nasz partnerski region iwanofrankiwski. Myślę, że dzięki temu przekonujemy, że jesteśmy ich dobrym partnerem.

- Mamy najgorsze relacje miedzy Warszawą a Kijowem od kilku lat – powiedział Tomasza Kaliszan. - Jednocześnie, w ukraińskich sondażach zaufania do poszczególnych narodów, Polacy zajmują pierwsze miejsce. Nasza polityka zagraniczna wobec tego kraju koncentruje się wokół zagadnień historycznych. Proponuję, aby powstała zgoda na niezgodę. Żebyśmy odcięli te miejsca, w których się nie zgadzamy i zaakceptowali, że w pewnych aspektach wydarzeń historycznych się nie dogadamy. Skupmy się na współpracy z Ukrainą i płynących stąd korzyściach.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej oraz Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:30 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM] 5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestyc ... » więcej 2018-10-27, godz. 12:40 Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA] Samorządowa Loża Radiowa na półmetku wyborczego maratonu. 18 dogrywek przed nami, ale podstawa dziś jest. Tydzień temu panowała cisza przed niedzielnymi wybor ... » więcej 2018-10-13, godz. 14:34 Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach [FILM, ZDJĘCIA] Samorządowa Loża Radiowa zawitała do Głuchołaz. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o pomysłach na zagospodarowanie dawnego hotelu Leśna i kompleksu basenów. ... » więcej 2018-10-06, godz. 12:02 Samorządowa Loża Radiowa w Otmuchowie [FILM, ZDJĘCIA] Samorządowa Loża Radiowa tym razem zawitała do Otmuchowa. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o realizowanych w gminie inwestycjach prospołecznych. Chodzi o 24 mie ... » więcej 2018-09-29, godz. 11:47 "Samorządowa Loża Radiowa" w Nysie Tym razem nasze studio plenerowe stanęło w Nysie. Tematem debaty były problemy mieszkańców tego miasta przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. » więcej 2018-09-22, godz. 16:55 "Samorządowa Loża Radiowa" w Prudniku [FILM, ZDJĘCIA] Stagnacja na rynku mieszkaniowym w Prudniku była głównym tematem Samorządowej Loży Radiowej, która gościła w zabytkowych wnętrzach willi Frankla, dziś użytkow ... » więcej 2018-09-15, godz. 14:46 Goście Samorządowej Loży Radiowej o niszczejącym budynku PKP w Głubczycach Tematem nadawanej spod zabytkowego, lecz zrujnowanego w wyniku wieloletnich zaniedbań, dworca kolejowego w Głubczycach Samorządowej Loży Radiowej była reaktyw ... » więcej 2018-09-08, godz. 16:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o tragicznym wypadku w Paczkowie Samorządowa Loża Radiowa nadawana była w tym tygodniu z Paczkowa. To właśnie tam doszło do tragicznego wypadku, w którym jedna osoba zginęła, a dwie zostały r ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »