Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach…
2018-10-27, 12:40 Autor: Agnieszka Stefaniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA]

Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny
Samorządowa Loża Radiowa na półmetku wyborczego maratonu. 18 dogrywek przed nami, ale podstawa dziś jest. Tydzień temu panowała cisza przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. Dziś znamy już ramy układanki podziału władzy w regionie.

Na Opolszczyźnie 13 komitetów walczyło o miejsca w sejmiku województwa. Mandaty podzielone zostały na 4. Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna zdobyła 13 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 10, Mniejszość Niemiecka 5 a Polskie Stronnictwo Ludowe 2 mandaty.
- Uzyskaliśmy wynik, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Jolanta Kawecka z Koalicji Obywatelskiej. - Demokracja ma się tutaj dobrze. Nasze działania i stworzenie deklaracji dały nam szansę, by mieć z kodo wybierać. Elektorat tak wybierał, bo wiedział, że to grono jest w stanie stabilnie rządzić województwem - dodaje Kawecka.

- O 100 procent zwyżka, to trudno nie mówić o sukcesie. 90 tysięcy głosów na PiS. Marcin Ociepa wybrał z marszałkiem Bułą, i 3. miejsce dla naszego kandydata patrząc na liczbę głosów, Dariusza Byczkowskiego, pokazuje też, jaki ma potencjał kapitału ludzkiego Zjednoczona Prawica - mówi Barłomiej Stawiarski. - Nawet jeśli nie uda nam się współrządzić w województwie to jest to kapitał na przyszłość, nawet jak będziemy opozycją, to będziemy konstruktywną opozycją, która ma swoją propozycję dla Opolszczyzny - dodaje Stawiarski.

- Ja chciałem podziękować wszystkim, którzy oddali głos na moją osobę - mówi Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, wskazując, że w swoim okręgu zdobył największą liczbę głosów, i drugą po marszałku Bule w odpowiednim przeliczeniu, na liczbę ważnych oddanych głosów. - Mniejsza liczba mandatów dla mniejszości, ale nasza rola jest istotna, nie polegliśmy, choć takie komentarze też się pojawiły.

Pytani o słaby wynik PSL a także brak obecności w sejmiku przedstawicieli SLD i ruchu Kukiz'15 goście Samorządowej Loży Radiowej wskazywali polaryzację głosów, w stronę dużych partii działających, obecnych w życiu obywateli a także słabą kampanię w regionach.

W Samorządowej Loży Radiowej poruszyliśmy również temat możliwej koalicji, która rządzić będzie regionem przez najbliższe 5 lat. Marszałek zapowiadał na poniedziałkowej (22.10) konferencji prasowej, że do piątku poznamy skład zarządu województwa. W piątek już media ogólnopolskie pisały, o rozmowach między koalicją a PSL w przyszłym tygodniu, Te same media ogólnopolskie wskazują, że w opolskim języczkiem uwagi będzie Mniejszość Niemiecka. Goszczący w kampanii na Opolszczyźnie prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o możliwej koalicji z Mniejszością Niemiecką

- Pan prezes ma prawo do takich opinii - komentuje Roman Kolek. - Ja z punktu widzenia zaangażowania w prace zarządu województwa, dziś nie mam - póki co - takiej jednostki chorobowej opisywanej jako schizofrenia i widziałbym nagłą potrzebę dokonania zmiany. Moi wyborcy wyraźnie dali mi do zrozumienia w trakcie kampanii, że nie widzą takiej możliwości, by MN poszła ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością. Ale podkreślam to jest moja osobista opinia, indywidualna - dodaje Kolek.

- Wspólnie podejmowaliśmy wiele działań. Polityka jest pragmatyczna, nie można wykluczyć różnych rozwiązań, poczekajmy na nie, może do przyszłego tygodnia, może połowa listopada. Ja bym się nie zamykał. W polityce często to co dziś jest science fiction, jutro staje się rzeczywistością - kontrował Bartłomiej Stawiarski z Prawa i Sprawiedliwości.

- Mamy na prawdę dużo do zrobienia, zarząd skierował strategię województwa do 2025 roku do konsultacji, jest wiele do zrobienia w zakresie demografii, turystyki i nie ma czasu, by sobie na takie potyczki pozwalać. Myślę, że sprawdzona koalicja będzie pracować na kształt województwa - to opinia Jolanty Kaweckiej z Koalicji Obywatelskiej,

Pytani o wyzwania, jakie stoją przed samorządem województwa na najbliższe 5 lat rozmówcy wskazywali - dalsze inwestycje w infrastrukturę, zrównoważony rozwój całego regionu, walkę ze smogiem, poprawę poziomu gazyfikacji województwa a także działania prospołeczne.
Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny (27.10.2018) - debatę prowadzi Agnieszka Stefaniak
Zaproszenie Agnieszki Stefaniak przyjęli:
  • Jolanta Kawecka (KKW Platforma . Nowoczesna Koalicja Obywatelska),
  • Roman Kolek (KWW Mniejszość Niemiecka),
  • Bartłomiej Stawiarski (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Zobacz także

2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej… » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz… » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno-rekreacyjnej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***