Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali…
2018-11-10, 13:26 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą.

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali lokalne wybory oraz nawiązali do tematyki kresowej
Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny.
W przypadku Platformy Obywatelskiej jej kandydat stracił stanowisko burmistrza Prudnika. Wybory przegrał także Andrzej Kałamarz, dotychczasowy burmistrz Głogówka, którego poparł marszałek województwa Andrzej Buła. Natomiast, mimo słabego wyniku wyborczego, PO zachowa najprawdopodobniej fotel prudnickiego starosty.
- W porównaniu do wyborów w 2014 zdobyliśmy na Opolszczyźnie o 40 procent głosów więcej, co pokazuje, że mieszkańcy doceniają pracę naszych samorządowców – argumentował Tomasza Kaliszan z PO. - Jeżeli chodzi o wybory w Prudniku, to nie obrażamy się na mieszkańców. Jest tendencja ogólnokrajowa i europejska do zmiany twarzy. Będziemy pracować, aby za pięć lat tamtejsi wyborcy docenili kandydata PO lub też Koalicji Obywatelskiej.

W powiecie prudnickim niejednoznaczny wydaje się być wynik wyborczy Mniejszości Niemieckiej. Nadal będzie ona sprawować władzę z dotychczasowymi koalicjantami. Najprawdopodobniej będzie miała trzech swoich przedstawicieli w zarządzie powiatu. Natomiast kandydaci popierani przez Mniejszość Niemiecką przegrali wybory na burmistrza Białej i Głogówka. Drugą turę wyborów na burmistrza Głogówka wygrał Piotr Bujak, którego poparła Mniejszość Niemiecka i zapewne temu elektoratowi zawdzięcza końcowy sukces.

- Jesteśmy mocno podbudowani liczbą głosów, które w regionie oddano na nasz komitet wyborczy – powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - Niestety przełożyło się to na mniejszą liczbę mandatów radnych, co jest efektem ich podziału metodą Donta, która preferuje większe partie polityczne.

W powiecie prudnickim sukces wyborczy osiągnęli kandydaci na burmistrzów, którzy startowali z własnego albo społecznego komitetu wyborczego. To też wiele mówi o preferencjach i nastrojach społecznych.


W dalszej części Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich odpowiednikami na Ukrainie. W ostatnich latach gloryfikowanie ideologii banderowskiej ze zjawiska marginalnego stało się elementem polityki historycznej państwa ukraińskiego. Ociepleniu stosunków między naszymi krajami nie służą też wydarzenia z ostatnich tygodni. Rada Obwodu Lwowskiego, odpowiednik naszego sejmiku, domaga się zdemontowania dwóch kamiennych lwów, które są elementami Cmentarza Obrońców Lwowa. Twierdzi się, że są to symbole polskiej okupacji. W Kołomyi w kwaterze wojskowej polskiego cmentarza wandale poprzewracali krzyże. Natomiast parlament ukraiński przyjął uchwałę, w której Polaków z Podkarpacia nazywa się „kolonizatorami”. Kilkanaście tysięcy Ukraińców pracuje na Opolszczyźnie. Jak zatem reagować na te nieprzychylne nam wydarzenia i gesty występujące za Bugiem?

- Nastroje na Ukrainie się zaostrzają – komentował sytuację Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Zrozumiała jest emigracja zarobkowa z tego kraju. W kontekście partnerstw mówimy o Ukrainie, ale dla mnie ważniejszym problemem jest nawiązywanie partnerstw ze stroną Federacji Rosyjskiej. Tam antypolskie nastroje budowane są centralnie. Rozwiązywanie umów o współpracy z ukraińskimi miastami nie jest dobrym rozwiązaniem. Spowoduje to izolacjonizm oraz odejście tego kraju od kierunku integracji europejskiej. W różny sposób wspieramy nasz partnerski region iwanofrankiwski. Myślę, że dzięki temu przekonujemy, że jesteśmy ich dobrym partnerem.

- Mamy najgorsze relacje miedzy Warszawą a Kijowem od kilku lat – powiedział Tomasza Kaliszan. - Jednocześnie, w ukraińskich sondażach zaufania do poszczególnych narodów, Polacy zajmują pierwsze miejsce. Nasza polityka zagraniczna wobec tego kraju koncentruje się wokół zagadnień historycznych. Proponuję, aby powstała zgoda na niezgodę. Żebyśmy odcięli te miejsca, w których się nie zgadzamy i zaakceptowali, że w pewnych aspektach wydarzeń historycznych się nie dogadamy. Skupmy się na współpracy z Ukrainą i płynących stąd korzyściach.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej oraz Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2022-10-22, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 22 października - zobacz i posłuchaj! Trudne czasy wymagają trudnych decyzji. Czy w wymiarze samorządowym oznacza to cięcie planów inwestycyjnych? Co z pensjami pracowników? Jak na najbliższą… » więcej 2022-10-15, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 15 października - zobacz i posłuchaj! Zaproszenie do programu przyjęli: Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski Wójt Komprachcic Leonard Pietruszka Wójt Strzeleczek Marek Pietruszka » więcej 2022-10-08, godz. 12:03 Samorządowa Loża Radiowa z 8 października - zobacz i posłuchaj Czy w najbliższym czasie na inwestycjach realizowanych przez samorządy trzeba będzie powiesić kartkę z napisem "Nieczynne do odwołania"? Czy to dobry pomysł… » więcej 2022-10-01, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa z 1 października - zobacz i posłuchaj W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym jak przebiega weryfikacja wniosków i wypłacanie dodatku węglowego, czy w związku z tym więcej pracy miały… » więcej 2022-09-24, godz. 12:05 "Samorządowa Loża Radiowa" z 24 września - zobacz i posłuchaj! W Samorządowej Loży Radiowej gościli przedstawiciele trzech należących do Związku Gmin Śląska Opolskiego. Związek od lat grupowo kupuje energię elektryczną… » więcej 2022-09-17, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 17 września - zobacz i posłuchaj! W sobotnie przedpołudnie rozmawialiśmy o pieniądzach, które jednostkom samorządu przyznał sejm. Jak czytamy na stronach rządowych, około 13,7 mld złotych… » więcej 2022-09-10, godz. 12:15 "Samorządowa Loża Radiowa" z 10 września - zobacz i posłuchaj! W Samorządowej Loży Radiowej radni Opola dyskutują o tym, co dzieje się w miejskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja, której wiceprezesi decyzją prokuratora… » więcej 2022-09-03, godz. 12:03 Samorządowa Loża Radiowa (3.09.2022) o podwyżkach dla personelu szpitali i problemach jakie one powodują dla budżetów… Związek Powiatów Polskich przeprowadził ankietę dotyczącą sytuacji finansowej szpitali. Ankietę wypełniło 195 samorządowych szpitali i okazało się… » więcej 2022-08-27, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 27 sierpnia - zobacz i posłuchaj! Tydzień temu Opolszczyznę nawiedziły ulewne deszcze. Wiele miejscowości zostało podtopionych, głównie dotyczy to posesji i dróg. W Samorządowej Loży… » więcej 2022-08-19, godz. 14:37 "Samorządowa Loża Radiowa" z 20 sierpnia - zobacz i posłuchaj! Z opolskimi samorządowcami porozmawialiśmy o tym jak wyglądają przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W szkołach wiele się zmieni; są uczniowie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »