Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach [FILM, Z ...
2018-10-13, 14:34 Autor: Agnieszka Stefaniak, Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa (13.10.2018)
Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz (13.10.2018)
Samorządowa Loża Radiowa zawitała do Głuchołaz. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o pomysłach na zagospodarowanie dawnego hotelu Leśna i kompleksu basenów. Nieruchomość obejmująca około 7 hektarów jest w prywatnych rękach. Taki stan rzeczy to konsekwencja powołanej przed laty spółki, która miała budować w Głuchołazach aqua park. Inwestycja nigdy nie doszła do skutku. Temat obiektów, pozostających w całkowitej ruinie odżył w samorządowej kampanii wyborczej, po obu stronach sceny politycznej.
Edward Szupryczyński, obecnie urzędujący burmistrz, który stara się o reelekcję przypomniał żmudny proces odzyskiwania poszczególnych części parku zdrojowego w Głuchołazach oraz prowadzone tam inwestycje.

- To jest jedyne miejsce, gdzie mogą być usługi, hotelarskie czy gastronomiczne. Gmina na pewno tego tak nie zostawi. Teren nabiera wartości, bo zmienia się jego otoczenie. Trzeba poczekać, 2, 4 miesiące, czy jest ktoś zainteresowany kupieniem terenu pod kątem działalności komercyjnej. Jeśli nie, to gmina chce ten teren odkupić i zagospodarować, jako pewną łączność między alejkami spacerowymi w lesie, które są, stawkiem. Ale gmina nie jest tym, który będzie prowadził hotel - mówi Szupryczyński.

- Dalsze czekanie z zakupem to strata czasu. Opcja odkupienia terenu sięga wielu lat - wskazywał Jerzy Wojnarowski, kandydat na burmistrza Głuchołaz z PiS. - Można tam działać, tam trzeba działać. Kryta pływania - to jeden z pomysłów na zagospodarowanie tego terenu. - Odbudujemy zdrój - bo dziś wstydzimy się za to miejsce, przewodnicy jakby mogli, to by to miejsce omijali i omijają je - wskazywał Jerzy Wojnarowski.

Klaudia Pach-Gomulnicka, radna gminy i kandydatka na radną z Koalicji Obywatelskiej wskazywała, by na terenie tym powstały ścieżki zdrowia. - Powinniśmy zrobić wszystko by nastąpiło zwiększenie liczny turystów. Powinny powstać tam piękne ścieżki zdrowia dla mieszkańców i turystów - dodaje. Pływalnia powinna stanąć przy ul. Moniuszki, bo tam mamy już projekt wskazywała.

Szymon Biliński z PiS, który kandyduje do rady gminy nie podziela tego pomysłu. - Na pewno trzeba ten teren rewitalizować, ale nie poprzez budowę ścieżek - mówi, wskazując, że w mieście jest już dużo ścieżek ale jakość ich wykonania pozostawiać ma wiele do życzenia. - My proponujemy tam krytą pływalnię - mówi. - Czekaliśmy kilkanaście lat na inwestora, to może czekajmy kolejnych kilkanaście - wskazywał z ironią kandydat na radnego. - Zachęcam do udziału w wyborach, byście wzięli w nich udział i powiedzieli czy chcecie zmiany, czy chcecie wciąż czekać na inwestora - mówił Biliński.

Jacek Wanicki, radny związany z Kukiz'15, który walczy o mandat na kolejną kadencję wskazuje, że Głuchołazy powinny mieć atrakcję na miarę całego kraju, powołując się na ostatnią wizytę w Czechach, gdzie odwiedził ścieżkę w chmurach, (Dolni Morava - przyp. red.).

Mariusz Migała, kandydujący do rady gminy wskazywał, że teren dawnego kompleksu Leśna to teren trudny pod względem geologicznym. Teren zalewowy, - Hotel trzyma ulicę Parkową, jeśli się to ruszy to poleci cała ulica - mówił - My mówimy o terenie rezerwatu i natura 2000. Mamy przeszkody przyrodnicze i prawne - dodawał, wskazując, że przy zlokalizowaniu tam basenu nie będzie miejsca choćby na porządny parking, niezbędny przy tego typu inwestycjach.

Dr Marek Szymkowicz twierdzi, że po doświadczeniach z powodziami budowanie basenu na tym terenie nie wchodzi w rachubę. - Jestem zwolennikiem, by odkupić to ale z sensem. Z możliwością skorzystania z środków zewnętrznych.

Radny Andrzej Gębala z Koalicji Obywatelskiej stwierdził m.in., że zmuszanie gminy by zainwestowała w ten teren nie jest dobrym kierunkiem. - Wydanie środków na inwestycję, która przyniesie nam wątpliwe zyski nie powinno mieć miejsca.

Uczestnicy debaty poruszyli także problem odkupienia pozostałych nieruchomości po dawnych obiektach hotelowych i leczniczych, znajdujących sie obecnie w prywatnych rękach (Polonia i teren po dawnym szpitalu MSWiA) oraz walki ze smogiem.

W debacie udział wzięli:
Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz, Koalicja Obywatelska
Jerzy Wojnarowski, kandydat na burmistrza Głuchołaz, PiS
Andrzej Gębala, Koalicja Obywatelska
Jacek Wanicki, Kukiz'15
Szymon Biliński, PiS
Mariusz Migała, Koalicja Obywatelska
Jacek Kanarski, Koalicja Obywatelska
Klaudia Pach-Gomulnicka, Koalicja Obywatelska
dr Marek Szymkowicz

Zobacz także

2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej 2019-03-23, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (23.03.19) - zobacz i posłuchaj! Udział wydatków na kulturę w budżetach jednostek samorządu jest mały i wynosi niewiele ponad trzy procent. Dotacje na tę działalność są na ostatnim miejscu bu ... » więcej 2019-03-16, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj! Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »