Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach [FILM…
2018-10-13, 14:34 Autor: Agnieszka Stefaniak, Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa (13.10.2018)
Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz (13.10.2018)
Samorządowa Loża Radiowa zawitała do Głuchołaz. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o pomysłach na zagospodarowanie dawnego hotelu Leśna i kompleksu basenów. Nieruchomość obejmująca około 7 hektarów jest w prywatnych rękach. Taki stan rzeczy to konsekwencja powołanej przed laty spółki, która miała budować w Głuchołazach aqua park. Inwestycja nigdy nie doszła do skutku. Temat obiektów, pozostających w całkowitej ruinie odżył w samorządowej kampanii wyborczej, po obu stronach sceny politycznej.
Edward Szupryczyński, obecnie urzędujący burmistrz, który stara się o reelekcję przypomniał żmudny proces odzyskiwania poszczególnych części parku zdrojowego w Głuchołazach oraz prowadzone tam inwestycje.

- To jest jedyne miejsce, gdzie mogą być usługi, hotelarskie czy gastronomiczne. Gmina na pewno tego tak nie zostawi. Teren nabiera wartości, bo zmienia się jego otoczenie. Trzeba poczekać, 2, 4 miesiące, czy jest ktoś zainteresowany kupieniem terenu pod kątem działalności komercyjnej. Jeśli nie, to gmina chce ten teren odkupić i zagospodarować, jako pewną łączność między alejkami spacerowymi w lesie, które są, stawkiem. Ale gmina nie jest tym, który będzie prowadził hotel - mówi Szupryczyński.

- Dalsze czekanie z zakupem to strata czasu. Opcja odkupienia terenu sięga wielu lat - wskazywał Jerzy Wojnarowski, kandydat na burmistrza Głuchołaz z PiS. - Można tam działać, tam trzeba działać. Kryta pływania - to jeden z pomysłów na zagospodarowanie tego terenu. - Odbudujemy zdrój - bo dziś wstydzimy się za to miejsce, przewodnicy jakby mogli, to by to miejsce omijali i omijają je - wskazywał Jerzy Wojnarowski.

Klaudia Pach-Gomulnicka, radna gminy i kandydatka na radną z Koalicji Obywatelskiej wskazywała, by na terenie tym powstały ścieżki zdrowia. - Powinniśmy zrobić wszystko by nastąpiło zwiększenie liczny turystów. Powinny powstać tam piękne ścieżki zdrowia dla mieszkańców i turystów - dodaje. Pływalnia powinna stanąć przy ul. Moniuszki, bo tam mamy już projekt wskazywała.

Szymon Biliński z PiS, który kandyduje do rady gminy nie podziela tego pomysłu. - Na pewno trzeba ten teren rewitalizować, ale nie poprzez budowę ścieżek - mówi, wskazując, że w mieście jest już dużo ścieżek ale jakość ich wykonania pozostawiać ma wiele do życzenia. - My proponujemy tam krytą pływalnię - mówi. - Czekaliśmy kilkanaście lat na inwestora, to może czekajmy kolejnych kilkanaście - wskazywał z ironią kandydat na radnego. - Zachęcam do udziału w wyborach, byście wzięli w nich udział i powiedzieli czy chcecie zmiany, czy chcecie wciąż czekać na inwestora - mówił Biliński.

Jacek Wanicki, radny związany z Kukiz'15, który walczy o mandat na kolejną kadencję wskazuje, że Głuchołazy powinny mieć atrakcję na miarę całego kraju, powołując się na ostatnią wizytę w Czechach, gdzie odwiedził ścieżkę w chmurach, (Dolni Morava - przyp. red.).

Mariusz Migała, kandydujący do rady gminy wskazywał, że teren dawnego kompleksu Leśna to teren trudny pod względem geologicznym. Teren zalewowy, - Hotel trzyma ulicę Parkową, jeśli się to ruszy to poleci cała ulica - mówił - My mówimy o terenie rezerwatu i natura 2000. Mamy przeszkody przyrodnicze i prawne - dodawał, wskazując, że przy zlokalizowaniu tam basenu nie będzie miejsca choćby na porządny parking, niezbędny przy tego typu inwestycjach.

Dr Marek Szymkowicz twierdzi, że po doświadczeniach z powodziami budowanie basenu na tym terenie nie wchodzi w rachubę. - Jestem zwolennikiem, by odkupić to ale z sensem. Z możliwością skorzystania z środków zewnętrznych.

Radny Andrzej Gębala z Koalicji Obywatelskiej stwierdził m.in., że zmuszanie gminy by zainwestowała w ten teren nie jest dobrym kierunkiem. - Wydanie środków na inwestycję, która przyniesie nam wątpliwe zyski nie powinno mieć miejsca.

Uczestnicy debaty poruszyli także problem odkupienia pozostałych nieruchomości po dawnych obiektach hotelowych i leczniczych, znajdujących sie obecnie w prywatnych rękach (Polonia i teren po dawnym szpitalu MSWiA) oraz walki ze smogiem.

W debacie udział wzięli:
Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz, Koalicja Obywatelska
Jerzy Wojnarowski, kandydat na burmistrza Głuchołaz, PiS
Andrzej Gębala, Koalicja Obywatelska
Jacek Wanicki, Kukiz'15
Szymon Biliński, PiS
Mariusz Migała, Koalicja Obywatelska
Jacek Kanarski, Koalicja Obywatelska
Klaudia Pach-Gomulnicka, Koalicja Obywatelska
dr Marek Szymkowicz

Zobacz także

2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej… » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz… » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno-rekreacyjnej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***