Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wy ...
2018-11-10, 13:26 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą.

Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali lokalne wybory oraz nawiązali do tematyki kresowej
Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny.
W przypadku Platformy Obywatelskiej jej kandydat stracił stanowisko burmistrza Prudnika. Wybory przegrał także Andrzej Kałamarz, dotychczasowy burmistrz Głogówka, którego poparł marszałek województwa Andrzej Buła. Natomiast, mimo słabego wyniku wyborczego, PO zachowa najprawdopodobniej fotel prudnickiego starosty.
- W porównaniu do wyborów w 2014 zdobyliśmy na Opolszczyźnie o 40 procent głosów więcej, co pokazuje, że mieszkańcy doceniają pracę naszych samorządowców – argumentował Tomasza Kaliszan z PO. - Jeżeli chodzi o wybory w Prudniku, to nie obrażamy się na mieszkańców. Jest tendencja ogólnokrajowa i europejska do zmiany twarzy. Będziemy pracować, aby za pięć lat tamtejsi wyborcy docenili kandydata PO lub też Koalicji Obywatelskiej.

W powiecie prudnickim niejednoznaczny wydaje się być wynik wyborczy Mniejszości Niemieckiej. Nadal będzie ona sprawować władzę z dotychczasowymi koalicjantami. Najprawdopodobniej będzie miała trzech swoich przedstawicieli w zarządzie powiatu. Natomiast kandydaci popierani przez Mniejszość Niemiecką przegrali wybory na burmistrza Białej i Głogówka. Drugą turę wyborów na burmistrza Głogówka wygrał Piotr Bujak, którego poparła Mniejszość Niemiecka i zapewne temu elektoratowi zawdzięcza końcowy sukces.

- Jesteśmy mocno podbudowani liczbą głosów, które w regionie oddano na nasz komitet wyborczy – powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - Niestety przełożyło się to na mniejszą liczbę mandatów radnych, co jest efektem ich podziału metodą Donta, która preferuje większe partie polityczne.

W powiecie prudnickim sukces wyborczy osiągnęli kandydaci na burmistrzów, którzy startowali z własnego albo społecznego komitetu wyborczego. To też wiele mówi o preferencjach i nastrojach społecznych.


W dalszej części Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy o współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich odpowiednikami na Ukrainie. W ostatnich latach gloryfikowanie ideologii banderowskiej ze zjawiska marginalnego stało się elementem polityki historycznej państwa ukraińskiego. Ociepleniu stosunków między naszymi krajami nie służą też wydarzenia z ostatnich tygodni. Rada Obwodu Lwowskiego, odpowiednik naszego sejmiku, domaga się zdemontowania dwóch kamiennych lwów, które są elementami Cmentarza Obrońców Lwowa. Twierdzi się, że są to symbole polskiej okupacji. W Kołomyi w kwaterze wojskowej polskiego cmentarza wandale poprzewracali krzyże. Natomiast parlament ukraiński przyjął uchwałę, w której Polaków z Podkarpacia nazywa się „kolonizatorami”. Kilkanaście tysięcy Ukraińców pracuje na Opolszczyźnie. Jak zatem reagować na te nieprzychylne nam wydarzenia i gesty występujące za Bugiem?

- Nastroje na Ukrainie się zaostrzają – komentował sytuację Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Zrozumiała jest emigracja zarobkowa z tego kraju. W kontekście partnerstw mówimy o Ukrainie, ale dla mnie ważniejszym problemem jest nawiązywanie partnerstw ze stroną Federacji Rosyjskiej. Tam antypolskie nastroje budowane są centralnie. Rozwiązywanie umów o współpracy z ukraińskimi miastami nie jest dobrym rozwiązaniem. Spowoduje to izolacjonizm oraz odejście tego kraju od kierunku integracji europejskiej. W różny sposób wspieramy nasz partnerski region iwanofrankiwski. Myślę, że dzięki temu przekonujemy, że jesteśmy ich dobrym partnerem.

- Mamy najgorsze relacje miedzy Warszawą a Kijowem od kilku lat – powiedział Tomasza Kaliszan. - Jednocześnie, w ukraińskich sondażach zaufania do poszczególnych narodów, Polacy zajmują pierwsze miejsce. Nasza polityka zagraniczna wobec tego kraju koncentruje się wokół zagadnień historycznych. Proponuję, aby powstała zgoda na niezgodę. Żebyśmy odcięli te miejsca, w których się nie zgadzamy i zaakceptowali, że w pewnych aspektach wydarzeń historycznych się nie dogadamy. Skupmy się na współpracy z Ukrainą i płynących stąd korzyściach.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w tym programie przyjęli: Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej oraz Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podc ... » więcej 2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtej ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samor ... » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każd ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej 2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:30 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM] 5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestyc ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »